Trápi vás bolesť hlavy a migréna? Toto sú najúčinnejšie bylinky, ktoré pomôžu
Bolesť hlavy a migréna dokážu neraz skomplikovať a obmedziť naše každodenné fungovanie. Okrem liekov z lekárne existuje aj mnoho domácich tipov, ktoré pomáhajú zmierniť tieto nepríjemné stavy. Prečítajte si o tých najúčinnejších bylinkách a prírodných postupoch.
Levanduľa lekárska
Levanduľa je už oddávna známa svojimi upokojujúcimi účinkami. Pomáha zmierniť bolesť hlavy najmä v prípadoch, keď je spôsobená stresom.
Použitie
Na vnútorné použitie si uvarte čaj z levandule lekárskej. Na 4 dl vody vám postačí 1,5 čajovej lyžičky levanduľových púčikov. Nasypte ich do gázy alebo sitka na čaj, zalejte horúcou vodou a nechajte lúhovať 10 minút. Šálku alebo nádobu, v ktorej čaj pripravujete, nezabudnite prikryť malým tanierikom.
Na vonkajšie použitie sa skvele hodí levanduľový olej. Na jeho prípravu môžete použiť okrem levandule lekárskej aj levanduľu úzkolistú. Ak nemáte čas si ho pripraviť sami, zakúpte si ho v obchode s prírodnou kozmetikou. Pri migréne alebo bolestiach hlavy si naneste mierne množstvo oleja na prsty a masírujte spánky. Trochu oleja si môžete naniesť aj pod nos.
Medovka lekárska
Medovka má rovnako ako levanduľa upokojujúce účinky na organizmus. Dokáže zmierniť stres a podporiť spánok, čím uľavuje od bolesti hlavy a migrény.
Použitie
Medovku lekársku môžete jednoducho pestovať doma a kedykoľvek si z nej pripraviť chutný čaj. Keď na vás budú doliehať bolesti hlavy, odtrhnite si zopár lístkov a zalejte ich horúcou vodou. Čaj pomaly popíjajte. V lete si z medovky pripravte výluh tak, že ju večer zalejete studenou vodou a necháte celú noc lúhovať.
Prečítajte si tiež:
Valeriána lekárska
Koreň valeriány je už oddávna používaný ako účinný prírodný liek proti migréne. Má analgetický, upokojujúci a uspávací účinok. Preto sa často podáva aj pri nespavosti.
Použitie
Pri migréne zalejte 1 kávovú lyžičku drveného sušeného koreňa valeriány lekárskej 200 ml studenej vody. Nechajte lúhovať aspoň 12 hodín, a potom nápoj vypite. Pre rýchlu úľavu si pripravte čaj.
Pozor: Valeriánu nikdy neužívajte dlhodobo ani vo veľkých množstvách. Mohli by sa u vás objaviť tráviace ťažkosti, srdcová arytmia a nevoľnosť. Ak spozorujete vedľajšie účinky, okamžite prestaňte valeriánu užívať.
Mäta pieporná
Esenciálny olej z mäty piepornej by nemal chýbať v žiadnej domácej lekárničke. Okrem toho, že pomáha uvoľniť dýchacie cesty pri nádche, dokáže uľaviť aj pri bolestiach hlavy.
Použitie
Esenciálny mätový olej pridajte do relaxačného kúpeľa alebo si ním masírujte spánky. Ďalšou možnosťou použitia bylinky pre zmiernenie bolestí hlavy je príprava čaju z čerstvej mäty.
Odporúčame:
Ďalšie domáce tipy na bolesť hlavy
Okrem byliniek a éterických olejov môžete skúsiť aj iné osvedčené tipy na bolesť hlavy alebo ich kombináciu.
Studené obklady
Bolesť hlavy je v mnohých prípadoch spôsobená letnými horúčavami. Vtedy ju dokážu účinne zmierniť studené obklady. Namočte uterák alebo detskú látkovú plienku do studenej vody a priložte si ju na čelo. Studené obklady si dávajte na čelo dovtedy, kým sa vám nepolepší.
Prírodné osvetlenie
Modré svetlo z televízie, telefónu alebo počítača často spôsobuje migrénu. Ak trpíte náchylnosťou na umelé svetlo, môže vám škodiť aj silné umelé osvetlenie v nákupných centrách. Keď sa u vás opäť objaví migréna, vyhýbajte sa miestam so silným osvetlením a použite namiesto chladného bieleho osvetlenia sviečky alebo tlmené teplé osvetlenie.
Pitný režim
Nedostatočný príjem vody patrí medzi najčastejšie príčiny, ktoré spôsobujú bolesť hlavy. Vypite aspoň 5 pohárov vody denne. Počas teplých dní alebo pri zvýšenej fyzickej námahe pite ešte viac.
P.S. – Vedeli ste, že originálne inšpirácie do záhrady, nápady na projekt domu či rady do domácnosti nájdete aj u našich susedov? Navštívte našu českú Modrú střechu.
Autor: Barbora Kňazovčíková
Zastrešil: Copywriting – Patrik Putera (Profil na Modrej streche – @patrik_putera)
Zdroj foto: iStock
Zdravíčko chovatelia, Chcel by som sa opýtať mám 16 týždňové mladky dominánt mod…