Máte doma čierne chrobáky? Možno u vás býva behúnik plstnatý

  • 26.07.2024

Existuje množsto druhov čiernych chrobákov, ktoré sa môžu u vás doma usídliť. Dôležitým faktorom pri ich identifikácii je veľkosť. Napríklad behúnik plstnatý dosahuje až 1,5 centimetra. Tento neškodný chrobák sa živí semenami rastlín a menším hmyzom, čím je veľmi užitočný. Počas obdobia rozmnožovania migruje, a často ho vidíme na stenách budov, kde ho priťahuje umelé osvetlenie. Vďaka schopnosti lietať sa môže dostať do bytu cez otvorené okná.

behúnik plstnatý
Zdroj: iStock

Behúnik plstnatý nepatrí do ruky

Tento tmavý chrobák určite nepatrí do vašej dlane, pretože vylučuje sekrét, ktorý obsahuje kyselinu mravčiu. Môže teda na vašej pokožke spôsobiť pľuzgiere a dlaň ruky vám dokonca aj poleptať. Ak máte citlivú pokožku, môže sa rana hojiť aj týždeň. Ak vám teda vletí do obývačky alebo na terasu a chcete ho chytiť, nerobte to bez rukavíc.

Vysoké horúčavy veštia inváziu behúnika plstnatého

Behúnik plstnatý má tmavé telo a hnedooranžové nohy. Počas vysokých horúčav sa veľmi rýchlo množí a prichádza vo veľkých počtoch do miest, pretože ho priťahuje umelé svetlo. Môžete ho uvidieť na stenách budov. Keďže má na krovkách chĺpky, mnohých môže aj vystrašiť. Nie je však nebezpečný. Meno však dostal podľa toho, že behá naozaj veľmi rýchlo, nemusí byť teda jednoduché ho chytiť. 

Behúnik plstnatý má tmavé telo a hnedooranžové nohy.
Zdroj: iStock

Usalašil sa behúnik plstnatý aj u vás? Vieme, ako sa ho zbaviť

Behúnik plstnatý uprednostňuje polosuché až vlhké miesta. V záhrade sa dokáže veľmi rýchlo premnožiť a potom je len otázkou času, kedy sa vám dostane aj do domu. Ak sa ho chcete zbaviť, musíte si nasadiť rukavice a z obydlia ho vyzametať. Ako sme už spomenuli, nikdy sa tohto chrobáka nedotýkajte holými rukami. 

Môžete použiť aj chemický prípravok, ktorý si zakúpite v drogérii, alebo si vyrobiť prírodné odpudzovače hmyzu.

Ako si vyrobiť prírodné odpudzovače hmyzu?

Využívajte esenciálne oleje, ako je napríklad levanduľa, čajovník, citrónová tráva alebo eukalyptus, ktoré majú krásne vône, ale chrobáky odpudzujú. Môžete si z nich urobiť prírodný osviežovač, zmiešať ich s vodou a nastriekať na miesta, kde sa chrobáky vyskytujú najčastejšie. Alebo umiestnite vrecká s bylinkami, ako sú napríklad levanduľa či rozmarín, do skríň, zásuviek, k oknám a všade tam, kde chrobáky lezú.

Ak nechcete doma čierne chrobáky, myslite na prevenciu

Samozrejmosťou sú sieťky na oknách. To je azda najúčinnejšia mechanická bariéra, ktorá vás ochráni pred náletmi neželaného hmyzu. Dôležité je však aj udržiavať poriadok. Pri pravidelnom upratovaní zistíte, či sa u vás behúniky schovávajú, alebo nie, a môžete veľmi rýchlo zakročiť. Rovnako pomôže, ak budete skladovať potraviny do uzatvárateľných nádob, aby ste tak zabránili prístupu chrobákov k zdroju potravy. Utesnite aj všetky škáry a praskliny, ktoré by mohli slúžiť ako vstupné brány nielen pre behúnika, ale aj iných neželaných hostí.

malý čierny chrobák
Zdroj: iStock

Ak ste milovníkmi prírody, tak pravdepodobne behúnika plstnatého v rukaviciach pozbierate a zanesiete ďaleko od domu do prírody. Myslite však na to, že ak chrobáky neusmrtíte, budú sa stále vracať. Skúsenosti z minulosti ukazujú, že invázie týchto chrobákov po vlnách horúčav môžu byť naozaj intenzívne. Preto, ak sa dostanete do tejto situácie, skúste siahnuť aj po bežných insekticídoch, ktoré kúpite v drogériách a jednoducho sprejom chrobáky vystriekajte. 

P.S. – Vedeli ste, že originálne inšpirácie do záhrady, nápady na projekt domu či rady do domácnosti nájdete aj u našich susedov? Navštívte našu českú Modrou střechu.

Autor: Denisa Hajdúková – Nájomný spisovateľ

Zdroj foto: iStock

Najnovšie diskusie