Usídlil sa vo vašej záhrade medvedík obyčajný? Poradíme vám, ako sa krtonôžky obecnej zbaviť

  • 28.06.2024

Medvedíka obyčajného môžete v záhrade zahliadnuť od mája do júna. V tomto období sa krtonôžky rozmnožujú. Ak ste ich v záhrade tento rok videli, pripravte sa na to, že z úrody veľkú radosť mať nebudete. Dospelá samička totiž kladie do pôdy vajíčka, z ktorých sa vyliahnu larvy také hladné, že pod zemou páchajú obrovské škody, pretože požierajú korienky rastlín. Keďže medvedík obyčajný môže byť pre úrodu veľmi nebezpečný, poradíme vám, čo robiť, ak sa vo vašej záhrade premnožil, a ako s ním efektívne naložiť.

medvedík obyčajný alebo krtonôžka
Zdroj: iStock

Medvedík obyčajný a všetko, čo by ste o ňom mali vedieť

Dospelý medvedík obyčajný, resp. krtonôžka obyčajná, latinsky Gryllotalpa gryllotalpa, sa vyskytuje v celej Európe. Ide o pomerne veľký hmyz. Môže mať 5 až 7 cm. Má sivohnedé bruško. Valcovité telo tmavohnedej farby pokrývajú jemné chĺpky a na hlave má 2 veľké tykadlá.

Medvedík obyčajný sa pohybuje predovšetkým v zemi. Samičky po spárení vyhrabú v pôde komôrku až 25 cm do hĺbky, do ktorej nakladú 200 až 400 vajíčok. Z vajíčok sa vyliahnu larvy, ktoré v pôde prezimujú. Po vyliahnutí sa živia humusom. Neskôr začnú požierať korene rastlín a práve tým môžu napáchať vo vašej záhrade veľmi veľa škôd. 

Hoci má medvedík 2 krídla, vidieť ho lietať je veľmi výnimočné. Predné nohy ma však veľmi silné a ako stvorené na hrabanie.

Chcete mať krásny trávnik? Poznáme riešenie na najčastejšie ochorenia trávnika

Odporúčame:

Chcete mať krásny trávnik? Poznáme riešenie na najčastejšie ochorenia trávnika

Prečo sa krtonôžka udomácnila práve vo vašej záhrade?

Krtonôžka sa usídli tam, kde sa pestuje mrkva, kapusta, uhorky, tekvice, rajčiaky a strukoviny. Dokáže však narobiť škody aj na drobnom ovocí, okrasných rastlinách a tráve. Aktuálne sa objavuje stále častejšie, pretože vo voľnej prírode ubúdajú jej prirodzení nepriatelia, predovšetkým vrany, sovy, škorce, piskore a, samozrejme, krty, ktorých sa snažíme v záhradách vždy čo najskôr zbaviť. Preto môžeme často čítať či počúvať príbehy záhradkárov, ktorí s obľubou vo svojej záhrade vidia aspoň 1 krtinec, pretože vedia, že sa najbližšie roky nemusia krtonôžky obávať.

Ako sa zbaviť medvedíka obyčajného?

Ak máte domáce zviera, napríklad mačku alebo psa, pokojne ich do záhrady púšťajte. Niekoľko medvedíkov sa im možno podarí odchytiť. Nezabúdajte však na to, že sú to predovšetkým nočné tvory. Rovnako vám s krtonôžkou pomôžu aj hrabavé sliepky, pretože oficiálne registrovaná a stopercentne účinná chemická látka proti medvedíkovi obyčajnému na Slovensku neexistuje. Môžete však vyskúšať parazitické hlístice (Steinerma carpocapsae). Hlístice napádajú larvy medvedíka a vyčistia prírodu aj od iných pôdnych škodcov.  Domácim zvieratám a ani ľuďom však neublížia.

Využite tipy a triky od záhradkárov a medvedík obyčajný vo vašej záhrade sa stane minulosťou

Využite obyčajný maštaľný hnoj, ktorý je pre medvedíkov veľmi lákavý. Jednoducho na jar, najlepšie v máji, kedy medvedíky vychádzajú na povrch, urobte vo vašej záhrade niekoľko kôpok hnoja. Krtonôžku maštaľný hnoj priťahuje natoľko, že si v ňom urobí hniezdo, ktoré potom s vajíčkami jednoducho zlikvidujete. Kôpky hnoja však klaďte čo najďalej od vašej záhrady, kde by mohli medvedíky narobiť škody. Podobným spôsobom im môžete na jeseň urobiť aj zimovisko. Maštaľný hnoj navozte do vykopaných asi 50 cm hlbokých jám. Postačia aj hnijúce zemiaky a slama. Medvedíky takémuto ubytovaniu určite neodolajú.

Ako sa zbaviť medvedíka obyčajného?
Zdroj: iStock

Mnohí záhradkári proti medvedíkom bojujú používaním chemických prípravkov. Servírujú im napríklad otrávené návnady alebo využívajú kupované granulované insekticídy. Existuje však aj niekoľko menej agresívnych spôsobov, ako s nimi bojovať:

  • Všeobecne sa odporúča do záhrady zasadiť nechtík alebo chryzantémy, ktoré majú pre medvedíkov veľmi odpudzujúcu vôňu.
  • Do dier v pôde od medvedíkov nalejte vodu so saponátom. 
  • Ako jed na medvedíkov pôsobí vajíčková škrupina v kombinácii s jedlým olejom. Nebojte sa ju použiť, pretože pre rastlinky je skvelým hnojivom.
  • Vytvorte pascu na medvedíkov. Uložte črepník alebo inú nádobu s hladkými stenami do pôdy. Medvedíky popadajú dnu, ale nebudú vedieť vyliezť.
  • Medvedíky môžete pochytať aj do mokrej deky, ktorú v záhrade rozprestriete. Je však dôležité pochytať nielen dospelých medvedíkov, ale nekompromisne naložiť aj s larvami.

Existuje prevencia pred medvedíkom obyčajným?

  1. Odporúčame mechanicky ničiť hniezda s vajíčkami. Hniezdo prezrádzajú uschnuté a uhynuté rastliny.
  2. Aktivitu medvedíkov zmiernite aj pravidelným kyprením pôdy. Na jar a jeseň by ste mali pôdu rýľovať až do hĺbky 20 cm. Mechanicky takto zničíte hniezda medvedíkov.
  3. Keďže sa larvy medvedíka živia kompostom, kompostovisko umiestnite čo najďalej od zeleninových záhonov či okrasnej záhrady. Odporúčame použiť kompostér s pevným dnom. 

P.S. – Vedeli ste, že originálne inšpirácie do záhrady, nápady na projekt domu či rady do domácnosti nájdete aj u našich susedov? Navštívte našu českú Modrou střechu.

Autor: Denisa Hajdúková – Nájomný spisovateľ

Zdroj foto: iStock

Diskusie na tému článku