Pitná voda ešte neznamená, že je chutná. Ako pre seba získať to najčistejšie?
Voda je to, čo náš organizmus udržuje v chode. Nie sme síce rastliny, pre ktoré je voda zároveň aj výživou, ale podobne ako ony bez nej nemôžeme existovať. Máme to šťastie, že v našich končinách máme k pitnej vode ľahký prístup. Stačí otočiť kohútikom. Otázkou však zostáva, je táto voda naozaj čistá? Odpoveď je bohužiaľ nie.
Pitná voda má prekvapivé zloženie
Pitná voda neznamená čistú formu vody! Chemický vzorec H2O (teda spojenie dvoch dielov vodíka a jedného kyslíka) v podstate existuje iba v laboratórnych podmienkach. V prírode, ale aj v našich domácnostiach, voda obsahuje oveľa viac látok, a nie všetky sú nám na prospech. Zloženie, chuť aj vôňa vody vždy súvisí s miestom, odkiaľ pochádza. Do toho vstupujú aj ďalšie faktory, ako napríklad stav nášho vodovodného potrubia, ale aj cesta, kadiaľ k nám do domácnosti voda putuje.
Najčastejšie vo vode nachádzame rôzne organické (prírodné) látky, ako minerálne látky a okrem toho množstvo ďalších látok, ktoré pochádzajú z ľudskej činnosti – pesticídy, rezíduá liekov, hormóny, toxické látky, mikro a nanoplasty… Nezabudnime ani na rôzne mikroorganizmy. Množstvo látok sa do vody prirodzene pridáva, napr. chlór. Pokiaľ sú všetky tieto látky pod určitou hladinou, hovoríme o pitnej vode.
Na kvalite závisí aj vaše zdravie
Na prvý pohľad sa môže zdať, že keď voda spĺňa určité pravidlá, malo by to stačiť. Problém je, že naše telo už je veľmi zanesené látkami a toxínmi z prostredia, v ktorom žijeme, pracujeme, pohybujeme sa, ale aj z potravín, ktoré jeme. Ďalšia záťaž teda nie je žiaduca. Dostatočný pitný režim v určitej kvalite prijímanej vody je dôležitý pre správne fungovanie trávenia, vylučovanie toxínov, ale taktiež má veľký vplyv na stav pokožky, a dokonca telesnú hmotnosť. Pokiaľ voda „nie je dobrá“, prínosy sa výrazne znižujú, a naopak sa môžu objaviť rôzne nepríjemné komplikácie. Takže čo urobiť, aby sme získali skutočne čistú vodu?
Filtračná kanvica
Prvým krokom, ktorým môžete posilniť kvalitu kohútikovej vody, je zaobstarať filtračnú kanvicu. Vedzte, že zmenu zaznamenáte naozaj rýchlo. Jedlo, ale aj nápoje pripravené z tejto vody majú plnšiu a rafinovanejšiu chuť. Filtračnú kanvicu môžete zaobstarať v rôznych veľkostiach, resp. objemoch a s rôznou výbavou. Siahnuť môžete aj po designových kúskoch.
Filtračná kanvica pozostáva zo samotnej nádoby a špeciálneho filtra, ktorý najčastejšie pracuje s niekoľkými stupňami filtrácie, do ktorej zapája aj aktívny uhlík. Filtračné kazety je potrebné pravidelne meniť, množstvo kanvíc je vybavený časovačom, ktorý vás na potrebnú zmenu upozorní. Filtračné kanvice sa zameriavajú na znižovanie obsahu chlóru, olova, prchavých organických látok a pesticídov. Príjemným bonusom je potom zníženie tvrdosti vody. Ochránite teda nielen seba, ale aj svoje spotrebiče. Bohatú ponuku filtračných kanvíc nájdete na webe Sanitino.
Filtrácia na kohútiku aj potrubí
Ďalšou z ciest, ako sa vysporiadať s nežiaducimi látkami v pitnej vode, je zaobstarať filtračnú hlavicu pre kuchynské batérie, ktorá sa jednoducho primontuje na výtok. Odfiltruje z vody nečistoty a odstráni aj nežiaduci zápach (obvykle chlór a mikroorganizmy). Dobrou správou je, že zachováva minerálne látky ako je vápnik a horčík. Vedľa samotnej filtrácie ponúka aj bežnú kohútikovú vodu, prípadne sprchový prúd. Inšpirovať sa môžete v ponuke Sanitino. Existujú aj filtre, ktoré je možné nainštalovať priamo na vodovodné potrubie! Popri filtrácii potešia schopnosťou minimalizovať tvorbu vodného kameňa.
Ručné sprchy s filtrom
Vodu však nepoužívame len na jedenie a prípravu nápojov. Myslieť by sme mali aj na svoju pokožku. Obzvlášť osoby s citlivou pokožkou náchylnou na podráždenie alebo domácnosti s malými deťmi by mali zvážiť možnosť ručnej sprchy so zabudovanou filtračnou funkciou. Zabudovaný filter umožňuje pri mnohých výrobkoch znížiť obsah zvyškového chlóru až pod 1 % obsahu, rovnako tak nečistôt a sedimentov, ktoré môžu spôsobovať nepríjemné podráždenie.
Viac ako len vodovodné batérie
Skvelým variantom je potom vodovodná batéria, ktorá je vybavená filtračnou funkciou. Vo vnútri tela batérie sa skrýva dvojité samostatné vedenie vody – jedno pre filtrovanú vodu, druhé pre bežnú kohútikovú vodu. Majú tiež samostatné ovládanie. Úplným skvostom je potom variant kuchynskej batérie s možnosťou ohrevu vody či naopak chladenia vody. Súčasťou je potom aj zásobník pre vriacu či chladenú vodu. V prípade chladenia je k dispozícii voda perlivá, mierne perlivá alebo neperlivá.
PR článok + Zdroj foto: Sanitino
Zdravim strechaci.Stretil sa uz niekto s "agresivnou" pitnou vodou,ktora ako keb…