Recept na domáci zeleninový bujón bez chémie

  • 24.08.2024

Nalejme si čistého vína alebo v intenciách našej témy radšej čistého vývaru. Nie sú zdravé, ale prácu v kuchyni nám značne zjednodušia a urýchlia. Zeleninové bujónové kocky sú tajným pomocníkom nejednej gazdinky či domáceho šéfkuchára. Polievkam, omáčkam aj prívarkom dodajú plnú chuť a zvýraznia ich vôňu.

V nasledujúcich riadkoch vám poradíme, ako si ich vyrobiť v zdravej verzii bez umelých dochucovadiel a konzervantov. Domáci zeleninový bujón bez chémie bude odteraz tajomstvom vašej kuchyne.

Recept na domáci zeleninový bujón
Zdroj foto: iStock

Čo je bujón?

Hoci pod bujónom si väčšina z nás predstaví dehydrovanú kocku zabalenú v papieri, v skutočnosti je bouillon (bujón) označenie pre veľmi silný vývar. Väčšinou sa pripravuje pomalým varením mäsa alebo zeleniny vo vode s pridaním soli. Známa bujónová kocka je vlastne instantná verzia bujónu.

Prečo je zeleninový bujón z obchodu nezdravý?

Bujónové kocky majú veľmi nízku výživovú hodnotu. Hoci sú označované ako „zeleninové“, obsah zeleniny je v nich minimálny (cca 3 %). Väčšinu zloženia tvorí soľ, lacný a nezdravý palmový tuk, kukuričný škrob, maltodextrín a rôzne zvýrazňovače chuti a arómy. Na zlepšenie farby sa väčšinou pridáva kurkuma, z ktorej je váš „vývar“ krásne žltý.

Bujónové kocky navyše obsahujú rôzne alergény, ktoré môžu znepríjemniť zážitok z jedla ľuďom s potravinovou intoleranciou (napr. glutén, mlieko). Bežný zeleninový bujón obsahuje aj veľmi vysoké množstvo sodíka (takmer polovicu odporúčanej dennej dávky).

Recept na domáci zeleninový bujón bez umelých prísad
Zdroj foto: iStock

Recept na domáci zeleninový bujón bez umelých prísad

Domáci bujón vám prácu v kuchyni uľahčí rovnako ako ten z obchodu. Bude vítaným a  zdravým pomocníkom pri príprave omáčok a polievok, môžete ho použiť na podlievanie rizota, pod dusené mäso či do bešamelu. Budete mať istotu, že neobsahuje žiadne umelé dochucovadlá ani konzervačné látky.

Ingrediencie

  • 1 kg zeleniny podľa chuti (mrkva, petržlen, zeler, cuketa, stopkový zeler, pór a i.)
  • 70 g morskej soli
  • 20 ml olivového oleja
  • 1 väčšia cibuľa
  • 2 strúčiky cesnaku
  • 20 g petržlenovej vňate

Postup prípravy

Všetku zeleninu umyjeme, očistíme a nakrájame na malé kúsky alebo nastrúhame na jablkovom strúhadle. V hlbšej panvici alebo vo woku zohrejeme olivový olej a pridáme najemno nakrájanú cibuľu. Za občasného miešania opražíme do sklovita.

Pridáme nakrájanú alebo nastrúhanú zeleninu aj pretlačený cesnak a rýchlo zarestujeme. Necháme dusiť približne 15 – 20 minút. Občas premiešame a kontrolujeme množstvo vody, ktorú zelenina pustila, aby nám zmes neprihorela. V prípade potreby jemne podlejeme horúcou vodou.

Po cca 15 minútach dusenia pridáme soľ, mierne zvýšime plameň a za občasného premiešania dusíme ďalších 15 minút.

Keď sa väčšina vody odparí, zmes rozmixujeme ponorným mixérom do kašovitej konzistencie. Ak je príliš riedka, necháme ešte pár minút povariť bez pokrývky, kým sa množstvo vody nezredukuje. Miešame, aby nám zmes neprihorela. Nakoniec primiešame nasekanú petržlenovú vňať.

Domáce bujónové kocky
Zdroj foto: iStock

Domáce bujónové kocky

Zeleninovú zmes vylejeme na menší plech vystlaný papierom na pečenie alebo kuchynskou fóliou. Veľkosť plechu zvolíme tak, aby výška zeleninovej vrstvy dosahovala aspoň 1 – 1,5 cm. Povrch zarovnáme kuchynskou stierkou a celý plech vložíme vo vodorovnej polohe do mrazničky. Po niekoľkých hodinách, keď je zmes tuhá, plech vyberieme a teplým nožom nakrájame na bujónové kocky. Skladujeme v plastovej nádobe v mrazničke najdlhšie 9 mesiacov.

Náš tip: Bujónové kocky si môžete zamraziť aj v silikónovej forme na výrobu ľadu. Následne jednoducho vyklopíte a uskladníte.

Domáci zeleninový bujón vo forme prášku

Pripravenú zeleninovú zmes vylejeme na veľký plech vystlaný papierom na pečenie a rozotrieme vo veľmi tenkej vrstve. V prípade potreby použijeme viac plechov, aby sme mali naozaj tenkú vrstvu, ktorá sa rýchlejšie vysuší. Rúru si rozohrejeme na 60 – 70 ˚C – funkcia teplovzduch s ventilátorom.

Zeleninovú zmes takto sušíme približne 8 – 11 hodín. Priebežne kontrolujeme. Zmes je vysušená, keď sa pri ohnutí láme. Po vysušení a úplnom vychladnutí nalámeme zmes na menšie kúsky a rozdrvíme v mixéri. Skladujeme vo vzduchotesnej nádobe, aby nám domáci bujón nenavlhol.

P.S. – Vedeli ste, že originálne inšpirácie do záhrady, nápady na projekt domu či rady do domácnosti nájdete aj u našich susedov? Navštívte našu českú Modrú střechu.

Autor: Martina Dudová

Zastrešil: Copywriting – Patrik Putera (Profil na Modrej streche – @patrik_putera)

Zdroj foto: iStock

Diskusie na tému článku