S týmito tipmi zvládnete starostlivosť o uhorky ľavou zadnou!
Uhorky sú krehké popínavé rastliny, ktoré sa zvyčajne pestujú na teplých slnečných miestach alebo v skleníku. Pri dostatku tepla a vlahy vyprodukujú už v polovici leta veľa chrumkavých, sviežich a šťavnatých plodov. Rastlinky sú pomerne nenáročné na pestovanie a pritom veľmi vďačné na úrodu. Uhorky sú preto mimoriadne obľúbenou súčasťou zeleninových záhonov aj záhradkárov začiatočníkov. Ak sa na pestovanie uhoriek chystáte aj vy, prinášame vám niekoľko praktických rád.
Skôr než začneme: Čo by ste mali vedieť o uhorkách
Uhorka siata je teplomilná jednoročná rastlina z čeľade tekvicovité. Svoj pôvod má v Indii, ale v súčasnosti sa hojne pestuje po celom svete. Má rada teplo a dostatok vlahy – pri teplotách pod 10 ˚C prestáva rásť. Korení plytko, do šírky a kvitne sýtožltými kvetmi. Samčie kvety rastú jednotlivo alebo po dvoch, samičie zriedka jednotlivo, častejšie vo zväzkoch. Dostupné sú aj partenokarpické odrody (bez potreby opeľovania). Vegetačné obdobie od zasiatia po zber je približne dva mesiace. V závislosti od podnebia a obdobia výsadby zbierame úrodu od júna do konca augusta.
Prečítajte si tiež:
Aké uhorky pestovať
Najbežnejšie sa u nás pestujú takzvané nakladačky, ktorých malé plody sa zbierajú na nakladanie do kyslého nálevu. Prerastené nakladačky sú použiteľné aj do šalátov alebo na bežné konzumovanie. Ďalším typom sú šalátové uhorky. Rozlišujeme takzvané poľné šalátové uhorky a hadovky, ktoré majú dlhé plody. Hadovky sú určené výlučne na pestovanie v skleníkoch a fóliovníkoch, pretože sú veľmi citlivé na výkyvy teploty.
Pri výbere odrody zohľadňujeme aj to, na aké pestovanie je určená. Niektoré uhorky sú vhodné výlučne na vonkajšie záhony. Bývajú to odolnejšie odrody, ktoré sú odkázané na opeľovanie hmyzom. Do skleníkov a fóliovníkov sú zas vhodné citlivejšie uhorky s tenšou šupkou (napr. už spomínané hadovky) a partenokarpické odrody, ktoré produkujú len samičie kvety a nepotrebujú opeľovanie. Na trhu nájdeme aj univerzálne odrody, vhodné ako do exteriéru, tak do skleníka či fóliovníka.
Jednotlivé odrody sa od seba líšia aj bradavičnatosťou plodov. Okrem toho, že si môžeme vybrať podľa chuti, zohľadňujeme aj podnebie, v ktorom budeme uhorky pestovať. Zatiaľ čo hladké odrody sú určené spravidla do skleníkov a fóliovníkov, jemne bradavičnatým sa bude dariť na záhonoch v teplejších oblastiach. Hrubo bradavičnaté si zas poradia aj s drsnejšími podmienkami a môžeme ich pestovať aj v chladnejších regiónoch.
Kedy pestovať uhorky
Keďže uhorky sú veľmi citlivé na chlad, s vonkajším výsevom či výsadbou sa príliš neponáhľame. Vegetačné obdobie je pomerne krátke, takže stačí siať alebo sadiť v priebehu mája, v teplejších oblastiach v apríli.
Uhorky môžeme vysádzať z predpestovaných sadeníc alebo vysievať priamo na záhony. Ak si chceme sadenice predpestovať doma, môžeme semienka zasiať do samostatných kvetináčov už v marci alebo v apríli. Kvetináče samozrejme nechávame v teplom interiéri alebo vo fóliovníku či skleníku. Semienka potrebujú pre klíčenie teplotu okolo 20 ˚C. Približne mesiac po vyklíčení môžeme rastlinky vysádzať na záhony. Sadíme vo väčších rozstupoch, približne 80 x 60 cm.
Priamo na záhony môžeme vysievať nakladačky a poľné uhorky. Semienka vysievame jednotlivo alebo v malých hniezdach (max. 2-3 ks) vo väčších rozstupoch v závislosti od odrody. Sejeme do hĺbky približne 3 cm. Jednotlivé riadky by mali byť od seba vzdialené aspoň 80 cm.
Náš tip: Semienka môžeme nechať naklíčiť vo vate alebo vo vlhkej handričke v teplom interiéri – až následne ich opatrne sejeme na záhony tak, aby sme nevylomili klíčky.
Kde pestovať uhorky
Uhorky môžeme pestovať v skleníkoch a fóliovníkoch alebo na vonkajších záhonoch. Na pestovanie uhoriek vonku si vyberáme teplé, slnečné a pred vetrom chránené miesto. Ak takú možnosť nemáme, môžeme uhorky ochrániť tým, že na náveternej strane vysadíme niekoľko radov kukurice. Uhorkám sa najlepšie darí v ľahších, dobre priepustných, hlintopiesčitých pôdach. Porastú aj v ťažšej pôde, ale budú si vyžadovať dobré prekyprenie. Dôležité je pôdu výdatne prehnojiť kompostom a pravidelne odstraňovať burinu.
Ako pestovať uhorky
Hoci samotné pestovanie uhoriek je pomerne nenáročné, ak chceme dosiahnuť pekný výnos, mali by sme rastlinám venovať istú starostlivosť.
Vertikálne alebo horizontálne pestovanie
Horizontálne pestovanie uhoriek predstavuje pestovanie priamo na pôde. Uhorky sa jednoducho plazia po záhone, ktorý môžeme pokryť netkanou textíliou. Pri tomto spôsobe pestovania nemusíme dať rastlinkám žiadnu oporu. Podstupujeme však vyššie riziko plesňových ochorení, na ktoré sú uhorky citlivé. Náročnejší je aj zber plodov, ktoré navyše nemusia byť rovnomerne sfarbené. Keďže sú rastliny veľmi krehké, treba dávať pozor, aby sme im pri zbere nepoškodili výhonky. Zvlášť opatrní musíme byť aj pri polievaní a neliať vodu priamo na listy – ideálna je zálievka priamo ku koreňom.
Ak sa rozhodneme pre vertikálne pestovanie uhoriek, už krátko po vyklíčení rastlín môžeme umiestniť oporu. Používa sa drôtená konštrukcia alebo sieť so štvorcovými okami. Pomôcť si ale môžeme aj drevenými kolíkmi a medzi nimi natiahnutými špagátmi. Rastlinky je potrebné k opore vyväzovať. Takto dosiahneme dobre prevzdušnený porast, menej náchylný na plesne a zahnívanie plodov. Okrem toho, že zber je značne pohodlnejší, úroda býva spravidla vyššia ako pri horizontálnom pestovaní. Plody budeme mať rovnomerne vyfarbené a čisté.
Starostlivosť o uhorky
Uhorky sú veľmi citlivé na nedostatok vlahy, vyžadujú si až 80 % vlhkosť pôdy. Najdôležitejšia starostlivosť, ktorú rastlinám musíme zabezpečiť (okrem ochrany pred chladom), je tak zalievanie. Zalievame priamo na pôdu, aby sme pred vodou v čo najvyššej možnej miere ochránili listy. Používame odstátu, nie príliš studenú vodu. Teplotné šoky rastlinám neprospievajú. Aby sme predišli nadmernému vysychaniu pôdy, môžeme mulčovať.
Vedeli ste, že v minulosti sa uhorky hojne zaštipovali, aby sa podporil rast bočných výhonkov so samičími kvetmi a zvýšila sa úrodnosť? Pri súčasných odrodách už zaštipovanie nie je potrebné. Pestujú sa prevažne samičie hybridy, ktoré zakladajú samičie kvety aj na hlavných výhonkoch. Uhorky teda zbytočne nevylamujeme.
V priebehu vegetácie môžeme uhorky dvakrát ohrnúť. Prvýkrát tak robíme pomerne skoro, už keď sa rastlinkám objavia prvé ozajstné listy, a druhýkrát v čase vyháňania výhonkov. Vďaka prihrnutej pôde sa rastlinky pevnejšie zakorenia, pričom budú stabilnejšie a silnejšie.
Zber úrody uhoriek
Uhorky oberáme priebežne, aby sme predchádzali prestarnutiu plodov. Včasným zberom dorastených uhoriek tiež predĺžime obdobie kvitnutia a zvýšime si tak výnos. Rastliny nás môžu tešiť šťavnatými chrumkavými plodmi 8 až 10 týždňov. Pri zbere horizontálne pestovaných uhoriek dávame veľký pozor, aby sme nezašliapli a nepolámali výhonky. Uškodili by sme rastline a aj našej úrode.
P.S. – Vedeli ste, že originálne inšpirácie do záhrady, nápady na projekt domu či rady do domácnosti nájdete aj u našich susedov? Navštívte našu českú Modrú střechu.
Autor: Martina Dudová
Zastrešil: Copywriting – Patrik Putera (Profil na Modrej streche – @patrik_putera)
Zdroj foto: iStock
Zvazujem podlahove kurenie na chalupu, t.j. nie sme tam stale. Tak by ma zaujima…