S mestom ako na dlani, no v pokoji vidieka

  • 24.03.2025

Súčasný byt začal byť pánovi Pavlovi a jeho rodine postupne tesný, bývanie v bytovke navyše nikdy úplne nezodpovedalo predstave o ideálnom domove. Myšlienky na stavbu rodinného domu preto boli čoraz častejšie, až padlo rozhodnutie kúpiť pozemok s dokonalým výhľadom na mesto. Znamenalo to však vysporiadať sa s pomerne veľkou výzvou…

Zdroj: HELUZ

Zdanlivo dokonalý pozemok totiž so sebou niesol záväzok splniť prísne územné regulatívy. Keďže má však pán majiteľ výzvy rád, komplikácií sa nezľakol. Spolu s miestnym renomovaným architektom dokázali premeniť obmedzenia na výhody. Nad Českými Budějovicami tak rastie elegantný dom z jednovrstvového muriva HELUZ, ktorý poskytne svojim majiteľom vytúžený priestor, svetlo a pokoj.

Zdroj: HELUZ

Čo bolo impulzom k stavbe rodinného domu?

Tých dôvodov bolo viac. Bývame v byte a ten si jednoducho nikdy neupravíte úplne podľa seba, vždy ste niečím obmedzovaní. Navyše neposkytuje toľko miesta, koľko by sme si predstavovali, hlavne čo sa týka úložných priestorov. Zásadnú úlohu zohralo aj to, že sa profesijne venujem akustike a akustický komfort je, žiaľ, v bytových domoch stále dosť podceňovaný. Takže som v tomto ohľade chcel zabezpečiť sebe aj rodine pohodlie na bývanie aj prácu.

Dom bude slúžiť aj na podnikanie?

To nie, nechcel som tu mať vyslovene kanceláriu, skôr priestor pre pohodlný home office. Všeobecne som chcel, aby dom naplnil naše požiadavky na pohodlné bývanie bez väčších kompromisov. Aby sme mali priestor pre spoločenský život, pre prácu, naše koníčky, ale zároveň sme si mohli užiť dostatok súkromia.

Zdroj: HELUZ

Ako ste vyberali miesto pre dom?

Pozemok sme našli cez inzerát, predával sa pomerne dlho. Čoskoro sme zistili, prečo…

To väčšinou neveští nič dobré. Aký bol dôvod, že pozemok dlho nemal kupca?

Platia tu pomerne prísne územné regulatívy. Dom musí byť prízemný a hlavne je tu stanovená „plus mínus nula“ – čiže je tu presne definovaná hodnota nadmorskej výšky pre úroveň podlahy prízemia. Čo nie je veľmi bežné obmedzenie, ktoré sa v tejto lokalite vyžaduje kvôli tomu, aby si domy navzájom nebránili vo výhľade.

Ten je jednou z veľkých výhod pozemku…

Áno, máme výhľad na celé České Budějovice. Bývame na vidieku, v pokoji, a pritom sme za pár minút v centre mesta.

Zdroj: HELUZ

Váš dom má pomerne netypický pôdorys v tvare písmena H. Prečo práve takéto riešenie?

Je to výsledok spomenutých regulatívov aj našich požiadaviek.

Aké boli tie zásadné?

Priestor a svetlo. Mať dom čo najviac presvetlený, máme radi svetlo, slnko, sme takí letní typy… Čo sa priestoru týka, chceli sme miesto na všetko potrebné a riešiť to takpovediac naraz. Nie aby sme museli o rok pristavovať kôlňu alebo prístrešok.

Architekt pracoval so zaujímavým motívom átrií…

Áno, vďaka tomu môže byť pomerne veľká plocha domu otvorená do viacerých miest. Átrium s terasou poskytuje výhľad na mesto, to druhé je riešené ako súkromná pokojová zóna. Sú do neho orientované okná zo spálne a detských izieb.

Trval návrh domu dlho, alebo bol hotový hneď?

Hneď nie, ale s architektom sme sa zhodli veľmi rýchlo. Navrhnuté riešenie je druhou verziou, ktorá nás zaujala, a už sme len dolaďovali dispozičné riešenie interiéru.

Nechali sme si urobiť architektonickú štúdiu, aby sme si všetko vedeli čo najlepšie predstaviť. Niekto síce hovorí, že je to zbytočnosť, ale ja si to nemyslím. Chceli sme vidieť dom v kontexte terénu, doladiť kombinácie okien, farieb, materiálov. Som rád, keď spolu veci súvisia, dávajú zmysel. Nechcem ich potom riešiť kompromisne „za pochodu“.

Zdroj: HELUZ

Čím vás oslovil tehlový systém HELUZ, z ktorého dom realizujete?

Asi ako prvé ma oslovilo systémové riešenie stropných, respektíve strešných panelov, ktoré ucelene nadväzujú na zvislé nosné konštrukcie. Z jedného systému sme vyriešili celú hrubú stavbu vrátane strechy.


Prečo ste sa rozhodli pre jednovrstvové murivo?

Určite rýchlosť a jednoduchosť výstavby, nemusíte riešiť dodatočné zateplenie. Murivo bez izolantu si navyše prirodzene poradí so vzdušnou vlhkosťou, čo som osobne považoval za veľmi dôležité. Výhodu vidím aj vo vysokej pevnosti a odolnosti muriva. Nemusíme sa báť toho, že napríklad deti škrtnú pedálom od bicykla alebo riadidlami o dom a poškodia polystyrénové zateplenie. Neviem si predstaviť, ako sa taká vec rieši, chceli sme takým veciam predísť.

Okrem muriva a stropných/strešných panelov je na stavbe použitý aj ďalší sortiment HELUZ?

Hrubá stavba je riešená zo systému HELUZ kompletne, vrátane prekladov HELUZ 3in1 pre inštaláciu predokenného tienenia. Som veľmi rád, že sme aj túto podstatnú časť stavby mohli vyriešiť systémovo. Trochu náročné bolo využitie ťažkej techniky pri ich osádzaní, ale to úplne nesúvisí s prekladmi ako takými, ale s terénom a prístupom na pozemok.

Nedá sa neopýtať, vzhľadom na vašu profesiu, či ste volili akusticky izolačné priečky…

(smiech) Jasné, všetky priečky sú AKU. Veľmi sme dbali na správny technologický postup realizácie, najmä pripojenie priečok na ďalšie konštrukcie.

Ako bude dom vykurovaný, respektíve ako je riešené celkové hospodárenie s energiami?

Kúriť budeme plynovým kotlom. Máme prípravu na FVE, ale tiež plánujeme zelenú strechu, takže definitívne rozhodnutie o inštalácii ešte nepadlo. Musíme zvážiť aj prípadné riešenie batériového úložiska… Ako hovorím, ešte nie sme rozhodnutí. Zatiaľ sa skôr vnútorne prikláňam k využitiu systému núteného vetrania s rekuperáciou odpadového tepla.

V akom štádiu je stavba v súčasnosti? (Február 2025 – pozn. red.)

Sú dokončené stropné panely. Realizovali sme ich v dvoch fázach, najprv nad časťami domu s rovnou strechou. Nad strednou časťou je strecha so sklonom, takže sme museli spraviť v podstate šikmý veniec a po jeho bezpečnom zatuhnutí naň položiť stropné panely. Nikdy predtým som také riešenie nevidel, podrobne sme ho konzultovali so statikom, je to naozaj zaujímavá vec.

Autor + Foto: HELUZ

Diskusie na tému článku