Na rekonštrukciu domu môžete získať tisícky eur. Poradíme vám, ako na to

  • 13.10.2022

Ak sa chystáte rekonštruovať rodinný dom, už o pár dní môžete požiadať o príspevok na jeho obnovu. Prečítajte si, komu je určený a na čo všetko sa vzťahuje.

Finančná pomoc z Plánu obnovy a odolnosti SR je zameraná na vlastníkov starších rodinných domov, kde je stále vysoký potenciál energetických úspor. Do roku 2026 má byť takto obnovených minimálne 30-tisíc domov.

Žiadosť o dotáciu na obnovu rodinného domu môže od 15. októbra 2022 (elektronicky) a od 17. októbra 2022 poštou, prípadne osobne v podateľni Slovenskej agentúry životného prostredia (SAŽP), vyplniť každý, kto splní stanovené podmienky. Kto neuspeje v tomto prvom kole, nemusí zúfať, pretože sa pripravujú aj ďalšie výzvy. K dispozícií je viac ako 500 miliónov eur.

príspevok na obnovu domu
Zdroj: Canva

Koľko peňazí môžete dostať?

Finančné prostriedky na rekonštrukciu domu sú určené dvom skupinám obyvateľov v dvoch pilotných výzvach – štandardným žiadateľom a sociálne alebo ekonomicky znevýhodneným. V prvej výzve pre štandardnú skupinu žiadateľov vám môže byť preplatených najviac 60 % z celkových oprávnených nákladov. To predstavuje 14-tisíc eur pri projektoch obnovy, ktoré dosiahnu úsporu primárnej energie 30 až 60 %. Ak by ste dosiahli úsporu viac ako 60 %, táto suma sa zvyšuje na maximálne 19-tisíc eur.

Druhá pilotná výzva má podtitul „zvýhodnená“ a táto skupina žiadateľov má nárok na preplatenie až 95 % oprávnených nákladov. Patria do nej viacdetné rodiny s minimálne 4 deťmi či tí, ktorí sa starajú o zdravotne ťažko postihnuté dieťa. Maximálna výška dotácie je v tomto prípade 18-tisíc eur.

plán obnovy na rekonštrukciu rodinného domu
Zdroj: Canva

Na aké domy je dotácia určená?

Dotácia sa vzťahuje na rodinné domy, ktoré boli skolaudované pred 1. januárom 2013, pričom trvalý pobyt v danom dome musí žiadateľ mať najneskôr od 5. septembra 2022. V prípade viacerých vlastníkov postačí, ak túto podmienku spĺňa aspoň jeden z nich (toto však neplatí pri výzve so zvýhodnenou mierou podpory, trvalý pobyt v dome musí mať v tomto prípade hlavný žiadateľ).

Okrem vlastníka nehnuteľnosti môže o dotáciu požiadať aj tretia osoba, ktorú na to majitelia domu splnomocnia. Toto určite ocenia tí, ktorí majú sťažení prístup k internetu, alebo neovládajú prácu s ním natoľko, aby boli sami schopní vyplniť formulár žiadosti.

Odporúčame:

Poraď sa s našimi používateľmi v najväčšom diskusnom Fóre o bývaní na Slovensku

Aké opatrenia v rámci rekonštrukcie budú podporované?

Aby ste mohli požiadať o príspevok, pri obnove domu musí dôjsť k úspore aspoň 30 % primárnej energie a zároveň musíte vykonať aspoň jedno z opatrení zo skupiny A. Patria sem zateplenie obvodového plášťa, strechy, podlahy či výmena okien. K ďalším oprávneným nákladom, na ktoré sa dotácia vzťahuje, patria inštalácia tepelného čerpadla, fotovoltických panelov, solárnych kolektorov, rekuperácia, tieniaca technika, odstránenie azbestu zo strechy a podobne.

A keďže peniaze z Plánu obnovy a odolnosti majú nielen zlepšiť energetickú hospodárnosť rodinných domov, ale aj prispieť ku klimatickým cieľom EÚ a zelenej transformácii, dotácia sa vzťahuje aj na zelené strechy a nádrže na zachytávanie dažďovej vody. Prečítajte si, čo všetko sa považuje za oprávnené náklady a do akých skupín sú rozdelené.

energetická hospodárnosť rodinného domu so solárnymi panelmi
Zdroj: Canva

Čo treba o príspevku na obnovu domu vedieť?

Príspevok môžete žiadať aj na dom, ktorý už obnovený bol – dátum objednania prác, tovarov a služieb však nesmie byť skorší ako z februára 2020. Pre vyčíslenie úspory primárnej energie sa musíte obrátiť na odborníka, ktorý pripraví buď projektové energetické hodnotenie budovy alebo energetický certifikát.

K žiadosti o dotáciu musíte priložiť aj rôzne povinné prílohy, či už originály alebo kópie. Potrebná dokumentácia sa líši podľa toho, či je žiadateľ výlučným vlastníkom a či práce podliehajú stavebnému povoleniu. Povinné prílohy môžete konzultovať s pracovníkmi SAŽP v jednej z 10 regionálnych kancelárií. V prípade, že vyplnená žiadosť nebude úplná, SAŽP vás vyzve na doplnenie informácií a dodanie chýbajúcich podkladov.

Nezabudnite na fotodokumentáciu stavu rodinného domu pred rekonštrukciou, aby ste vedeli aj takouto formou zdokladovať, aké práce prebehli. Obnova domu sa musí uskutočniť do 12 mesiacov od podpísania zmluvy so SAŽP v prípade, že máte vydané stavebné povolenie. Pri ohlásení drobnej stavby alebo stavbách nevyžadujúcich ohlásenie máte na rekonštrukciu menej času – 8 mesiacov. Výber dodávateľskej firmy je len na vás, stavebné práce môžete realizovať aj svojpomocne.

Ako požiadať o dotáciu?

Príspevok na obnovu rodinného domu nedostanete dopredu, ale bude vyplatený až spätne. Refundácia nákladov nebude vychádzať zo skutočne vynaložených výdavkov, ale vyráta sa systémom zjednodušeného vykazovania výdavkov. Rozdiel medzi skutočne vynaloženými výdavkami a finančnými prostriedkami poskytnutými v rámci dotácie uhradíte z vlastných zdrojov.

Ak máte o príspevok na obnovu domu záujem, pozrite si stručný návod, ako ho získať. Elektronický formulár žiadosti bude po spustení výzvy v polovici októbra uverejnený na stránke obnovdom.sk.

Autor článku: redakcia portálu Zelená obnova

Zdroj foto: Canva

Diskusie na tému článku