Vlhkosť v dome: Odkiaľ sa berie a ako si s ňou poradiť?
Či už ide o nové domy a byty alebo tie staršie, vplyvom rôznych faktorov sa často stretnete s nadmernou vlhkosťou. Tá sa negatívne odráža na kvalite života, zdravia aj prostredia. S čím vlhkosť v dome súvisí? Ako ju udržať na uzde? Prezradíme vám, aká je optimálna teplota v interiéri a ako riešiť problémy s vlhkosťou vo vašom domove.
Optimálna teplota a vlhkosť v dome
Pokiaľ ide o vlhkosť, úzko s ňou súvisí aj teplota v domácnosti. Miestnosti by sme nemali prekurovať, no aj nadmerné vetranie a zima môžu viac uškodiť. Dbajte na to, aby sa teplota vo vašej domácnosti pohybovala aspoň približne v odporúčaných normách. Bežná izbová teplota by mala byť približne 22 stupňov, pričom v izbe, ktorá je určená na spánok, by mala byť ešte o čosi nižšia – 18 až 20 stupňov.
Vlhkosť by sa pri ideálnych podmienkach mala pohybovať v rozmedzí od 40 do 55%. Niektorí odborníci tvrdia, že miera vlhkosti je prípustná až do 60%, či dokonca viac. Väčšina sa však prikláňa skôr k prvej možnosti. Najideálnejšou je podľa viacerých odborníkov z oblasti zdravotníctva vlhkosť okolo 45%.
Zapojte sa do diskusie v našom Fóre:
Odstránenie vlhkosti z novostavby
Ak je miera vlhkosti vzduchu príliš vysoká, vytvárajú sa vhodné podmienky pre množenie baktérií a plesní. Ak je vo vašej domácnosti príliš sucho, trpia tým sliznice, pokožka i pľúca a organizmus môže byť viac náchylný na choroby.
Pôvod vlhkosti v dome
Kde sa vlastne vlhkosť berie? Možno budete prekvapení, no hlavnou príčinou akejkoľvek vlhkosti v domácnosti sú jej obyvatelia a ich bežné fungovanie. Dýchanie, varenie, sprchovanie či sušenie prádla a akékoľvek ďalšie každodenné činnosti spôsobujú vlhkosť, ktorú za normálnych okolností nevnímame. Pri nedostatočnom vetraní sa ale ihneď ukáže vo forme problému, ktorý je potrebné riešiť (vlhké steny, pleseň či zarosené okná).
Ďalšou z príčin nadmernej vlhkosti bývajú nevhodné materiály či stavebné postupy. Tie však často nedokážete v prvých chvíľach ovplyvniť – najmä ak sa presťahujete do domu, kde pri stavbe boli použité nekvalitné materiály.
Máte vlhko v dome či byte a nenašli ste odpoveď pre váš problém?
Opýtajte sa v najväčšom diskusnom Fóre o bývaní na Slovensku v časti „Kúrenie, vetranie, klimatizácia“
Veľmi častým pôvodcom vlhkosti býva starý dom. Obzvlášť to platí pri kamenných domoch. Mnoho ľudí robí chybu, keď takýto dom ešte dodatočne zateplí nevhodným materiálom a vlhkosť, ktorá predtým prirodzene odchádzala von cez škáry v kamenných múroch, je zrazu zadržiavaná vo vnútri.
Pri starých domoch tiež býva zásadným problémom nedostatočné odvodnenie pozemku či slabé základy domu, ktoré majú potom za následok vlhnutie múrov. Tu často pomôže len dôsledné odvodnenie celého okolia domu a kompletné odizolovanie základov.
Viete o tom, že s teplom narastá aj vlhkosť? Prekurovanie miestností preto vôbec nie je vhodné. Rastie vlhkosť, čo znamená, že rastie aj výskyt plesní. Na tie má najväčší vplyv rosný bod (v preklade teplota kondenzácie vodnej pary). Rosné body sú najčastejšie miesta s najväčšími únikmi tepla – teda rohy miestností či okolie okien (parapety, sklá, rámy). Presne v týchto miestach potom vznikajú nežiadúce plesne.
Prečítajte si článok:
Ako riešiť problémy s vlhkosťou?
Pokiaľ váš problém s vlhkosťou nie je úplne závažného charakteru, postačia aj bežné malé odvlhčovače, ktoré kúpite v drogérii či iných obchodoch. Umiestniť sa dajú pod komody, za skriňu či do zásuviek a na miesta, ktoré sú z hľadiska vlhkosti najviac problematické.
V mnohých domoch býva problémom iba nedostatočné vetranie. Vtedy postačí zaviesť pravidelnejšie vetranie celej domácnosti, ktoré efektívne odstráni nadbytočnú vlhkosť. Vetrať treba pravidelne a nárazovo. Ak nemáte ideálne možnosti pre intenzívnejšie vetranie alebo vás to jednoducho zaťažuje, skvelou voľbou je rekuperácia. Tá vám pohodlne vyvetrá miestnosť alebo celú domácnosť bez nutnosti otvárania okien, čo je vynikajúce aj pre alergikov. Navyše, tieto zariadenia dnes fungujú veľmi inteligentne a samy si dokážu regulovať potrebu vetrania bez vašej pomoci.
Ak vás trápi vlhkosť spôsobená nevhodným odizolovaním základov starého domu alebo spodná voda či nedostatočné odvodnenie pozemku v okolí domu, zavolajte si odborníkov, ktorí vám pomôžu s odvodnením okolia, čím sa akákoľvek voda pritekajúca na pozemok spoľahlivo odkloní preč od múrov.
Odizolovanie základov domu nie je prácou, ktorú by ste nezvládli sami. Stačí obkopať múry, umiestniť drenážne rúry, špeciálnu nopovú fóliu a zasypať štrkom či iným vhodným materiálom. V prípade, že si netrúfate, obráťte sa na stavebnú firmu, ktorá vám odborne zhotoví takéto odizolovanie. Navyše, existujú aj ďalšie spôsoby na odstránenie tzv. vzlínavej vlhkosti ako je napríklad podrezanie muriva či základov.
Na slovo vzatí profesionáli vám pomôžu vlhkosť v dome vyriešiť viacerými profesionálnymi postupmi. Injektáž, sanácia či rôzne postupy vysúšania muriva. Možností je veľa a na Slovensku je hneď niekoľko serióznych firiem, ktoré sa téme odstraňovania vlhkosti v domoch venujú na odbornej úrovni a radi vám s týmto závažným problémom pomôžu.
Autorka článku: Michaela Debnárová @its1mishell
Zdroj foto: Canva
Viem že o vlhkosti je tu snáď 1000 diskusii a postupne si ich čítam, ale predsa…