Stavbyvedúceho alebo stavebného dozora? Aký je medzi nimi rozdiel?
Veľa ľudí, ktorí uvažujú nad stavbou rodinného domu majú dilemu, koho z týchto pánov vlastne potrebujú. Mám hľadať stavebný dozor alebo stavbyvedúceho? Aký je medzi nimi rozdiel? A potrebujete ich vôbec?
Pre mnohých sú to len ďalšie dva hladné krky navyše, ktoré zbytočne predražia už aj tak nehorázne drahú stavbu. A navyše, čo Slovák – to murár: …“Fúrik dokážem viesť aj sám a dozrieť na Fera odvedľa, aby tie tehly dával rovno, je to najmenej.“ Tak načo by mi vlastne títo dvaja boli? Odpoveď: na dve veci – na vedenie a na kontrolu. Pozrime sa, ktorý je na čo a koho na tej vašej vysnívanej stavbe budete vlastne potrebovať.
Čo hovorí stavebný zákon
Činnosť stavbyvedúceho a stavebného dozora je v zákone 50/1976 (Stavebný zákon) označovaná ako vybraná činnosť vo výstavbe. Vykonávať ju môžu len osoby, ktoré majú príslušné technické vzdelanie a získali oprávnenie na výkon týchto činnosti podľa osobitných predpisov. Ľudovo povedané – majú na to pečiatku. Túto pečiatku získajú až po úspešnom vykonaní skúšky odbornej spôsobilosti stavbyvedúci/stavebný dozor a sú zapísaní v zoznamoch odborne spôsobilých osôb.
Kde si overiť stavbyvedúceho a stavebného dozora
Zoznamy nájdete na stránkach Slovenskej komory stavebných inžinierov (SKSI). V týchto zoznamoch si tiež môžete vyhľadať a overiť, či stavbyvedúci alebo dozor, ktorý sa vám ponúka ako najlepšia voľba, túto skúšku naozaj úspešne absolvoval a má oprávnenie túto činnosť vykonávať.
Z toho vyplýva, že nikto, kto túto skúšku nevykonal a „nemá na to pečiatku“, nemôže vykonávať činnosť stavbyvedúceho ani stavebného dozoru. Preto každá firma (zhotoviteľ, dodávateľ), ktorá vám chce postaviť dom, musí mať stavbyvedúceho s pečiatkou. Treba pritom dbať na to, aby mal v pečiatke kvalifikáciu na predmetný typ stavby (pozemné stavby, ak ide o rodinný dom alebo budovu a inžinierske stavby ak ide o líniové alebo iné inžinierske stavby).
Čítajte tiež:
Čo robí stavbyvedúci
Stavebný zákon definuje činnosť stavbyvedúceho ako činnosť, ktorou sa zabezpečuje uskutočňovanie stavby a riadne vykonávanie prác podľa projektovej dokumentácie a podľa podmienok stavebného povolenia. Rozmenené na drobné, je to ten „majsterko“, ktorý vie čo, ako, kedy a čím stavať. Vie, kedy objednať betón a kedy žeriav. Vie, kam odložiť okná, ktoré ste si kúpili a vie aj to, aké tie okná majú byť. Vedie stavebný denník, má na starosti „stavebnú partiu“, ktorej rozdeľuje prácu a zodpovedá za to, že páni robotníci nebudú kopať studňu, ale stavať komín. Je na stavbe prítomný každý deň, ráno otvára stavenisko a večer zhasne.
Čo robí stavebný dozor
Načo mi je potom stavebný dozor? Ľudovo povedané – pre istotu. A istota je guľomet, hlavne, ak staviate svoj vysnívaný domov o ktorom viete, že vás z neho vynesú už len nohami napred. Stavebný dozor nie je pri stavbe dodávanej stavebnou firmou povinný, žiadny zákon ani predpis to neprikazuje. Avšak prax ukazuje, že mať stavebného dozora, je v každom prípade výhra. Stavebný zákon hovorí, že stavebný dozor vykonáva činnosť, ktorou sa sleduje, či sa stavba uskutočňuje podľa projektovej dokumentácie a podľa podmienok stavebného povolenia. Kontroluje, či nie je ohrozená bezpečnosť, životy a ochrana zdravia na stavbe.
Opäť, keď si to preložíme do ľudského jazyka, je to človek na vašej strane. Kontroluje postup stavbyvedúceho, upozorňuje na nedostatky a chyby, sleduje postup a podmienky výstavby, či sú v súlade s projektovou dokumentáciou a stavebným povolením.
Prečítaj si tiež:
Jednoducho povedané, kontroluje, či je betón naozaj betón a nie len voda s pieskom, lebo cement si pán vedúci ulial na vlastnú chatu. Skontroluje vám, či to, čo je postavené, je postavené správne a presne tak, ako má byť. Málokto z nás má totiž stavebné vzdelanie, aby si to vedel skontrolovať aj sám. Preto ak neviete, ktorým smerom treba otočiť výkres, stavebný dozor je pre vás dar z nebies. Nakoľko však zákon neprikazuje, aby bol v tomto prípade na stavbe aj stavebný dozor, tento sa preto nazýva Technický dozor investora.
Zhrnuté a podčiarknuté, stavebná firma, ktorá vám bude stavať dom, musí mať stavbyvedúceho s pečiatkou. Stavebný dozor v tomto prípade nie je na stavbe rodinného domu povinný, ale ak chcete mať istotu dobre odvedenej práce, je to logická voľba. Dokáže vám ušetriť nemalé peniaze, ktoré by ste inak museli investovať do sfušovanej, či neodborne odvedenej stavby.
Autorka článku: Jarmila Komňaťanová
Zdroj foto: iStock
ahojte poradi my niekto prosim do ziadosti o stavebko som zadal ze rd dom budem…