Všetko, čo potrebujete vedieť pred rekonštrukciou bytu: Kedy vyvesiť oznam o rekonštrukcii, čo ohlásiť a na čo sa vyžaduje stavebné povolenie?
Idete rekonštruovať byt? Ste si istí, že nepotrebujete povolenie? Mnohé práce si totiž vyžadujú ohlášku alebo dokonca stavebné povolenie. Navyše, mali by ste byť ohľaduplní aj voči vašim susedom. Poradíme vám, kedy zavesiť oznam o rekonštrukcii, na čo potrebujete súhlas susedov, či aké práce ohlásiť úradom.
Rekonštruovať môžete aj bez ohlásenia. Na oznam o rekonštrukcii však nezabúdajte
Všetky takzvané udržiavacie práce na vašom byte môžete realizovať bez akéhokoľvek ohlásenia alebo žiadania povolenia.
Medzi udržiavacie práce patria:
- výmena podlahy a dlažby
- výmena dverí
- maľovanie a tapetovanie
- nahadzovanie nových omietok
- výmena svietidiel
- výmena zariaďovacích predmetov, najmä vaní, vstavaných skríň či kuchynských liniek
- údržba a opravy energetického a technického alebo technologického vybavenia stavby, ako aj výmena jeho súčastí, ak sa tým zásadne nemení jeho napojenie na verejné vybavenie územia ani nezhorší vplyv stavby na okolie alebo na životné prostredie – najmä výmena klimatizačného zariadenia, vykurovacích kotlov a telies, výťahu a vnútorných rozvodov
Je však dôležité ujasniť si miestne predpisy a pravidlá, pretože niektoré práce môžu vyžadovať povolenie v závislosti od ich rozsahu a miesta vykonávania. V prípade, že by rekonštrukcia mohla byť hlučnejšia a nie ste si istí, či nebudete obťažovať susedov, radšej vyveste oznam o rekonštrukcii.
Práce, ktoré musíte ohlásiť stavebnému úradu
Ak meníte vo vašom byte okná, nemusíte to nikam hlásiť. Ak ich však meníte za menšie alebo väčšie, alebo si zasklievate balkón, vymieňate bytové jadro či montujete vonkajšie žalúzie na okná, ste povinní stavebnému úradu podať ohlášku.
Ohlásenie podáte v písomnej forme na príslušný stavebný úrad. V ohlásení stručne opíšete rozsah rekonštrukčných prác, priložíte list vlastníctva a ak ste len nájomníkom, tak písomný súhlas majiteľa bytu s rekonštrukciou a zaplatíte poplatok. Ak žijete v pamiatkovo chránenom území, tak s veľkou pravdepodobnosťou budete potrebovať aj stanovisko orgánu pamiatkovej starostlivosti.
Rekonštruovať môžete až po tom, ako vám stavebný úrad rekonštrukciu potvrdil a musíte ju vykonať do 2 rokov. Môže sa však stať aj situácia, že ohlásenie nebude stačiť a budete si musieť vybaviť stavebné povolenie. Aj z tohto hľadiska začnite administratívne veci riešiť v predstihu, aby sa vám rekonštrukcia vášho bytu zbytočne nenatiahla.
Ohlásenie je nutné podať na príslušnom stavebnom úrade vopred a písomne. Poplatok sa pohybuje v rozmedzí 10-30 EUR. Dokument musí obsahovať nasledujúce údaje:
- identifikáciu majiteľa bytu alebo poverenej osoby vrátane mena a priezviska
- adresu tejto osoby
- stručný opis a rozsah plánovaných úprav a prác
- údaje o konkrétnom byte, na ktorom sa budú vykonávať práce a úpravy
K ohláseniu je potrebné priložiť list vlastníctva, prípadne čestné vyhlásenie. Ak ste nájomníkom, musíte získať písomný súhlas od majiteľa bytu. V prípade, že je váš byt kultúrnou pamiatkou alebo sa nachádza v pamiatkovo chránenom území, bude potrebné aj stanovisko orgánu pamiatkovej starostlivosti.
Tip Modrej strechy:
Pozor! Po podaní ohlásenia nie je možné začať rekonštruovať okamžite. Je potrebné počkať na písomné stanovisko stavebného úradu, ktorý buď schváli rekonštrukciu bez námietok, alebo môže požiadať o dodatočné informácie.
Situácie, keď určite budete potrebovať stavebné povolenie
Podľa aktuálneho stavebného zákona budete potrebovať stavebné povolenie, ak meníte dispozíciu vášho bytu, respektíve zasahujete do nosných priečok. Ak idete napríklad prepojiť kuchyňu s obývačkou, či dokonca spojiť dva byty vedľa seba do jedného priestranného, potrebujete určite stavebné povolenie. Pri vydávaní stavebného povolenia sa však pripravte aj na to, že budete potrebovať súhlas ďalších obyvateľov bytového domu, ktorí sú oprávnení podať voči vašej rekonštrukcii námietku.
Tip Modrej strechy:
Ak je váš byt zaradený ako kultúrna pamiatka alebo sa nachádza v pamiatkovo chránenom území, je potrebné podať ohlásenie aj pri vykonávaní bežných prác.
Prečítajte si tiež:
Je oznam o rekonštrukcii nevyhnutný?
Žiadny zákon na Slovensku vám neprikazuje informovať susedov o vašej plánovanej rekonštrukcii. Jedinou výnimkou sú práce, na ktoré si musíte vybaviť stavebné povolenie. Pri žiadaní o stavebné povolenie totiž musíte všetkých obyvateľov bytového domu oboznámiť s plánovanou rekonštrukciou. Ak však rekonštruujete bez ohlášky, môžete začať na dizajne nového bytu pracovať bez toho, aby o tom niekto z vašich susedov vôbec vedel.
V rámci udržiavania dobrých susedských vzťahov vám však odporúčame oznam o rekonštrukcii na nástenke vo vašom vchode vyvesiť. Môžete oznam vylepiť aj na vchodové dvere alebo hodiť susedom do schránky. Určite uvítajú, ak im prezradíte plánovaný čas rekonštrukcie alebo konkrétne hodiny, počas ktorých môže z vášho bytu kvôli práci vychádzať viac hluku.
Oznam o rekonštrukcii bytu – VZOR
Vážení susedia,
V období od ………. do ………. budú v byte č. ………. na ………… poschodí prebiehať rekonštrukčné práce.
Práce sa budú realizovať od ………. do ………. hod. počas pracovných dní.
Vopred sa Vám ospravedlňujeme za zvýšený hluk a prašnosť.
Ďakujeme za pochopenie a trpezlivosť.
Meno a priezvisko …………
Telefónne číslo ……….
Ak si nechávate zrekonštruovať váš byt stavebnou firmou, tak by ste mali určite uviesť kontakt aj na stavbyvedúceho a samozrejmosťou je kontakt priamo na vás.
Vaši susedia sa tak môžu pripraviť na hlučnejšie a možno aj prašnejšie prostredie, čo ocenia nielen mamičky s malými deťmi, ale aj ľudia pracujúci z domu či starší susedia.
P.S. – Vedeli ste, že originálne inšpirácie do záhrady, nápady na projekt domu či rady do domácnosti nájdete aj u našich susedov? Navštívte našu českú Modrou střechu.
Autor: Denisa Hajdúková – Nájomný spisovateľ
Zdroj foto: iStock
Dobrý deň, kupujeme byt v pôvodnom stave. Prerábať ho bude manžel so známymi - o…