Viete, ako správne používať parný čistič?

  • 29.08.2024

Jednou z najznámejších a najefektívnejších metód ekologického čistenia je parný čistič. Je to naozaj puristické. Potrebujete len prístroj a destilovanú vodu, ktorá sa zahriatím premení na paru s teplotou od 50 do 200°C. Prístroje na trhu sú rôzne. Niektoré majú teplotu pary stabilnú, pri niektorých si ju viete regulovať.

Myslite na to, že parný čistič vie byť výborným pomocníkom, ale nehodí sa naozaj na všetko.

ako správne používať parný čistič
Foto: iStock

Na čo môžeme použiť parný čistič?

1. Obkladačky, dlaždice a škáry

Pokiaľ máte v dome dlažbu, tak je parný čistič neskutočnou pomôckou. Okrem dlažby viete silu pary využiť aj na čistenie rôznych neporóznych obkladov a škár. Parný ráz doslova “rozbije” nečistoty, takže si ušetríte ruky na iné aktivity.

2. Sanita

Horúca para výborne a dokázateľne dezinfikuje, takže v kúpeľni s ňou dokážete vyčistiť všetku sanitu, dokonca aj toaletu. Taktiež veľmi dobre eliminuje aj vodný kameň.

3. Chladnička a mraznička

Čistenie a dezinfekcia chladničky s mrazničkou parou je úplná hračka. Predtým však vyberte sklá, ktoré by mohli zažiť teplotný šok a prasknúť. Zvyšku sa však už báť nemusíte, dokonca pri odmrazovaní mrazničky vie veľmi napomôcť rýchlemu topeniu ľadu. Celé čistenie tak bude omnoho rýchlejšie.

4. Čistenie rúry parným čističom

Ak máte doma rúru, ktorej by sa už patrilo pozrieť na zub, vyskúšajte parný čistič. Pozor, pokiaľ je rúra v naozaj zlom stave, budete musieť použiť niečo abrazívnejšie. Para však dokáže nečistoty zmäkčiť a následnej aj mechanické odstránenie pôjde o čosi jednoduchšie. Na bežnú údržbu je práve para výbornou voľbou, ľahko sa dostanete aj do komplikovane prístupných miest.

na čo môžeme použiť parný čistič
Foto: iStock

5. Gril

Pri čistení vonkajšieho grilu sa vieme pekne potrápiť. Aj tu však platí to isté, čo pri rúre. Ak je gril zanedbanejší, vodná para nám pomôže zmäkčiť nečistoty, ktoré následne ľahšie mechanicky dočistíte.

6. Dezinfekcia príslušenstva pre zvieratá

Klietky, prepravky, mačacie záchody, misky. Ak niekto ocení to, že ste mu vyčistili veci čistou vodou a nie umelou vôňou, tak sú to domáce zvieratá. Ich čuch je oveľa silnejší ako ten ľudský a zápach chemických prostriedkov im jednoducho nevyhovuje. S pomocou parného čističa však budú spokojné obidve strany. Len rybičky z toho radšej vynechajte. 🙂

Parný čistič je vhodný aj do auta či pri malých deťoch

7. Naparovanie závesov a záclon parným čističom

Žehlenie závesov a záclon vie byť vzhľadom na veľkú plochu neskutočne otravné. S parným čističom ich však viete dať do parády hneď po zavesení. Stačí využiť princíp pary presne tak, ako by ste ho využili pri vertikálnom žehlení.

8. Jedálenské stoličky pre deti a prebaľovacie pulty

Detské jedálenské stoličky majú tendenciu priťahovať všetky rýchloschnúce časti potravín. Vďaka pare ich však viete pekne zmäkčiť, poutierať a stoličku vydezinfikovať. Práve použitie pary ako formy ekologického čistenia je pri deťoch významné. Tak malého človiečika nevystavujete zložitejším chemickým schémam bežných čistiacich prostriedkov.

9. Auto

V interiéri auta viete paru využiť na čistenie rôznych škár, plastových častí a držiakov na všetky drobnosti. V tomto prípade však nezabudnite ani na následnú impregnáciu plastov. Na trhu je veľa prostriedkov, z ktorých si stačí vybrať.

10. Dezinfekcia smetného koša

So stúpajúcimi vonkajšími teplotami sa zvyšuje aj rýchlosť rozkladu potravín a množstvo baktérií v smetných košoch. Eliminovať ich môžete napríklad aj pravidelným čistením smetného koša pomocou parného čističa.

Parný ráz však nie je zázračným odstraňovačom znečistenia a niektoré veci s ním jednoducho nevyčistíte. Budete musieť použiť aj abrazívnejšie prostriedky a ľudskú silu. Tiež nezabúdajte na to, že špina sa len tak nevyparí. Spozorujete to napríklad pri čistení odtokov, kedy znečistenie kvôli sile pary odskakuje do okolia. Veci musíte ešte následne opláchnuť alebo utrieť.

na čo nie je vhodné použiť parný čistič
Foto: iStock

Na čo ho nie je vhodné použiť?

Jemné tkaniny

Vo všeobecnosti je vhodné vyvarovať sa pare pri jemných tkaninách ako hodváb, vlna alebo kašmír. Ak by ste aj napriek tomu chceli do toho ísť, snažte sa dodržiavať čo najväčšiu možnú vzdialenosť. Využite nadstavec, ktorý vodnú paru čo najviac rozptýli.

Akékoľvek podlahy, ktoré sú porózne alebo náchylné na nasávanie vody

V tomto prípade ide o drevené a laminátové podlahy. Vinylové podlahy, pvc a dlažby všeobecne s použitím pary nemajú problém.

5 tipov, ako prevoňať domácnosť

Prečítajte si tiež:

5 tipov, ako prevoňať domácnosť

Nábytok natretý vodou riediteľnou farbou

Ak máte drevené dvere, ktoré boli natreté olejovou farbou, čistenie týmto spôsobom prežijú bez problémov. Ak ste ich však natreli farbou, ktorá sa riedi vodou, tak ich parou nečistite. Je dosť možné, že by ste si zapríčinili rýchle olupovanie náteru.

Studené sklá

Parný čistič vie byť super pomocníkom pri umývaní okien, ale vonku nesmie byť teplota pod 15°C. Inak hrozí, že vám okenná tabuľa pod vplyvom teplotného šoku praskne.

Porózne materiály

Tu toho spadá naozaj veľa – drevo (aj bambus), tehly, mramor, omietky, … Nezabúdajte na to, že tu patrí aj koža vo svojich všetkých spracovaniach. Váš kožený gauč by sa vám za čistenie parou rozhodne nepoďakoval.

Koberce a matrace

Na koberce a matrace môžete použiť aj parný čistič, ale len sem-tam na odstránenie malého fliačku, ktorý následne rýchlo vysušte. Na čistenie oboch týchto záležitostí slúži tepovač/extraktor, ktorý vie vodu (alebo paru) nielen vpustiť, ale aj vysať. Vďaka tomu neostanú tkaniny mokré a nebudú  semeniskom rôznych plesní a baktérií.

Akákoľvek elektronika

Treba tu niečo dodávať? Proste para a televízory, telefóny, počítače, reproduktory, a tak ďalej, k sebe nepatria.

ako si vybrať parný čistič
Foto: iStock

Ako si vybrať parný čistič?

Do úvahy vezmite:

  • Veľkosť priestorov, v ktorých budete čistič používať
  • Budete ho používať aj na podlahy? V tomto prípade si vyberajte medzi pojazdným čističom alebo parným mopom.
  • Aká je rýchlosť nahrievania?
  • Aká je veľkosť nádobky na vodu? Veľkosť 0,5 litra vám vydrží na cca. 15 minút práce. Pri dolievaní vody do lacnejších – jednokomorových – čističov však musíte počkať, kým prístroj úplne vychladne.
  • Výkon čističa.
  • Má bezpečnostnú poistku, aby sa nedala otvoriť natlakovaná nádoba?
  • Má funkciu regulácie pary?

Autor článku: Ivana – Pohodový domov

Zdroj foto: iStock

Diskusie na tému článku