Viete pracovať s vodou? Aké triky vám ušetria čas a peniaze?
Zvykli sme si. Stačí otočiť kohútikom, zdvihnúť ovládaciu páku a počas sekundy máme k dispozícii pitnú vodu. Treba si však uvedomiť, že voda je vzácny prírodný zdroj, ktorým by sme nemali plytvať. Nie je nekonečný. Vedzte, že stačí málo, aby ste dokázali znížiť spotrebu vody a zároveň sa neochudili o svoj komfort.

Úsporné splachovanie
Ak chceme „ušetriť“ prírodu aj náš rodinný rozpočet, treba sa zamerať na miesta, kde voda doslova tečie prúdom. Prvým miestom je určite toaleta. Už sme si zvykli, že toaleta máva dvojčinné splachovanie, ale aj v tomto smere sa môžete posunúť ďalej. Vďaka moderným technológiám zaisťujúcim efektívne spláchnutie pomocou špeciálne navrhnutých trysiek a premyslenej cirkulácie vody v mise je možné spotrebu vody stiahnuť až na 3 litre (menšie spláchnutie), resp. 4,5 litra (plné spláchnutie). Navyše nemusíte splachovať opakovane, pretože nečistoty sú vo väčšine prípadov úplne odvedené do odpadu pri prvom spláchnutí.

Ekologický prúd sprchovej hadice
Ďalšia z ciest, ako efektívne znížiť spotrebu vody, je stávka na ekologické prúdy sprchových hlavíc. Spotreba vody sa často zníži aj o 50 %, a to bez toho, aby váš zážitok bol negatívne ovplyvnený. Ako je to možné? Prvým krokom sú premyslene rozvrhnuté trysky na sprchovej hlavici. Nie, neplní len estetickú funkciu. Trysky sú tiež vyrobené zo špeciálneho materiálu, ktorý sa ľahko čistí od prípadných nečistôt a vodného kameňa (stačí po nich prejsť prstom, prípadne zotrieť vlhkou handričkou). Tým je zaručený aj kvalitný prúd sprchových lúčov. K zníženiu vody pri ekologickom prúde dochádza pomocou primiešania vzduchu do vodných kvapiek. Tie sa stávajú jemnejšími, menej sa rozstrekujú a tým lepšie zmývajú nečistoty z pokožky. Prietok vody môže byť iba 6 litrov/minútu oproti obvyklým 12–16 litrom.
Studený štart a perlátor
Ďalším miestom, resp. okamihom, ktorý má na spotrebu vody veľký vplyv, je umývadlová batéria a jej zapínanie. Používame ju tak často, že si ani neuvedomíme, koľko vody jej pretečie. Pre bežné, rýchle umytie rúk obvykle nepotrebujeme „horúcu“ vodu. Z toho dôvodu môžete zaobstarať takú batériu, ktorá pri štarte ponúkne vodu chladnejšiu. Ďalšia z ciest, ako ušetriť, je zaobstarať batériu s perlátorom, ktorá môže znížiť spotrebu vody až o 50 % a tiež regulovať prúd tak, aby sa nerozstrekoval, ale držal dokonalý tvar a zefektívnil tak umytie.
Múdra kuchynská batéria
Ďalším miestom, kde môžete s vodou čarovať, je kuchyňa. Obvykle neušetríme na množstve vody potrebnej na polievku alebo omáčku, ale pri umývaní riadu a oplachovaní vecí áno. Prvým krokom je zaobstarať kuchynskú batériu so spŕškou, vďaka ktorej môžete aj prepínať prúdy a efektívnejšie opláchnuť to, čo práve potrebujete. Ďalším krokom je napríklad zaobstarať batériu s filtračným systémom alebo batériu s ohrevom vody, prípadne chladiacim zariadením.
Do sprchy či vane termostat
Ďalšia z ciest, ako mať spotrebu vody pod kontrolou, je zaobstarať termostatickú batériu. Výhodou je, že teplotu a intenzitu prúdu nastavujete zvlášť. Vďaka špeciálnej kartuši sú nastavené hodnoty stále po celú dobu sprchovania. Vyhnete sa teda neustálemu „vylaďovaniu“. Tento typ batérie je tiež výrazne bezpečnejší. Pri teplotách nad 38 °C musíte uvoľniť bezpečnostnú poistku. Inšpirujte sa ponukou na webe www.sanitino.sk a doprajte si elegantný a ekologický kúpeľňový prvok.
Ďalšie tipy, ako ušetriť vodu
- Vodou, ktorou „len“ niečo oplachujete, môžete zaliať aj kvety. Rovnako tak vodou zliatu z uvarených zemiakov alebo cestovín.
- Pri ručnom umývaní riadu napustite nádobu drezu, riad umyte a až potom kolektívne opláchnite. Minimalizujte použitie tečúcej vody. Hodí sa napríklad drez s dvoma nádobami, prípadne s odkvapkávacou miskou. Silgranitové drezy často ponúkajú po svojom obvode „lížiny“, kam umiestnite oplachovacie nádoby.
- Ak musíte niekde vodu „odtočiť“, potom ju nelejte do kanála, ale zbierajte ju na zaliatie kvetov alebo zmytie prachu.
- Pri čistení zubov vypínajte vodu. U štvorčlennej domácnosti ušetríte niečo okolo
- 50–70 litrov (!) vody za deň. V ideálnom prípade používajte aj pohárik s vodou namiesto pustenia prúdu priamo z batérie.
- Počas doby, kedy sa v sprche mydlíte, vypnite vodu.
- Opravujte kvapkajúce kohútiky a pretekajúci záchod hneď!
Autor článku + Foto: Sanitino
Dobrý deň, chcem sa poinformovat pripadne poradit so skúsenosťou podzemnej vody…