Riasogule: Atraktívny doplnok domácnosti aj pre nenáročných
Počuli ste už niečo o riasoguliach? Neznalí pestovatelia, prípadne úplní začiatočníci, možno pri tomto názve ostanú mierne zaskočení. O čo vlastne ide? Je to rastlina alebo živočích? Ako sa o riasogule treba starať? Poďme si spolu priblížiť tieto milo pôsobiace guľôčky, ktoré si zamilujete.
Odkiaľ k nám riasogule prišli a čo sú zač?
Riasogule boli prvýkrát objavené v rakúskom jazere Zeller See, no vyskytujú sa bežne po celom svete – napríklad v Estónsku, Japonsku (tam patria dokonca medzi chránené), Škótsku či na Islande.
Riasoguľa je vodná rastlina, ktorá sa skladá z tisícov maličkých riasových vlákien. Tie sa spolu následne formujú do okrúhleho (ale i šišatého či inak nepravidelného tvaru). Vznikajú tak, že sa gúľaním na dne jazera na seba riasy nabaľujú a tvoria sa z nich guličky.
V prírode sa veľmi rýchlo rozmnožujú, pretože z každej odpadne ročne približne 10 malých chumáčikov riasy, z ktorých sa následne vytvoria nové guličky. Za rok narastú približne len o pol centimetra (s pribúdajúcim vekom sa tempo rastu spomaľuje). Sú odolné a schopné dožiť sa veľmi vysokého veku.
Potrebujete radu či tipy na starostlivosť o izbové rastliny?
Opýtajte sa v najväčšom diskusnom Fóre o bývaní na Slovensku
Ako sa starať o riasogule?
Riasogule, inak nazývané aj machové gule, riasové gule či oficiálnym latinským názvom cladophora aegagropila, sú považované za najmenej náročné rastliny na svete. Nie sú náročné na svetelné podmienky a vodu im stačí vymeniť raz za dva týždne (ak na výmenu zabudnete, nič sa im nestane). Bez problémov teda prežijú bez starostlivosti napríklad počas vašej dovolenky.
Najvhodnejšie sú pre ne sklenené nádoby s vodou, ktoré umiestnite na stanovisko mimo priameho slnečného žiarenia. Starostlivosť o riasogule je naozaj jednoduchá. Nevadí im ani tienistejšie prostredie a voda, v ktorej sú, môže mať teplotu 1-25 stupňov. Nič sa im nestane aj pri odchýlkach jej teploty, pretože sú naozaj odolné. Teplota v izbe by mala mať v ideálnom prípade od 10 do 28 stupňov. Voda môže byť odstáta, no nepohrdnú ani filtrovanou alebo dažďovou. Pri vymieňaní vody ich môžete zľahka pogúľať v dlaniach, čím udržíte ich pekný tvar.
Niekedy sa môže stať, že guličky vyplávajú na hladinu. Časom sa však samé vrátia a tento stav je úplne prirodzený – súvisí s vyšším podielom kyslíka vo vode, ktorý ich nadľahčí. Keďže vôbec nešpinia vodu, sú vhodné aj do akvária k rybičkám (dajte ale pozor na to, aby ste ich nedali k rybám, ktoré ich budú považovať za potravu).
Prečítajte si tiež:
Môže sa im niečo stať?
Riasogule sú veľmi odolné, avšak môže sa stať, že vám trochu zhnednú alebo zažltnú. Obvykle sa to stáva, keď majú príliš veľa priameho slnečného svetla. Terapia je ale jednoduchá – treba ich jemne očistiť od odumretých čiastočiek, vymeniť im vodu a po čase sa z toho spamätajú a opäť budú krásne zelené. Občas to síce môže trvať i niekoľko mesiacov, no pri správnej starostlivosti sa z toho dostanú. Tieto vodné rastlinky nie sú náchylné na choroby či parazity, preto je ich pestovanie veľmi vhodné aj pre úplných začiatočníkov.
Dekoratívna aj upokojujúca funkcia
Vďaka roztomilému guľôčkovému tvaru sa takémuto doplnku vašej domácnosti zaručene potešia aj menšie deti. Ich gúľanie pomáha zlepšiť motoriku u najmenších a zároveň (nie iba na deti) pôsobí upokojujúco. V každej domácnosti na seba upútajú pozornosť svojím neobvyklým, no zároveň oku lahodiacim vzhľadom. Nádobu, v ktorej sú umiestnené, ale môžete obohatiť aj o kamienky, mušle, sošky alebo minerály. Uložené v presklenej nádobe, doladené kamienkami či iným detailom, vytvoria originálnu a štýlovú súčasť vašej domácnosti. Aj samé o sebe však vyzerajú krásne.
Feng-Shui a japonská legenda
Ak ste fanúšikmi Feng-Shui, riasogule veľmi vhodne zapadnú do vášho príbytku aj z tohto hľadiska. Údajne prinášajú rovnováhu vo vzťahoch a citovú stálosť, ale i ďalšie pozitívne aspekty do života či kariéry. V Japonsku sú dokonca vďaka legende (o milencoch, ktorí spolu utiekli a utopili sa v rieke, kde sa premenili na dve riasové guličky) považované za symbol večnej lásky so schopnosťou liečiť zlomené srdce.
P.S. – Vedeli ste, že Modrú strechu nájdete aj u našich susedov? Navštívte českú Modrú střechu a poraďte sa s ďalšími „strecháčmi“.
Autor článku: Michaela Debnárová @its1mishell
Zdroj foto: iStock, Canva
Zvazujem podlahove kurenie na chalupu, t.j. nie sme tam stale. Tak by ma zaujima…