Stavba domu svojpomocne: Kompletný postup krok po kroku

  • 31.05.2023

Rozhodli ste sa, že si splníte sen o vlastnom rodinnom dome? Ak máte dostatok času a chcete ušetriť, možno rozmýšľate nad svojpomocnou výstavbou. Predsa len, bývať v nehnuteľnosti, ktorú ste vybudovali krok po kroku vlastnými rukami, je pocit na nezaplatenie.

Ako už ale istotne tušíte, stavba domu svojpomocne nie je jednoduchý proces. Pripraviť sa treba nielen na veľa tvrdej manuálnej práce, ale aj množstvo administratívy a plánovania, aby výsledok spĺňal všetky vaše predstavy. Aký je postup výstavby nehnuteľnosti a s čím treba počítať? Prinášame vám kompletný postup so skúsenosťami z praxe.

stavba domu svojpomocne
Zdroj foto: iStock

Základom je kúpa vhodného pozemku  

Pri výbere pozemku je dôležité myslieť na budúcnosť. Ako bude daná lokalita vyzerať o 5, 10 alebo 15 rokov? Zistite si, či v blízkosti náhodou nemá vyrásť veľká továreň, železnica alebo iná stavba, ktorá by mohla narušiť váš pokojný život. Berte ohľad na dopravnú dostupnosť a občiansku vybavenosť.

Podstatnú úlohu zohráva aj typ podložia, ktorý dokáže značne ovplyvniť náklady na výstavbu domu. Ak máte pochybnosti o stave a kvalite podkladu, nechajte si spraviť geologický prieskum, z ktorého sa dozviete najdôležitejšie informácie o druhu zeminy či hladine spodnej vody.

Všímajte si druh pozemku

Mimoriadne dôležitým údajom je druh pozemku. Ak na ňom chcete stavať rodinný dom, mal by byť vedený ako zastavaná alebo ostatná plocha. Preštudujte si územný plán obce, v ktorom sú zakotvené obmedzenia ohľadom výstavby. V neposlednom rade si overte, či sú na pozemku zavedené všetky inžinierske siete. Ak nie sú, zistite, či sa dajú bez problémov dotiahnuť.

V prípade, že sa na pozemku nenachádzajú stavebné prípojky, môžete ich začať realizovať ešte pred vydaním stavebného povolenia. Na príslušnom stavebnom úrade však musíte podať ohlášku drobnej stavby. 

Praktický tip:

Pozemok si detailne preklepnite aj po právnej stránke. V liste vlastníctva si preverte, kto je jeho majiteľom a či na neho nie sú viazané ťarchy, vecné bremená či záložné práva.
pozemok pre rodinný dom
Zdroj foto: iStock

Vytvorenie harmonogramu výstavby

Harmonogram jednotlivých prác pri výstavbe domu je mimoriadne dôležitý. Ak ho nemáte, zorganizovanie všetkých činností bude pre vás veľmi náročné – pravdepodobne zabudnete na veľa vecí a môžete sa zbytočne dostať do komplikovaných situácií. Vopred si preto spíšte celý postup a ku každému bodu priraďte orientačné termíny, v ktorých sa mu budete venovať.

Na základe harmonogramu budete vedieť jednoduchšie objednávať materiál či dohadovať termíny s majstrami, ktorí budú mať na starosti niektoré špecifické práce.

Harmonogram by mal obsahovať tieto najdôležitejšie body:

  • vytvorenie alebo výber projektu
  • vybavenie stavebného povolenia a ďalších administratívnych povinností
  • dohodnutie termínov s robotníkmi
  • objednávanie stavebného materiálu
  • terénne a výkopové práce
  • budovanie základov
  • výstavba obvodových múrov
  • realizácia stropov v prípade viacpodlažných domov
  • zhotovenie strechy
  • inštalácia okien a dverí
  • príprava rozvodov
  • montáž vnútorného vybavenia
  • zateplenie
  • exteriérové úpravy

Zvládnete všetky práce sami?

Stavba domu svojpomocne neznamená, že všetko musíte robiť svojimi rukami. Aj keď máte dobré manuálne zručnosti, niektoré práce sa oplatí nechať na odborníkov. Napríklad, do elektroinštalácií by ste sa nemali púšťať svojpomocne, ak nemáte príslušné certifikáty. Profesionálom je zvyčajne lepšie zveriť aj montáž krovu, inštaláciu tepelnej izolácie, namontovanie okien a dverí, vodoinštalačné práce či osadenie systému vykurovania. Nezabudnite si zabezpečiť tiež odvoz a likvidáciu stavebného odpadu.

Zapamätajte si:

Majstrov na jednotlivé stavebné práce kontaktuje v dostatočnom predstihu, aspoň 3 mesiace vopred. Na Slovensku totiž už dlhodobo chýbajú remeselníci. No a tí, ktorí robia svoju prácu naozaj poctivo a kvalitne, majú zaplnený kalendár na niekoľko týždňov dopredu.

Výber projektu

Keď máte kúpený pozemok a pripravený harmonogram prác, prichádza rad na samotný stavebný projekt. V tomto smere sa môžete vydať 2 cestami. Buď si vyberiete už hotový katalógový projekt, alebo si necháte vytvoriť úplne nový projekt na mieru podľa vašich predstáv. Druhá menovaná možnosť je drahšia a časovo náročnejšia.

Stavebný projekt je komplexný dokument s množstvom príloh. Jeho súčasťou je detailná špecifikácia nehnuteľnosti s výkresovou dokumentáciou a zoznam všetkých materiálov, ktoré sa budú používať pri realizácii.

Vybavenie administratívnych a zákonných povinností

V prípade, že budete stavbu realizovať svojpomocne, si musíte zabezpečiť stavebný dozor. Jeho úlohou je sledovať, či je dom stavaný podľa projektovej dokumentácie a v súlade so stavebným povolením. Zároveň dáva pozor na to, či sú dodržiavané všetky bezpečnostné zásady.

Ďalším krokom je kontaktovanie elektrární, vodární či plynární, ktoré musia vydať súhlasné stanovisko k projektovej dokumentácii. Nadobudnuté dokumenty budete musieť zároveň priložiť k žiadosti o stavebné povolenie.

Získanie stavebného povolenia

Keď máte základné náležitosti vybavené, môžete začať riešiť stavebné povolenie na príslušnom stavebnom alebo miestnom úrade. Myslite na to, že k žiadosti musíte pripojiť viacero príloh, pričom každá obec si sama stanovuje potrebné podklady. Preto sa radšej vopred informujte na úrade vo vašej obci, aké dokumenty je nutné prikladať.

Stavebný úrad má 30 dní na vydanie rozhodnutia o povolení stavby, ale v prípade komplikácii môže túto lehotu predĺžiť až na 60 dní. Lehota sa predlžuje aj vtedy, keď úrad zistí, že ste mu nedodali potrebné podklady. Preto si dajte záležať na tom, aby ste hneď na prvýkrát priložili všetky požadované dokumenty. Stavebné povolenie má štandardne platnosť 2 roky.

Zapojte sa do diskusie v našom Fóre:

„Firma či svojpomocne?“

Stavba domu svojpomocne: Postup prác

Pokiaľ nemáte na stole stavebné povolenie, nemôžete začať s výstavbou domu ani s výkopovými prácami súvisiacimi s realizáciou základov. Avšak, kým bude úrad schvaľovať vašu žiadosť, viete sa venovať aspoň malým terénnym úpravám pozemku. Odstráňte burinu či iné prekážky, ktoré vám budú zavadzať pri výkopových prácach – napríklad starú dlažbu či zvyšky kamennej sutiny. Pripravte tiež príjazdovú cestu, po ktorej budú vedieť ľahko prejsť aj väčšie mechanizmy.

Po vydaní stavebného povolenia a nadobudnutí jeho právoplatnosti môžete začať riešiť samotnú výstavbu.

Nezabúdajte:

Na stavenisku musíte mať zo zákona umiestnený oznam o tom, že stavba bola povolená. A okrem toho, samotné stavenisko by malo byť riadne označené a ohradené.
ako postaviť dom svojpomocne
Zdroj foto: iStock

Vytýčenie stavby

Geodet vám vytýči vápenný pôdorys stavby a vymeria a vyznačí základy podľa projektovej dokumentácie. V prípade potreby sa realizuje tiež odvodnenie pozemku prostredníctvom drenáží alebo záchytných priekop.

Výkopové práce

Výkopy základov a jám na vedenie rozvodov sa vykonávajú prostredníctvom mechanizmov, dokončovacie práce môžete robiť ručne.

Nenašli ste to, čo ste hľadali?

Opýtajte sa v najväčšom diskusnom Fóre o stavbe a bývaní na Modrej streche

Realizácia základov

V rámci budovania základov sa realizuje výkop základových pásov, prípadne aplikovanie železných výstuží, debnenie, betónovanie základových pásov, úprava podložia a príprava na inštalačné rozvody. Nasleduje debnenie, vystuženie a betónovanie samotnej základovej dosky.

Zhotovenie obvodových múrov

Výstavba obvodových múrov začína osadením rohových tvárnic, pokračuje založením prvého radu tehál, murovaním obvodového muriva a vnútorných stien a končí realizáciou venca.

Uloženie stropu

V tomto kroku sa ukladajú strešné nosníky, ich podpery, vložky a vencové tvárnice. Moderné stavby majú najčastejšie drevený, keramický alebo železobetónový strop. Zaujímavým riešením je tiež bezstropný systém s tvárnicami namontovanými na konštrukcii strechy. 

Montáž strechy

Pri montáži strechy sa najprv osádza nosná konštrukcia, nasleduje latovanie, aplikácia izolácie, kladenie krytiny a montáž odkvapov. Konkrétny postup sa líši v závislosti od typu strechy.

Naša rada:

Ak sa chcete uistiť, že pri výstavbe postupujete správne, poraďte sa s odborníkom, ktorý má na starosti stavebný dozor. Dá vám praktické tipy, ako zorganizovať jednotlivé práce, aby prebehli čo najefektívnejšie a hlavne správne a bezpečne.

Inštalácia okien a dverí

Stavbu definitívne uzavriete pomocou okien a dverí. Ich inštaláciu odporúčame nechať na profesionálov.

stavba domu svojpomocne od základov
Zdroj foto: iStock

Zateplenie fasády

Keď sú na stavbe definitívne dokončené všetky mokré procesy, môžete pristúpiť k zatepleniu, v rámci ktorého sa čistí, prípadne zarovnáva povrch fasády, inštaluje vybraný typ izolantu, aplikuje ochranný náter a omietka.

Ďalšie práce pri výstavbe domu

Po montáži okien a dverí sa štandardne začína riešiť elektroinštalácia a vodoinštalácia, realizácia stropnej izolácie a sadrokartónových stropov, maľovanie vnútorných stien, inštalácia systému podlahového kúrenia, osadenie samotných podláh a montáž vybavenia do jednotlivých miestností. Čerešničkou na torte sú exteriérové úpravy.

Držíme palce, aby vaša stavba domu svojpomocne prebehla čo najhladšie!

P.S. – Vedeli ste, že originálne nápady na projekt domu či rady do domácnosti nájdete aj u našich susedov? Navštívte našu českú Modrú střechu.

Autor článku: Dominik Parajka, dominiccars.sk

Zastrešil: Copywriting – Patrik Putera (Profil na Modrej streche – @patrik_putera)

Zdroj foto: iStock

Diskusie na tému článku