Od koncentračného tábora k múzeu: Rodina Löw-Beer a Nadácia Archa spájajú sily pre významný projekt

  • 09.06.2024

Nedávno sme mali možnosť zúčastniť sa prehliadky priestorov, v ktorých prebieha fascinujúci projekt rekonštrukcie Schindlerovej archy. Táto historická budova v Brněnci, ktorá kedysi slúžila ako súčasť koncentračného tábora Gross-Rosen, ožíva vďaka úsiliu rodiny Löw-Beerových a Nadácie Archa, s podporou spoločnosti HELUZ.

Nadácia Archa a HELUZ spájajú sily pre múzeum a vzdelávanie
Schindlerova archa – V období rokov 1944–45 tu pracovalo pribižne 1 200 židovských väzňov. – Zdroj: HELUZ

Značne schátraná časť tábora dostala druhú šancu

Schindlerova archa bol koncentračný tábor, kde bolo zachránených 1 200 Židov zo Schindlerovho zoznamu, ako už mnohí z vás vedia aj zo známeho filmu Stephena Spielberga. Po zrušení tábora v Plaszowe tu bola zriadená pobočka koncentračného tábora Gross-Rosen. V októbri 1944 sem bolo privezených 700 mužov z hlavného tábora Gross-Rosen, a v novembri 1944 pribudlo 300 žien z Osvienčimu, všetci pôvodne z Plaszowa. Koncom januára 1945 sa počet väzňov zvýšil príchodom mužov z evakuovaného tábora Goleszow. V apríli 1945 bolo v tábore približne 1130 väzňov, strážených príslušníkmi SS.

Schindlerova kancelária – Zdroj: Schindlerova archa

Pre krutosť dozorcov a nedostatok potravín boli podmienky nesmierne náročné, avšak existuje mnoho príkladov pomoci zo strany Schindlerových pracovníkov a občanov okolitých obcí. Oskar Schindler zachránil Židov v továrni v Brněnci práve tým, že presťahoval výrobu zo zbrojného podniku v Plaszowe do Brněnca. Využil svoje kontakty a finančné prostriedky na presvedčenie nacistických úradov, aby mu umožnili presunúť svojich židovských pracovníkov, čím ich uchránil pred deportáciou do vyhladzovacích táborov. Schindler a jeho tím poskytovali pomoc a chránili pracovníkov pred krutosťou dozorcov. S oslobodenými väzňami nakoniec utiekol z Brněnca 8. mája 1945 pred príchodom Sovietov.

Schindlerova odvaha a odhodlanie pomôcť svojim zamestnancom sa stali symbolom ľudskosti a odvahy v jednom z najtemnejších období histórie.

Dnes je časť tábora značne schátraná, pričom zachované ostali nasledovné objekty: budova laboratória, práčovne, sklad chemikálií, domček, ktorý slúžil ako sklad a kancelária a vstupná brána. Po zatvorení továrne v roku 2010 začali budovy postupne chátrať, pričom prišlo aj k zrúteniu strechy sídla nemeckej vojenskej posádky.

Nemecká budova – Zdroj: Schindlerova archa
koncentračný tábor Gross-Rosen
Nemecká budova – Zdroj: HELUZ

Rodina Low-Beer má hlboké korene v histórii a priemysle Československa

Významní podnikatelia a filantropi, ktorí vlastnili niekoľko textilných tovární, vrátane tej v Brněnci, prevzali areál v roku 2019 a rozhodli sa zrekonštruovať zrútenú továreň. Novým majiteľom sa stal Švajčiar Daniel Löw-Beer, vnuk posledného židovského riaditeľa fabriky. Týmto aktom chce rodina Löw-Beer obnoviť nielen fyzickú štruktúru, ale aj spomienky na minulé generácie.

Počas nacistickej okupácie v roku 1938 bol ich majetok konfiškovaný a oni sami boli nútení opustiť krajinu. Po vojne sa väčšina rodiny ocitla v exile, avšak ich túžba po obnovení dedičstva ich priviedla späť. V spolupráci s miestnou komunitou založili Nadáciu Archa a spoločne vytvárajú projekt múzea a svedeckých aktivít, ktoré vedú miestni sprievodcovia.

Textilná továreň v Brněnci

Textilná továreň v Brněnci bola významným priemyselným podnikom v regióne. Pred vojnou sa v nej vyrábali kvalitné textilné produkty, ktoré boli známe po celom Československu. Počas komunizmu továreň v Brněnci pokračovala v prevádzke a po zamatovej revolúcii v roku 1989 prešla transformáciou. Vyrábala produkty pre spoločnosti ako Ikea a Škoda, a dokonca aj látky pre stráže anglickej kráľovnej.

Predovšetkým sa zameriavala na spracovanie vlny a výrobu rôznych druhov tkanín. Továreň bola známa tým, že dokázala spracovať surovú vlnu až po hotové látky. Medzi hlavné výrobky patrili široké tkaniny a jemné textílie, ktoré boli exportované do celého sveta. Továreň zamestnávala množstvo ľudí z miestnej komunity a prispievala k ekonomickému rozvoju oblasti. Počas nacistickej okupácie bola továreň využívaná na vojnové účely.

Po krachu továrne bol objekt takmer úplne zničený vandalmi. Napriek tomu, že bol v roku 2016 vyhlásený za kultúrnu pamiatku, budova bola neustále rabovaná.

príbeh Schindlerovej archy
Zdroj: HELUZ
Schindlerova archa
Zdroj: HELUZ

Autentická atmosféra miesta nám vyrazila dych

Pri vstupe do objektu nás prekvapila autentická atmosféra miesta, ktoré pripomína temnú kapitolu našej histórie, no zároveň nesie posolstvo nádeje a ľudskosti. Prechádzkou po miestach, kde Oskar Schindler zachránil mnoho životov, sme cítili úctu a pokoru. Spoločnosť HELUZ do tohto projektu prispieva nielen odbornými znalosťami, ale aj stavebnými materiálmi, čím zabezpečuje, že rekonštrukcia prebieha s maximálnou starostlivosťou a rešpektom k pôvodnej architektúre.

interiér Schindlerovej archi
Zdroj: HELUZ

Význam projektu pre budúcnosť

Cieľom projektu je nielen zachovať historický význam, ale aj posilniť povedomie o udalostiach z tohto miesta a udržať živé spomienky na tých, ktorí trpeli. Projekt by mal byť dokončený v prvej polovici roka 2025 a my sme presvedčení, že bude slúžiť ako významné miesto na vzdelávanie a reflexiu. Múzeum preživších je navrhnuté v spolupráci so študentmi z piatich krajín. Na návrhu pracujú mladí architekti zo 110 krajín v rámci súťaže Inspireli, ktorú založil Václav Havel.

Táto návšteva nám pripomenula dôležitosť zachovávania histórie a zodpovednosť, ktorú máme voči budúcim generáciám.

Schindlerova archa je viac než len projekt. Je to symbol odvahy, ľudskosti a neustávajúceho boja za pravdu a spravodlivosť.

Viac informácií sa dozviete priamo na stránke Schindlerovej archy https://arksfoundation.net/

P.S. – Vedeli ste, že originálne inšpirácie do záhrady, nápady na projekt domu či rady do domácnosti nájdete aj u našich susedov? Navštívte našu českú Modrou střechu.

Autor článku: redakcia Modrej strechy

Zdroj foto: HELUZ, Schindlerova archa

Diskusie na tému článku