Ucholaky v byte: Ako proti nim bojovať?
Ucholak obyčajný je jedným z najbežnejších hmyzích obyvateľov našich záhrad. Zatiaľ čo v tráve, v kvetinových záhonoch alebo na stromoch ho bez problémov tolerujeme, jeho prítomnosť v byte nám až tak po vôli nebýva. Nielenže ide o pomerne nesympatického spolubývajúceho, ale mnohí dokonca veria, že by im v spánku mohol vliezť do ucha. Je ucholak obyčajný pre človeka naozaj nebezpečný? Prečo nám chodí do domov a bytov a ako s ním bojovať? Pripravili sme si pre vás niekoľko overených návodov, ako sa zbaviť ucholakov.
Ucholak obyčajný: Zoznámte sa
Ucholak je malý až stredne veľký hmyz s podlhovastým telom, tenkými mnohočlánkovými tykadlami a hryzavými ústnymi ústrojmi. Pod krovkami ukrýva skladané blanité krídla, ktoré však používa len veľmi zriedka. Ucholaky obľubujú vlhké a tienisté miesta, na ktorých sa často zdržiavajú v skupinkách. Živia sa prevažne odumretými časťami rastlín, ale aj drobným hmyzom, napríklad voškami. Pre záhradu sú preto prospešné.
Ucholak v uchu: Fakt alebo mýtus?
Povera o tom, ako si ucholaky krátia noci vliezaním do ľudských uší a strihaním ušných bubienkov, je v našich končinách mimoriadne rozšírená. Hoci predstava, ako vám chrobák lezie do ušnice, aby vás pripravil o sluch, je skutočne desivá, ide o mýtus.
Pre človeka je ucholak nebezpečný len minimálne a to rovnako ako každý iný hmyz. Keďže lezie po rôznych miestach, môže byť prenášačom choroboplodných zárodkov. Jeho malé klieštiky v skutočnosti slúžia na rozkladanie krídel a na ochranu pred nepriateľom.
Ucholak v byte
Naše byty a domy sa stávajú neúmyselnými hostiteľmi ucholakov väčšinou v dvoch prípadoch:
- buď si nevítaného hosťa prinesieme do bytu sami,
- alebo k nám zavíta v snahe uniknúť nepriaznivým vonkajším podmienkam.
Keďže jedna samička kladie v priemere 20 až 80 vajíčok, môže sa vám ucholak v byte pomerne rýchlo zabývať.
Ucholaky vlezú dovnútra aj cez tie najmenšie otvory, medzery alebo štrbiny. Najčastejšie si vyberajú zle utesnené dvere a okná, medzery v obklade alebo zle utesnené časti podkrovia, pivničných priestorov či základov. Obvykle sa snažia dostať dnu v čase, keď sa vonku výrazne ochladí alebo je veľmi teplo a sucho.
Človek si ucholaka zvyčajne prináša domov v ovocí a zelenine alebo v bielizni, ktorá sa sušila na záhrade, ale ucholaky sa môžu ukrývať aj v navlhnutých zväzkoch novín, v papierových škatuliach, v starých vlhkých knihách alebo v rastlinách.
Ako sa zbaviť ucholaka
Jeden ucholak v dome ešte nemusí byť dôvodom na paniku. Ak sa ich však odrazu objaví viac, nasledujúce postupy pomôžu v boji proti nevítaným hosťom.
Dôkladne poupratujte
V prvom kroku vám pomôže vysávač. Dôkladne povysávajte všetky zákutia v byte, nevynechajte najmä štrbiny a úzke a tmavé miesta. Nezabudnite potom vyčistiť vysávač a vymeniť vrecko. Následne povytriasajte všetky textílie, v ktorých by sa mohol ucholak skrývať – najmä deky a vankúše. Skontrolujte tiež vnútro váz a bytových dekorácií.
Použite prírodné zbrane
Ekologické prípravky, ktoré spoľahlivo odradia ucholakov od vášho domu či bytu, si poľahky pripravíte aj doma. Postačí vám napríklad silný mätový odvar, ktorý necháte vychladiť a nalejete do rozprašovača. Odporúčame aplikovať na všetky okenné rámy, prahy a zárubne dverí, štrbiny a iné miesta, ktorými by si mohli ucholaky nájsť cestu do vášho bytu. Môžete vystriekať aj priestory, kde sa ucholaky v byte pohybujú najčastejšie. Rovnako dobre vám poslúži aj mätový alebo škoricový olej rozpustený vo vode alebo levanduľa vylúhovaná v octe.
Prečítajte si tiež:
Ako odplašiť mačku zo záhrady: Pomôže vôňa, zvuk aj prirodzený nepriateľ
Použite chemické zbrane
Ak prírodné preparáty nepomôžu, môžete sa zbaviť ucholaka chémiou. Odporúčame začať silným mydlovým roztokom, ktorým dôkladne vystriekate alebo potriete všetky cestičky vedúce do vášho bytu. Ak to nebude stačiť, použite kyselinu boritú. Opatrne ju naneste na všetky škáry a štrbiny, kadiaľ by mohli ucholaky prichádzať. A neobchádzajte ani miesta, na ktorých sa zvyknú zdržiavať.
Eliminujte nadbytočnú vlhkosť
Ucholaky milujú vlhké prostredie. Ak vám niekde presakuje voda alebo vlhnú múry, snažte sa tento problém urýchlene vyriešiť. Pokiaľ je vo vašom dome či byte neustále zvýšená vzdušná vlhkosť, investujte do kvalitného odvlhčovača. Zvýšite tak šancu, že sa k vám ucholaky už nevrátia.
P.S. – Vedeli ste, že originálne inšpirácie do záhrady, nápady na projekt domu či rady do domácnosti nájdete aj u našich susedov? Navštívte našu českú Modrú střechu.
Autor: Martina Dudová
Zastrešil: Copywriting – Patrik Putera (Profil na Modrej streche – @patrik_putera)
Zdroj foto: iStock
Ahoj, máte niekto skúsenosti s ušiakmi. Máme ich strašne veľa na terase, okolo d…