Potápnik v bazéne a všetko, čo by ste o ňom mali vedieť
Viete o tom, že potápnik, a obzvlášť jeho larva, je vo vodnej ríši dravcom? Loví larvy komárov a robí to naozaj účinne. V jazierkach je vítaný, pretože je užitočný a prirodzene patrí do vodného ekosystému. Problém však nastáva, keď sa objaví v bazéne. Potápnik v bazéne nie je príjemný, najmä ak sa bojíte hmyzu, pretože patrí medzi väčších zástupcov hmyzej ríše.
Potápnik obrúbený môže mať až 3 centimetre
Vodný chrobák potápnik obrúbený (Dytiscus marginalis) patrí medzi často sa vyskytujúce dravé vodné chrobáky. Má veľkosť až 3 centimetre a obľubuje predovšetkým stojaté vody. Preto ho môžete veľmi často nájsť aj v bazéne. Všimnete si ho, keď pláva. Tretí pár nôh má dokonale prispôsobený na veslovanie. Náš najväčší vodný chrobák sa totiž dokonale prispôsobil životu vo vode. Pod krídlami sa mu vyvinul zásobník, do ktorého si nad hladinou načerpá kyslík a zase si to zamieri pod vodu.
Najčastejšia otázka: Môže ma potápnik v bazéne uhryznúť?
Potápnik obrúbený má silné hryzadlá, ktorými môže uhryznúť aj človeka. Hoci toto uhryznutie nie je nebezpečné, môže bolieť. Vo výnimočných prípadoch môže spôsobiť miernu alergickú reakciu, pretože potápnik v sebaobrane (a pri love) uvoľňuje látky, ktoré môžu spôsobiť napríklad začervenanie, opuch alebo svrbenie.
Ako bezpečne odstrániť potápnika z bazéna?
Ak sa vo vašom bazéne objavil potápnik, jednoducho ho môžete chytiť a naložiť s ním, ako uznáte za vhodné. Ak vám je chrobáka ľúto, odneste ho niekde ďalej od bazéna. Ale myslite na to, že má krídelká a môže teda priletieť späť. Ideálne by bolo, keby ste ho odniesli niekde k rybníku, kde by mal dostatok potravy a zároveň aj podmienky vhodné na život. V rybníkoch ho však veľmi radi nemajú, pretože útočí aj na rybky. Larvy potápnika požierajú napríklad aj žubrienky.
Na druhej strane, potápnik obrúbený môže byť veľmi užitočný, pretože požiera larvy komárov. Ako to už v živote býva, všetko má svoje výhody aj nevýhody. Ak sa vám napríklad usalaší pri sudoch, v ktorých zadržiavate dažďovú vodu, môžete ho tam pokojne nechať. Aspoň sa zbavíte komárov, ktoré takéto stojaté vody považujú za pozvánku do vašich domov.
Ak je vo vašom bazéne potápnikov viac, budete musieť pravdepodobne celý bazén vyčistiť a poobzerať sa, odkiaľ prišli. Je totiž veľmi málo pravdepodobné, že by sa liahli priamo vo vašom bazéne. Potápnik sa totiž pári na jar a samica nakladie do vodných rastlín až 1000 vajíčok. Môže teda prilietať do vášho bazéna z neďalekého rybníčka alebo inej stojatej vody.
Prečítajte si tiež:
Ako chytiť potápnika a navždy ho z bazéna odstrániť?
Naplňte nádobu trochou vody z bazéna, aby ste odchyteného potápnika mohli do nádoby bezpečne umiestniť. V bazéne potápnika nájdete veľmi rýchlo, pretože sa nemá kam schovať, avšak v jazierkach ho budete musieť hľadať pomocou baterky, pretože je aktívnejší hlavne za súmraku. Navyše sa schováva medzi rastlinami, v ktorých hľadá larvy hmyzu alebo malé rybičky.
Chyťte potápnika do sieťky na hmyz alebo na ryby s jemným okom. Nezabudnite však na to, že potápnik vie aj lietať. K prežitiu však potrebuje vodu. Niekoľkokrát za hodinu sa musí vynoriť na hladinu a doplniť si zásoby kyslíka. Keď potápnika chytíte, môžete ho premiestniť do iného prírodného zdroja ďalej od vášho bazéna.
Je pre vás potápnik v bazéne nočnou morou? Urobte toto!
Nech je potápnik akokoľvek užitočný a aj keby vás zbavil všetkých komárov na svete, určite sú medzi vami takí, ktorí jednoducho do bazéna nevlezú, kým sa potápnika nadobro nezbavia. Jedna vec je potápnika chytiť a odniesť niekde ďaleko, druhá tŕpnuť, či sa nevrátia jeho okrídlení príbuzní. Preto je dôležité, aby ste bazén chránili pred takýmito neželanými návštevníkmi.
V prvom rade používajte ochranné kryty na bazény. Keď bazén nepoužívate, zakrývajte ho. Zabránite tak vniknutiu potápnika, ale aj iných živočíchov do vody. Bazén môžete zakryť jemnou sieťkou, cez ktorú potápnik neprejde. Pomôže aj to, ak budete udržiavať okolie bazéna čisté a upravené a odstránite všetky stojaté vody, ktoré by mohli slúžiť ako liahne pre hmyz. Bazén pravidelne čistite, odstraňujte z neho nečistoty a kontrolujte kvalitu vody. Ak budete udržiavať vhodnú hladinu chlóru vo vode, potápnik pravdepodobne k vám na návštevu nepríde, pretože chlórované prostredie mu nevyhovuje.
P.S. – Vedeli ste, že originálne inšpirácie do záhrady, nápady na projekt domu či rady do domácnosti nájdete aj u našich susedov? Navštívte našu českú Modrou střechu.
Autor: Denisa Hajdúková – Nájomný spisovateľ
Zdroj foto: iStock
Chcel by som sa informovať, či sa oplatí investícia do protiprúdu - okolo 66 m3…