Pestovanie paradajok na balkóne aj v záhrade: Tipy na výber odrôd a osvedčené rady pre starostlivosť

  • 11.06.2024

Máte radi paradajky? Ak áno, pripravili sme pre vás praktického sprievodcu ich výberom a pestovaním. Pestovať paradajky môžete dokonca aj na balkóne. V článku nájdete tip, ktorá odroda je na pestovanie v črepníku najvhodnejšia. Poradíme vám, kedy paradajky vysádzať, ako sa o ne starať a ako pestovanie paradajok zvládnuť na výbornú.

Pestovanie paradajok na balkóne aj v záhrade
Zdroj: iStock

Najlepšie odrody paradajok

Niektoré odrody paradajok majú veľké a húževnaté plody, iné sú maličké a veľmi sladké. Poznáme však aj odrodu, ktorá nemá takmer žiadne semienka, alebo má zaujímavú tmavohnedú farbu. Ktoré vyskúšate?

Klasické červené odrody veľkých paradajok

Pri výbere odrôd paradajok do vašej záhrady by ste mali zvážiť niekoľko faktorov, ako je napríklad chuť a náročnosť pestovania. Obľúbenou odrodou paradajky je Big Mama F1. Má množstvo šťavy a pripravujú sa z nej kečupy a paradajkové omáčky. Je však výborná aj na priamy konzum. Jej plody majú tvar slivky. 

Najodolnejšou odrodou, ktorej sa u nás darí, je Crimson Crush F1. Guľovité, šťavnaté a chutné plody akurátnej veľkosti (150 g) sú odolné proti plesni. Guľaté červené plody majú výbornú chuť. Určite si ich vychutnáte v šalátoch, pretože sú ako stvorené na priamu konzumáciu. A keďže je to odroda odolná proti plesni, tak nebudete pri jej pestovaní potrebovať žiadne chemické prípravky.

Krásne malé čerešňové (cherry) paradajky

Jednou z najsladších paradajok je odroda Sweet Aperitif. Tieto cherry paradajky majú bohato rozkonárené trsy,  mäkkú šťavnatú dužinu a krásnu červenú farbu. Túto extra sladkú čerešňovú rajčinu si určite zamilujete. Plody nepraskajú, neprezrievajú, ale majú úžasnú chuť. 

Aj keď sa to tak nezdá, celosvetovo najobľúbenejšou odrodou paradajky je Sungold  F1. Má veľmi dobrú chuť a celosvetovo sa považuje za jednu z najlepších. Plody tejto odrody však dozrievajú do oranžovej farby.

Sungold cherry paradajky
Zdroj: iStock

Zaujímavé odrody paradajok aj na balkón

Ak vám pri jedení paradajok prekážajú hlavne semienka, ktoré môžu byť pri niektorých odrodách naozaj veľké, vyskúšajte Orange Wellington F1. Je to veľmi chutná, šťavnatá a krehká paradajka takmer bez semienok.

Ďalšou veľmi zaujímavou odrodou je tmavočervená až hnedá paradajka so sladkokorenistou chuťou – Black from Tula.

Ak nemáte záhradu, ale predsa by ste chceli pestovať paradajky, odporúčame odrodu Vilma, ktorá je vysoká len 35 centimetrov. Má chutné, guľaté pôdy a je ako stvorená na pestovanie v kvetináčoch. Bude sa jej teda dariť aj na vašom balkóne a odvďačí sa vám veľkým množstvom plodov.

Pestovanie paradajok od A po Z

Tyčkové paradajky sa vysádzajú do skleníkov pomerne natesno. Výborne sa im však bude dariť aj voľne v záhone na slnečnom stanovisku. Plody budú postupne dozrievať až do jesene. Treba však hlavnú stonku rastlinky priviazať k dvojmetrovej tyčke alebo pletivu. Bočné výhonky počas rastu odstraňujte, nechajte len hlavnú stonku. Rastlina sa vám poďakuje rýchlym rastom. Postupne odstraňujte aj ožltnuté listy. Ak paradajky pestujete vonku v záhone, keď sa vytvorí 5 poschodí listov, ďalšie môžete odstrániť. V skleníku nechajte rastlinku rasť, kým má miesto. 

Ak nemáte v záhrade veľa miesta, vyskúšajte pestovať trpasličie odrody paradajok. Tieto odrody sú menej náročné, čo sa týka starostlivosti. Ak teda s pestovaním len začínate, budú pre vás tou správnou voľbou. 

Pestovanie paradajok od A po Z
Zdroj: iStock

Vybrať si môžete paradajky kríčkové alebo previsnuté. Previsnuté začínajú rodiť už začiatkom leta, ale s príchodom jesenného počasia počet plodov klesá. Kríčkové odrody paradajok sú obľúbenejšie, zaberajú však viac miesta. Vyviažte ich ku krátkej opore, podobne ako tyčkové paradajky, avšak bočné výhonky nevylamujte.

Rady od skúsených záhradkárov

Semená paradajok sa vysievajú v polovici marca. Skôr ich môžete vysiať len v skleníku alebo fóliovníku. Potom je potrebné sadenice od konca apríla do polovice mája otužovať, aby si zvykli na slnko. Sadenice vysaďte na miesto, kde nie je prievan a počas dňa sem nesvieti priame slnko. Paradajky síce svetlo a teplo milujú, ale priame slnečné žiarenie okolo obeda ich spáli. 

Paradajky by ste mali pestovať vždy na tom istom mieste. Ak ste sa však rozhodli vyskúšať inú alternatívu, určite nepestujte paradajky v lokalitách, kde ste minulý rok mali zasadenú inú plodovú zeleninu, zemiaky alebo papriky. 

Pri kolíkových odrodách pravidelne vylamujte bočné výhonky, avšak ostatným rastlinám odstraňujte len spodné listy, ktoré sa dotýkajú zeme alebo sú inak poškodené. Ak budete odstraňovať listy príliš, plody nebudú mať dobrú chuť. Listy sú tiež veľmi citlivé na vodu. Pri polievaní ich teda nikdy nezalievajte a používajte odstátu vodu. Odporúčame polievať skoro ráno. Prípadne večer. Pred ďalším polievaním by mal substrát aspoň trochu preschnúť. Zálievka by mala byť pravidelná.

Akú odrodu paradajok pestujete vo vašom záhone, fóliovníku alebo na balkóne vy? Máte tipy a triky, ktoré by mohli ostatným pestovateľom uľahčiť tohtoročné pestovanie paradajok? Podeľte sa o ne v našom Fóre.

P.S. – Vedeli ste, že originálne inšpirácie do záhrady, nápady na projekt domu či rady do domácnosti nájdete aj u našich susedov? Navštívte našu českú Modrou střechu.

Autor: Denisa Hajdúková – Nájomný spisovateľ

Zdroj foto: iStock

Diskusie na tému článku