Robotický vysávač: Túto chybu nerobte, inak ho pokazíte!
V posledných rokoch patrí robotický vysávač medzi najobľúbenejšie domáce spotrebiče. Niet sa čo čudovať, veď kto by nechcel, aby sa doma upratovalo doslova samo? Aby robotický vysávač mohol podať stopercentný výkon, vyžaduje si pravidelnú starostlivosť a čistenie. Kľúčovým je používať ho tak, aby ste ho nepokazili.
Na trhu sú dostupné rôzne robotické vysávače. Niektoré len vysávajú, iné aj umývajú podlahu. Chyba, ktorej sa môžete dopustiť, sa týka práve robotických vysávačov s mopom. Tejto chyby som sa dopustila aj ja, lebo som podcenila používateľskú príručku od výrobcu a neprečítala som ju. V dôsledku toho sa postupným nesprávnym používaním môj robotický vysávač pokazil.
Aké čistiace prostriedky použiť do robotického vysávača
Dostávame sa ku kameňu úrazu. Do robotického vysávača s mopom sa používa iba čistá voda bez pridania rôznych čistiacich prostriedkov. Akékoľvek čistiace prostriedky, či už s prírodným alebo klasickým zložením, môžu upchať príslušenstvo robotického vysávača, cez ktoré prúdi voda. Vo všeobecnosti výrobcovia robotických vysávačov neodporúčajú používať čistiaci prostriedok priamo do nádržky na vodu. Ak máte pocit, že obyčajná čistá voda neumyje vašu podlahu dostatočne, môžete čistiaci prostriedok na podlahy aplikovať aspoň na mopovaciu utierku. Ďalšou, o niečo obtiažnejšou možnosťou, je lokálne nastriekať čistič na podlahu a potom zapnúť robotický vysávač.
Nie je voda ako voda
Trysky v robotickom vysávači však môže po čase upchať aj voda. Môže sa tak stať hlavne v prípade, ak máte príliš tvrdú vodu. Do nádržky na vodu v robotickom vysávači preto radšej použite destilovanú vodu. Okrem toho, že destilovaná voda nepoškodí váš robotický vysávač vodným kameňom, má aj ďalšie benefity. Dokáže na seba viazať nečistoty a to aj bez použitia čistiaceho prostriedku. Vďaka tomu bude vaša podlaha dôkladne a dlhšie čistá. Cena destilovanej vody nie je vysoká a určite sa jej kúpa oplatí viac, ako prípadné náklady spojené s opravou robotického vysávača.
Ďalším preventívnym opatrením, ako predísť upchatým tryskám v robotickom vysávači, je vyliať prebytočnú vodu z nádržky po umytí podlahy. Nie vždy robotický mop spotrebuje všetku vodu v nádržke. Po skončení upratovacieho cyklu vždy skontrolujte, či je nádržka prázdna. Ak nie, prebytočnú vodu vylejte a nádržku utrite suchou handrou.
Robotický vysávač nemopuje
Ako postupovať, ak sa vám upchajú filtre nádoby na vodu v robotickom vysávači? V prvom rade skontrolujte, či je váš robotický vysávač ešte v záruke. Pokiaľ áno, v žiadnom prípade sa nesnažte ho opraviť svojpomocne alebo nebodaj rozobrať. Jedným z dôvodov, prečo robotický vysávač nemopuje, môžu byť upchaté filtre nádoby na vodu. Samozrejme, pokiaľ viete, že ste do nádržky dávali čistiace prostriedky (ako ja), reklamácia by bola zrejme zbytočná, keďže chyba spotrebiča vznikla nesprávnym používaním.
Pokiaľ váš robotický vysávač nie je v záruke, je možné vymeniť filtre pre nádobu na vodu do robotického vysávača. Tie nie sú finančne nákladné, stoja pár eur. Pokiaľ nájdete filtre na svoj typ robotického vysávača, s trochou šikovnosti ich dokážete vymeniť aj svojpomocne.
Autor článku: Dana Račko
Zdroj foto: iStock
Prosim poradte, chcem si kupit roboticky vysavac bud znacka Irobot alebo Xiaomi…