Prvý jarný deň 2023: Toto by ste mali urobiť doma a v záhrade
Prvý jarný deň tento rok pripadá na 20. marca 2023. O jarnej rovnodennosti sa v západnej kultúre často hovorí ako o symbolickom začiatku jari. V článku sa dozviete čo je jarná rovnodennosť, aké sú tradície v tomto období, či kedy sa mení čas. Prezradíme vám, aké práce by ste s príchodom jari nemali vynechať v domácnosti a záhrade.
Rovnodennosť nastáva dvakrát ročne, keď sa slnko nachádza v takej polohe, že slnečné lúče dopadajú na obe pologule rovnomerne. Jarná rovnodennosť pripadá zväčša na 20. marca a jesenná rovnodennosť sa zvyčajne koná okolo 22. alebo 23. septembra.
Tento deň zvyknú mnohí oslavovať ako symbol prebúdzajúcej sa prírody a nového života. S príchodom jarnej rovnodennosti sa dni stávajú dlhšími a nočné hodiny sa skracujú. To znamená, že po zime, kedy sa príroda zdá byť mŕtva a nehybná, sa začínajú objavovať prvé príznaky jej obnovy. Rastliny začínajú vyrastať, zvieratá sa prebúdzajú zo svojho zimného spánku a vtáky sa vracajú z migrácie.
Jarná rovnodennosť sa vyskytuje vtedy, keď sa Slnko pohybuje cez nebeský rovník, čo je imaginárna línia na oblohe, ktorá prechádza cez zemský rovník. V tejto chvíli je Slnko priamo nad zemským rovníkom a dĺžka dňa a noci sa na Zemi takmer zhoduje.
Zaujímavé fakty o jarnej rovnodennosti
- Dátum jarnej rovnodennosti sa môže líšiť v závislosti od časových pásiem a geografických polôh. V určitých oblastiach môže dátum jarnej rovnodennosti spadnúť na 19. alebo 21. marec.
- V období jarnej rovnodennosti slnečné lúče dopadajú na zemský rovník takmer kolmo. To znamená, že intenzita slnečného žiarenia je rovnaká na celom svete.
- Počas jarnej rovnodennosti môžete pozorovať zaujímavý jav na oblohe nazývaný „equinox sundial“. Slnko sa zdá byť presne nad rovníkom, takže ak stojíte na rovníku, váš tieň bude priamo pod vami.
- V skutočnosti sa jar začína už niekoľko týždňov pred príchodom jarnej rovnodennosti. Zemská os sa počas tohto obdobia nachádza vo veľmi špecifickom uhle vzhľadom na Slnko.
- Jarnej rovnodennosti sa v mnohých kultúrach pripisujú rôzne symbolické a duchovné významy. V niektorých kultúrach sa tento deň slávi ako sviatok nového začiatku a obnovy. V iných sa zas považuje za čas očisty a vyrovnania sa s minulosťou.
- V niektorých častiach sveta sa jarná rovnodennosť stáva časom pre rôzne tradičné oslavy a festivaly. Napríklad v Mexiku sa tento deň slávi ako „Día de la Primavera“ (Deň jari). V Japonsku sa koná festival známy ako „Shunbun no Hi“. Slúži ako čas na oslavu nového začiatku a zrod prírody.
- Jarnej rovnodennosti sa často pripisujú aj rôzne astrologické a spirituálne významy. V astrológii sa jarnej rovnodennosti často pripisuje symbolika prebúdzajúceho sa nového začiatku a očisty.
Symbolický a duchovný význam jarnej rovnodennosti
V mnohých kultúrach sa jarnej rovnodennosti pripisujú rôzne symbolické a duchovné významy. V starovekom Ríme sa slávil deň bohyne Ceres, bohyne plodnosti a poľnohospodárstva. V pohanských tradíciách sa tento deň považuje za začiatok nového ročného cyklu a čas pre očistenie a obnovu.
V kresťanskej tradícii sa jarnej rovnodennosti často priraďuje symbolický význam znovuzrodenia a vzkriesenia. Preto sa v prvý jarný deň kladie dôraz na nový začiatok a možnosti pre obnovu.
Mnoho zvykov a tradícií bolo spojených s prvým jarným dňom, najmä v slovanskej kultúre. Medzi nimi bol aj zvyk vynášania Moreny, bohyne smrti a zimy. Tento zvyk zahŕňal nosenie slamenej figuríny, ktorá bola oblečená do ženských šiat, po dedine. Nakoniec ju buď hodili do potoka alebo spálili. Verili, že sa vďaka tomu vyhnú zime, chorobám a smrti. Kresťania si v tomto období pripomínajú umučenie, smrť a zmŕtvychvstanie Ježiša Krista.
Nezáleží na tom, aké je vaše presvedčenie alebo kultúra. Jarná rovnodennosť môže slúžiť ako čas na zamyslenie sa nad tým, ako sme sa vyvíjali. Ako sa mení svet okolo nás. Je to čas na prehodnotenie svojich cieľov a snov. Čo môžeme urobiť pre to, aby sme sa stali lepšími verziami seba samých? Ako môžeme prispieť k pozitívnemu vplyvu na našu spoločnosť a prírodu?
Zmena zimného času na letný
Nezabudnite, že s príchodom jari neprichádza len prvý jarný deň ale mení sa aj zimný čas na letný. Tohtoročná zmena času nastane v nedeľu 26.3.2023 v noci. Hodinky si posunieme z 2:00 hod. na 3:00 hod. Spať budeme o hodinu menej.
Čo urobiť v domácnosti s príchodom jari?
- Pred nadchádzajúcou sezónou je dobré urobiť kontrolu a údržbu rôznych častí domu a okolia.
- Je dôležité skontrolovať pivnicu, aby sa zistilo, či sa tam nenachádzajú drobné hlodavce alebo hmyz, pripadne plesne a pod.
- Treba vyčistiť odkvapy na dome.
- Môžete zvážiť aj prestavenie plastových okien na letný režim.
- Kontrola kovových líšt, koľajníc, vonkajších roliet, brány, zábradlia a garáže je nevyhnutná. Odstráňte prípadnú hrdzu.
- Pripravte si terasu alebo balkón a vyčistite záhradný nábytok.
- Dajte si skontrolovať komín, krb a vykurovacie systémy.
Prvý jarný deň: Tieto jarné práce v záhrade by ste nemali vynechať
- Vykonajte úpravy na trávniku, vrátane odstraňovania odumretej trávy, vetvičiek a zoschnutých lístkov, ako aj hrboľov od krtkov a nerovností.
- Je potrebné vytvoriť dostatok priestoru pre trávu a zlepšiť kvalitu prevzdušnenia odstránením machov, buriny a odumretej trávy.
- Pri prvom kosení by mala byť tráva o niečo dlhšia, aby mohla dobre rásť a byť odolnejšia.
- Na miestach, kde tráva nerastie, sa odporúča opätovná výsadba. Pôdu treba pohnojiť, porýľovať a trávne semeno rozdeliť na dve časti. Prvú časť treba vysiať smerom na celú plochu, druhú časť kolmo na ňu. Semená treba zakopať do zeme do hĺbky 1 cm a zatlačiť.
Prečítajte si tiež:
Ako sa zbaviť krtka v záhrade? Toto je 12 osvedčených tipov z nášho fóra
- Vyskúšajte jarný rez, teda odstránenie suchých alebo poškodených vetiev a výhonkov. Najväčšiu pozornosť treba venovať jadrovinám, kôstkovinám a bobuľovinám. Tento zákrok by sa mal vykonať ešte pred prvými púčikmi.
- Ak plánujete vysádzať ovocné stromy, najprv sa zamerajte na teplomilnejšie druhy ako marhule alebo broskyne. Na každý ovocný strom používajte špeciálne hnojivo. Vaše ovocné stromy sa nevyvíjajú? Sú slabé alebo ich listy žltnú? Môže to byť signál, že potrebujú viac živín.
- Nezabudnite chrániť stromy pred škodcami, najmä pred škodcami prezimujúcimi, či kvetovkou jabloňovou, a pravidelne ich postrekovať.
- Vykonajte úpravu kríkov odstránením poškodených častí.
- Na minuloročných výhonkoch skráťte časti zrezaním na dva až tri puky. Silné výhonky skráťte o štvrtinu.
- Začnite sadiť drobné ovocie, ako sú ríbezle a egreše.
- Akonáhle sa oteplí, môžete sa pustiť do sadenia väčších rastlín, ako sú liesky, bambusy alebo vinič.
- Prekyprite trvalky. Odstráňte burinu z trvalkových záhonov a udržujte ich v dobrom stave.
- Prihnojte ruže a odstráňte všetky nečistoty z okolia.
- Do záhonov môžete vysadiť trvalky, okrasné kríky alebo aromatické bylinky.
- Nezabudnite si zakúpiť hľuzy gladiol alebo georgín pre vytvorenie krásnych záhonov.
Odporúčame po zime skontrolovať zeleninové záhony. Treba ich pripraviť na jarnú výsadbu a zvážiť možnosti ako parenisko, skleník alebo fóliovník. Pred vysadením zeleninovej priesady von je dôležité ju predpestovať, čo trvá približne 4 až 6 týždňov. Najskôr by ste mali vysievať koreňovú a cibuľovú zeleninu.
Autor článku: Michaela z Modrej strechy
Zdroj foto: iStock, Canva
Neviete čo mi zas vyrástlo v travniku? 2 druhy Vďaka