Pavla z Modrej strechy: Takto vyzerá náš predjarný postrek ovocných stromov a ich ochrana počas roka
„Bolo by skvelé, ak by sme nemuseli ovocné stromy striekať vôbec. No pre nás je stále lepšie 5-krát postriekať vlastnú úrodu, než kúpiť 30-krát postriekané ovocie z „noname“ sadov zo zahraničia. A k tomu tá radosť z pestovania! Pár postrekov a samoštúdium nám určite za to stoja…“, hovorí Pavla, obľúbená členka Modrej strechy. S Pavlou sme sa rozprávali o tom, ako prebieha ich predjarný postrek ovocných stromov a ochrana počas roka.
Pavla býva v nadmorskej výške 123 m.n.m. a po približne štvorročných skúsenostiach s menším ovocným sadom za ich rodinným domom pripravila pre našich strecháčov šikovný prehľad jednotlivých postrekov. „Často ma kontaktujú členovia Modrej strechy s otázkami ohľadom našej záhrady či ovocného sadu. Pýtajú sa na starostlivosť a údržbu. Aj preto som sa rozhodla napísať mini sprievodcu, kde som zhrnula základnú starostlivosť o ovocné stromy.“, dodáva Pavla.
Predjarný a jarný postrek ovocných stromov je podľa mnohých odborníkov kľúčovým krokom v ich údržbe, ktorý zabezpečuje zdravie a vitalitu stromov a ovplyvňuje kvalitu a množstvo úrody. Tento proces je rozdelený do viacerých etáp a je dôležité ho vykonávať v správnom čase, s vhodnými prípravkami, bezpečne a s ohľadom na životné prostredie.
Ako prebieha predjarný a jarný postrek ovocných stromov našej Pavly
Cieľom je eliminovať škodlivé organizmy a chorobné zárodky, ktoré prezimovali na stromoch. Ideálne obdobie je koniec zimy alebo skorá jar, keď teploty dosahujú aspoň 5 stupňov nad nulou. Jarný postrek nasleduje po predjarnom a zameriava sa na ochranu stromov počas obdobia kvitnutia a tvorby plodov.
- Postrek sulkou Pavla vykonáva, keď je v zime teplejšie (u nich približne vo februári). Stromy nesmú byť vypučané. Postrek zabíja roztoče na hruškách. Kľudne ním môžete postriekať celý ovocný sad.
- Predjarný postrek vykonáva po vypučaní stromov, ešte pred ich kvitnutím, zvyčajne v marci. Predjarný postrek Pavla odporúča okrem iného aj proti prezimujúcim škodcom, najmä proti voškám, ktoré môžu napadnúť mladé lístky.
- Kôstkoviny, najmä marhule a čerešne, postrieka pred kvitnutím a po odkvitnutí. V ich lokalite to je zvyčajne v apríli. Postrek je vhodný napríklad proti monilióze (usychanie kvetov a výhonkov).
- Jablone a hrušky ošetruje tesne pred kvitnutím. Po odkvitnutí by sa mali striekať proti chrastavitosti a múčnatke, či piliarke jabloňovej. Počas celého roka, keď sú náchylné napríklad nerezistentné odrody jabloní, môžete zvoliť postrek proti hubovým ochoreniam.
- Slivky dostávajú postrek proti piliarke pri odkvitaní, keď začnú opadávať lupienky.
- Obaľovač slivkový, obaľovač jablčný (vyskytuje sa aj na hruškách) a aj obaľovač na broskyniach zvyknú mať 2 generácie. Ošetrenie sa odporúča najmä proti 2. generácii. Existujú stránky či odborníci, ktorí sledujú vybrané oblasti a odporúčajú vhodné riešenia. Nepodceňte to. Ako vraví Pavla, nič nie je horšie, ako keď máte na strome krásne jablká, ktoré sú celé prevŕtané.
- Niektoré slivky sú náchylné na pleseň (monilióza plodov), ako napr. Pavlina odroda STANLEY. Tú vždy postrieka s predstihom, ešte pred oberačkou. Riadi sa ochrannou dobou použitia vybraného prípravku.
- Pre čerešne je hrozbou aj vrtivka čerešňová, prípadne spomínaný obaľovač. Týka sa to najmä stredne neskorých a neskorých odrôd, ktoré strieka insekticídom podľa signalizácie.
Dodržiavajte bezpečnostné opatrenia pri postreku
Pri práci s chemickými prípravkami je dôležité chrániť si oči, dýchacie cesty a kožu. Dodržujte bezpečnostné odstupy od vodných zdrojov a obytných zón.
Neprehliadnite aj Pavlin fotoalbum, v ktorom dokumentuje budovanie biobazéna (kúpacieho jazierka)
Link na fotoalbum: „Biobazén/kúpacie jazierko„
P.S. – Vedeli ste, že originálne inšpirácie do záhrady, nápady na projekt domu či rady do domácnosti nájdete aj u našich susedov? Navštívte našu českú Modrou střechu.
Autor článku: Michaela a Pavla z Modrej strechy
Zdroj foto: iStock, @pavka139
Dobrý večer, kúpili sme časť záhrady v intraviláne a chceli by sme tam stavať, a…