Plynový kotol alebo tepelné čerpadlo? Opýtali sme sa za vás odborníka

  • 04.12.2022

Výber správneho typu vykurovania pre váš domov je kľúčový, či už premýšľate nad vykurovaním novostavby, alebo vás čaká rekonštrukcia domu. Správny výber vykurovania vám totiž ušetrí financie a postará sa o príjemné teplo domova. Kým donedávna patrilo pomyselné prvenstvo plynovému kúreniu, obľúbenejším sa v poslednej dobe stáva tepelné čerpadlo.

S ohľadom na vyššie uvedené sa stavebníkom prirodzene, natíska otázka – vybrať si plynový kotol alebo tepelné čerpadlo? Na výhody a nevýhody oboch zdrojov tepla sme sa preto opýtali odborníkov.

plynový kotol alebo tepelné čerpadlo

Ako funguje plynový kotol

Tepelné čerpadlá a plynové kotly fungujú na odlišných princípoch. „Pri plynovom kúrení sa môžete spoľahnúť na osvedčenú technológiu. Plynový kotol tvorí teplo na základe vykurovania spaľovaním fosílnych palív. Spaľuje plyn a prenáša vyrobené teplo do vykurovacej vody. Pritom sa uvoľňujú spaliny z horenia. Vďaka kondenzačnej technológii je možné v nich obsiahnutú energiu taktiež využívať na zohrievanie vykurovacej vody“, vysvetľuje Ing. Pavel Vlach, produktový manažér zo spoločnosti Wolf.

Odporúčame:

Zapoj sa do diskusie a opýtaj sa používateľov (Strecháčov) na skúsenosti v sekcii „Kúrenie, vetranie a klimatizácia“ v našom Fóre.

Ako funguje tepelné čerpadlo

„Tepelné čerpadlá sú modernou, ekologickou alternatívou, využívajú teplo okolitého prostredia a zvyšujú svoju teplotu pomocou elektrického prúdu. Získavajú teplo z viacerých zdrojov: podzemná voda (tepelné čerpadlo voda/voda), zem (tepelné čerpadlo soľanka/voda) a napokon vzduch (tepelné čerpadlo vzduch/voda)“, pokračuje Ing. Pavel Vlach, produktový manažér zo spoločnosti Wolf.

Výhody plynového kotla

• osvedčená a spoľahlivá technológia vykurovania

• v porovnaní s ostatnými vykurovacími systémami má plynový kotol nižšie obstarávacie a prevádzkové náklady

• moderný plynový kondenzačný kotol dokáže premeniť na teplo skoro všetku energiu obsiahnutú v plyne

• plynový kotol nezaberie veľa miesta, preto je vhodný do menších priestorov

• plynový kotol možno ľahko kombinovať s inými vykurovacími technológiami (solárny systém, tepelné čerpadlo)

Nevýhody plynového kotla

• vykurovanie plynovým kotlom si vyžaduje plynové potrubie, ktoré ak nie je k dispozícii, je potrebné zabudovať zásobník na skvapalnený plyn, s čím sú spojené zvýšené náklady a tiež priestorové požiadavky

• vykurovanie plynovým kotlom zanecháva ekologickú stopu a pri jeho samotnom spaľovaní sa spotrebúva fosílne palivo

• nestále ceny plynu

plynový kotol

Výhody tepelného čerpadla

• je ekologické, pretože okrem elektriny využíva iba obnoviteľné zdroje energie, pomocou fotovoltaického systému si môžete elektrinu vyrábať aj sami a kúriť CO2 neutrálne

tepelné čerpadlo má nízke náklady na elektrinu

• je len o niečo väčšie ako plynový kotol, preto rovnako nezaberá veľa priestoru

• má nízke nároky na údržbu

• na jeho inštaláciu môžete získať štátnu dotáciu

• jednoducho sa kombinuje s inými typmi vykurovacích systémov

Nevýhody tepelného čerpadla

• vyššie obstarávacie náklady, avšak v porovnaní s inými vykurovacími systémami má nízke prevádzkové náklady

• pri niektorých typoch tepelných čerpadiel je potrebné urobiť vrty, na ktoré je nutné mať povolenie

• závislosť od cien elektriny (s výnimkou vlastnej výroby elektrického prúdu)

tepelné čerpadlo umiestnené vedľa domu

Aké je najvhodnejšie vykurovanie do novostavby?

Pre každý typ domu alebo budovy je z hľadiska efektivity a šetrenia financií vhodný iný typ vykurovania. Pre súčasné novostavby je samozrejmosťou tepelná izolácia. Práve z tohto dôvodu je pre novostavby, pokiaľ zvažujeme plynový kotol alebo tepelné čerpadlo, vhodné viac vykurovanie tepelným čerpadlom.

Kúrenie do zrekonštruovaného alebo staršieho domu

Nakoľko väčšina starších domov nemá tepelnú izoláciu, v tomto prípade je vhodnejšie zvoliť buď kúrenie moderným plynovým kotlom, alebo kombinovať plynové kúrenie s tepelným čerpadlom. Pri kombinovanom vykurovaní zabezpečuje tepelné čerpadlo základnú dodávku tepla a plynové kúrenie sa zapína v špičkách tepla, kedy sú vyššie požiadavky na teplo a teplú vodu.

ako ušetriť na vykurovaní domu

Vyššie tepelné straty – bungalov alebo poschodový dom?

Najväčšie tepelné straty domu sú cez strechu, obvodové steny, dvere, okná a podlahu. Na energetickú stratu domu má vplyv hneď niekoľko faktorov – jeho orientácia, tepelná izolácia, tvar a do istej miery aj počet podlaží domu. „Tepelné straty sú v bungalovoch všeobecne vyššie. Avšak ani počet poschodí nemá vplyv na výber vykurovacieho systému, pretože tieto rozdiely v tepelných stratách sú zanedbateľné a ťažko merateľné. Vždy záleží na zdroji energie, ktorý máme k dispozícii, elektrine/prípadne plyne a na požiadavkách koncového používateľa. Typ budovy hrá pri výbere vykurovacieho systému iba malú úlohu“, dodáva Ing. Pavel Vlach, produktový manažér zo spoločnosti Wolf.

P.S. – Vedeli ste, že Modrú strechu nájdete aj u našich susedov? Navštívte českú Modrú střechu a poraďte sa s ďalšími „strecháčmi“.

Autor článku: Dana Račko

Zdroj foto: iStock

Diskusie na tému článku