Trápia vás slizniaky v záhrade a neviete sa ich zbaviť? Vieme, čo naozaj funguje

  • 08.07.2024

Slizniaky v záhrade požierajú nadzemné časti rastlín a ohlodávajú okraje listov. Milujú hlavne šalát, kapustovú zeleninu, ale pochutnajú si aj na mrkve, zemiakoch a spustošia vám aj záhon jahôd. Rozmnožujú sa až dvakrát do roka, preto ich populácia môže rýchlo narastať. Sú pre úrodu naozajstnou pohromou, pretože majú takmer neobmedzený apetít a zožerú skoro všetko. Zbaviť sa ich môže byť veľmi ťažké, ale predsa len existuje niekoľko účinných spôsobov. 

veľké hnedé slizniaky v záhrade
Zdroj: iStock

Slizniaky v záhrade zbierajte neskoro večer alebo skoro ráno

Najefektívnejším spôsobom, ktorý vždy fungoval a aj vždy fungovať bude, je mechanické zbieranie slizniakov. 

Mnohí sa však pýtajú, čo potom so zozbieranou úrodou. Ak ich len vynesiete mimo záhradu, je veľmi veľká pravdepodobnosť, že sa vrátia. Musíte ich zaniesť naozaj ďaleko, pretože pri osídľovaní vedia prejsť až 50 metrov za deň. Ani presťahovať ich k susedovi nie je práve ohľaduplný nápad. Najlepšie je slizniakov usmrtiť. Ideálny, ale nie veľmi humánny spôsob, je ich zaliať vriacou vodou a potom vyliať do kompostu. Bude z nich aspoň nejaký úžitok. Menej drastický spôsob je zasypať ich soľou alebo jedlou sódou.

Pri chytaní slizniakov si môžete pomôcť aj tvorbou rôznych pascí, ktoré vám ich zbieranie uľahčia. Radi sa budú kŕmiť napríklad na grepe alebo pomaranči. Šupky z citrusov preto strategicky poukladajte v záhrade pred západom slnka a ráno ich pozbierate. Slizniaky zlikvidujte.

chytanie slizniakov v záhrade, slizniak na ruke
Zdroj: iStock

Skrášlite si záhradu voňavými kvetmi

To, čo nám vonia, môže pre iné živočíchy pôsobiť odpudzujúco, a platí to aj pre slizniaky. Okolo zeleninových záhonov môžete vysadiť nechtík, materinu dúšku, levanduľu, pivónie alebo okrasné trávy. Slizniaky sa nechytia ani do cesnaku, tymianu, kôpru a petržlenu. Tento preventívny krok môžete ešte podporiť tým, že okolo hriadok rozsypete drsný materiál, ktorý slizniakom sťažuje pohyb. Využite napríklad rozdrvené vaječné alebo orechové škrupiny, piliny, popol, hrubší piesok alebo štrk. 

Vedeli ste o tom, že slizniaky milujú pivo?

Hitom tohtoročnej sezóny sú pivové pasce na slizniaky v záhrade. Stačí zakopať akúkoľvek nádobu, najlepšie sklenený pohár, do zeme tak, aby trčal iba okraj. Do dvoch tretín nádoby nalejte pivo. Slimáky a slizniaky sa s veľkou chuťou v pive utopia.

chytanie slizniakov pomocou piva
Zdroj: iStock

Ako nepríjemne slizniaky v záhrade prekvapiť

Je veľmi dobré poznať svojho nepriateľa. Môžete totiž jeho slabosť využiť vo svoj prospech. Slizniaky napríklad nevedia stráviť ovsené vločky a vadí im dokonca aj káva. Tú môžete rozsypať okolo rastlín a v prípade silného zamorenia postriekajte rastliny silným kávovým výluhom. Rastlinám káva neublíži, ale na slimákov kofeín pôsobí ako neurotoxín. Na slizniakov v záhrade podobne účinkuje aj jedlá sóda, ktorou môžete posypať okolie rastlín.

Vaším spojencom proti slizniakom sú aj bežce indické

Milé, zlaté a drobné kačky dokážu so slizniakmi vo vašej záhrade zatočiť naozaj rýchlo. Stačí ich len tak nechať pobehovať pomedzi vaše zeleninové záhony. Neúnavne lovia slizniaky a kŕmia sa nimi. Nemusíte sa však báť o vašu úrodu. Rastliny na hriadkach skoro vôbec neničia.

indické bežce, druh kačky, ktoré požierajú slizniaky v záhrade
Zdroj: iStock

Nie je slimák ako slimák

Vedeli ste o tom, že slizniak vlastne vôbec nie je slimákom bez ulity? Nemýľte si slimáka záhradného zo slizniakom. Hoci sú príbuzní, slimák s ulitou je v skutočnosti prirodzeným nepriateľom slizniaka. Požiera jeho vajíčka a tým v skutočnosti vašej úrode pomáha. Pri zbieraní slizniakov preto slimákov s ulitou nechajte na pokoji.

Slizniaky v záhrade zničíte pesticídmi. Tie by však mali byť poslednou možnosťou

Ak ste už vyskúšali večerné alebo ranné zbieranie slizniakov, postavili ste im prekážky okolo zeleninových záhonov, aplikovali citrusové alebo pivové pasce a slizniakov sa aj napriek tomu neviete zbaviť, vyskúšajte pesticídy. Sú dostupné v rôznych formách. Najčastejšie ich poznáte ako modré granule.

A prečo by ste mali pesticídy používať v záhrade až ako poslednú možnosť? Môžu ublížiť aj iným prospešným tvorom, napríklad hmyzu. Aký názor máte na používanie pesticídov v záhrade vy?

P.S. – Vedeli ste, že originálne inšpirácie do záhrady, nápady na projekt domu či rady do domácnosti nájdete aj u našich susedov? Navštívte našu českú Modrou střechu.

Autor: Denisa Hajdúková – Nájomný spisovateľ

Zdroj foto: iStock

Diskusie na tému článku