Potravinové mole: Najúčinnejší spôsob, ako sa ich zbaviť

  • 17.09.2024

Potravinové mole síce nepredstavujú ohrozenie pre naše zdravie, no vedia poriadne znepríjemniť deň. Nikto z nás predsa nechce konzumovať kontaminované potraviny plné molích vajíčok a lariev. Zistili ste, že sa nachádzajú aj vo vašej domácnosti? Tu je niekoľko účinných tipov, ako sa ich zbaviť a zároveň sa chrániť pred opätovným zamorením.

potravinové mole
Zdroj: iStock

Ako identifikovať potravinové mole?

Ak na obaloch výrobkov spozorujete malé dierky alebo nájdete priamo v balení pavučinky, je pravdepodobné, že vašu špajzu napadli mole. Molu a jej larvy môžete niekedy spozorovať aj voľným okom. Dospelé jedince majú približne 10-14 mm a sú striebristo hnedej farby.

Ako sa zbaviť potravinových molí

Potravinové mole sa najčastejšie vyskytujú v kuchyni a komore na miestach, kde máte uložené potraviny. Pre ich odstránenie je preto potrebné tieto miesta najskôr dôkladne vyčistiť. Vyzbrojte sa trpezlivosťou, pretože rýchle upratovanie vám v tomto prípade nepomôže.

Vyhoďte kontaminované potraviny

Ak skladujete potraviny v komore, vyprázdnite všetky poličky. Dôkladne skontrolujte potraviny a tie, ktoré sú napadnuté moľami, vyhoďte. Mole sa najčastejšie vyskytujú v suchých potravinách, ako napríklad v ryži, pudingoch, strukovinách a múkach.

Vložte potraviny do mrazničky

Suché potraviny, v ktorých ste mole nenašli, no máte podozrenie, že môžu byť taktiež napadnuté, vložte do mrazničky. Nechajte ich tam aspoň týždeň. Nízka teplota v mrazničke zabije všetky vajíčka. Po týždni potraviny vyberte a preceďte ich cez sitko.

Vyčistite všetky povrchy

Po odstránení kontaminovaných potravín dôkladne povysávajte všetky police a priestory, a potom ich vyčistite octovou vodou. Použite na to roztok vody a octu 1:1. Pre ešte účinnejší prípravok môžete pridať pár kvapiek mätového či levanduľového esenciálneho oleja. Povysávajte a vyčistite aj ostatné časti komory, ako sú podlahy, steny, okná a skrine.

Používate na čistenie ocot? Týmto povrchom sa vyhnite!

Pozor! Niektoré povrchy, napríklad podlahu, by ste nemali čistiť octovým roztokom:

Používate na čistenie ocot? Týmto povrchom sa vyhnite!

Umyte nádoby z komory

Plastové a sklenené nádoby, ktoré používate na skladovanie potravín, umyte v umývačke riadu alebo ručne. Použite na to klasický saponát a horúcu vodu. Umyte aj nádoby, v ktorých ste výskyt molí neidentifikovali.

Skontrolujte ostatné miestnosti

Ak bola vaša komora alebo kuchyňa dlhšie zamorená moľami, je veľmi pravdepodobné, že sa tento drobný hmyz rozšíril aj do iných miestností. Hľadajte mole najmä v rohoch miestností a v blízkosti okenných rámov. V tmavších miestnostiach použite na kontrolu rohov baterku. Na identifikáciu ohnísk, v ktorých sa mole zdržujú, môžete použiť aj feromónové lapače.

Použite insekticídny sprej proti moliam

Postriekajte všetky police a napadnuté miesta vhodným prípravkom proti moliam. Pri striekaní priestorov, v ktorých skladujete potraviny, použite iba prostriedok prispôsobený tomuto účelu. Zvyčajne ide o spreje na prírodnej báze. S prípravkom by nemali prísť do kontaktu žiadne potraviny, iba povrchy, na ktorých ich skladujete.

sprej proti moliam
Zdroj: iStock

Ako predchádzať opätovnému zamoreniu a zneškodniť potravinové mole?

Mole sa do našich obydlí najčastejšie dostávajú pri nákupe nových potravín. Najdôležitejším krokom pri prevencii proti opätovnému zamoreniu je preto práve kontrola výrobkov.

  • Pri nákupe suchých potravín kontrolujte v obchode všetky obaly. Ak nájdete stopy po vajíčkach alebo malé otvory, dané výrobky nekupujte.
  • Zvážte zmrazovanie nakúpených potravín v mrazničke. Pred uložením do komory ich aspoň na tri dni zamrazte, aby ste zničili všetky vajíčka a larvy, ktoré sa môžu v potravinách nachádzať.
  • Uskladnite potraviny do uzavretých sklenených alebo plastových nádob. Uistite sa, že sú tieto nádoby vzduchotesné a vyhýbajte sa pohárom s otočnými viečkami. Predstavujú totiž ideálne miesto na kladenie vajíčok.
  • Na mieste, kde skladujete potraviny, uložte vrecúško so sušeným bobkovým listom, levanduľou alebo mätou.
  • Často kontrolujte a upratujte komoru. Na jej čistenie používajte octový roztok.

P.S. – Vedeli ste, že originálne interiérové inšpirácie, nápady na projekt domu či rady do domácnosti nájdete aj u našich susedov? Navštívte našu českú Modrú střechu.

Autor článku:

Zastrešil: Copywriting – Patrik Putera (Profil na Modrej streche – @patrik_putera)

Zdroj foto: iStock

Diskusie na tému článku