Svokrin jazyk (Dracaena): Všetko, čo potrebujete vedieť o tejto nenáročnej izbovej rastline
Ak máte chuť pestovať izbové rastliny, ale obávate sa, že nebudete mať na starostlivosť dostatok času, alebo nemáte dostatok skúseností, odporúčame svokrin jazyk. Táto rastlina je mimoriadne obľúbená a starostlivosť o ňu je až prekvapujúco jednoduchá. Práve preto ju môžete nájsť takmer v každej domácnosti, ale zároveň aj v rôznych kancelárskych priestoroch. Svokrin jazyk je rastlina, ktorá sa dokonale prispôsobí vášmu domovu. Bude krásne rásť, ak ju umiestnite do tienistého kúta, ale rovnako sa jej bude dariť aj na priamom slnečnom svetle. Dokonca jej neublíži ani prievan. Zvládne naozaj rôznorodé podmienky.
Všetko, čo potrebujete vedieť o svokrinom jazyku
Svokrine jazyky, známe aj ako dracény z rodu Dracaena, sú odolné a krásne zároveň. V minulosti boli klasifikované pod samostatným názvom Sansavieria, no teraz ich poznáme skôr ako súčasť čeľade Asparagaceae. Existuje viac ako 70 druhov svokriných jazykov, ktoré patria medzi rôzne druhy dracén. Hoci zdieľajú určité charakteristiky, každý druh má aj svoje vlastné a špecifické rysy.
Jedným z univerzálnych znakov svokriných jazykov sú tuhé a pevné listy, ktoré rastú smerom nahor a končia ostro zužujúcou sa špičkou. Tieto listy môžu byť rovné alebo ploché, pričom niektoré rastliny majú úzke a dlhé listy, ktoré pripomínajú ostne, zatiaľ čo iné majú menšie listy so stočeným okrajom.
Ako sa starať o svokrin jazyk
Svokrin jazyk je veľmi odolná rastlinka a zvládne aj nepriaznivé podmienky. Neublíži jej, ak ju umiestnite do tieňa alebo aj na priame slnko. Teplota vzduchu by však nemala klesnúť pod 10 stupňov. Rastliny rodu Dracaena tolerujú aj prievan a dokonca im neublíži ani to, ak ich umiestnite k radiátoru alebo ku klimatizácii.
Svokrine jazyky počas jari a leta zalievame podľa potreby, keď im preschne substrát. Odporúčame ich polievať približne raz za 2 týždne. V zime zálievku ešte viac obmedzte a zalievajte ich iba raz za mesiac.
Svokrine jazyky si dokážu udržať vodu vo svojich pevných listoch, a tak nepotrebujú zálievku veľmi často. Dôležité je sledovať substrát a poliať rastlinku až vtedy, keď pôda, v ktorej rastie, preschla. Jednoducho musí byť zhora suchá na dotyk. Vyhnite sa preliatiu rastlinky, pretože zbytočné zadržiavanie vlhkosti v pôde môže spôsobiť hnilobu koreňov. Na zálievku použite mierne teplú vodu. Rastliny by sa nemali zalievať príliš studenou.
Svokrine jazyky umiestnite do pôdy, v ktorej sa nedrží voda. Pokojne sa udomácnia v zemine určenej na kaktusy a sukulenty. Zvládnu však aj substrát na zelené izbové rastliny. Odporúčame substrát zmiešať. Vytvoríte im tak ideálne podmienky. Primiešajte kremičitý piesok alebo perlit. Nie je to však podmienkou.
Ako presádzať a množiť svokrin jazyk
Svokrine jazyky nepotrebujú mať príliš veľa zeminy. Kvetináč vymeňte za väčší až vtedy, keď im pôvodný naozaj nestačí a z drenážnych dierok na dne kvetináča im už trčia korienky. Kvetináč použite len o 1 či 2 centimetre väčší ako je ten pôvodný. Nezabudnite na to, aby mal drenážne otvory, pretože prebytočná voda musí zo zeminy odtekať. Svokrine jazyky nesmú nikdy stáť vo vode. Lepšie zvládnu nedostatok vlahy, ako preliatie.
Počas vegetačného obdobia od jari do jesene môžete svokrin jazyk aj hnojiť. Použite tekuté alebo tyčinkové hnojivo. Riaďte sa návodom na obale. Hnojivá nekombinujte.
Ak sa rozhodnete svokrin jazyk rozmnožiť, je to veľmi jednoduché. Oddeľte 1 trs rastliny od ostatných. Rastlinu však môžete množiť aj listovými odrezkami, ktoré zakoreníte vo vode, v perlite alebo pôde.
Prečítajte si tiež:
Máte doma svokrin jazyk? Opatrnosť je na mieste!
Hoci je svokrin jazyk veľmi obľúbenou rastlinkou, milujú ho začiatočníci aj skúsení pestovatelia, predsa len má niektoré nevýhody, na ktoré by ste si pri jeho pestovaní mali dať pozor. Svokrin jazyk je totiž toxický, špeciálne ak máte doma psy alebo mačky. Určite dajte pozor, aby sa k nemu nijakým spôsobom nedostali. Ak by skonzumovali dužinu vo vnútri listov, môže im to spôsobiť tráviace ťažkosti a podráždenie slizníc.
Takisto by ste mali držať rastlinku mimo dosahu tých najmenších detí, ktoré by mohli listy požiť rovnako ako vaši domáci miláčikovia.
Viete, ako kvitne dracéna?
Možno máte doma svokrin jazyk, ani o tom neviete. Existuje totiž viac ako 70 druhov dracén, ktoré sa môžu na seba ponášať viac alebo menej. Je to rastlinka, ktorá môže naozaj zaujať každého. Niektoré sú väčšie, niektoré menšie, niektoré majú špicaté listy, iné guľatejšie. Vedeli ste však, že tieto rastlinky môžu aj kvitnúť?
Ak im zabezpečíte dobré podmienky, môžu sa objaviť kvety. Najčastejšie biele so zeleným nádychom, ale aj červené, fialové alebo béžové. Závisí to od toho, aký druh dracény doma máte.
P.S. – Vedeli ste, že originálne inšpirácie do záhrady, nápady na projekt domu či rady do domácnosti nájdete aj u našich susedov? Navštívte našu českú Modrou střechu.
Autor: Denisa Hajdúková – Nájomný spisovateľ
Zdroj foto: iStock
Dobry den...chcem sa opýtať ci ma niekto skusenost s prelozenim hypoteky ...chce…