Lesklá alebo matná kuchynská linka?
Večná dilema pri zariaďovaní kuchyne – lesklá alebo matná kuchynská linka? Oba varianty majú svojich prívržencov aj odporcov. Oba majú svoje výhody aj nevýhody. Hoci v konečnom dôsledku je výber záležitosťou osobných preferencií, vkusu a celkového interiéru, je dobré vedieť, čo od týchto povrchových úprav môžete očakávať.
Výhody lesklej kuchynskej linky
Lesk dobre odráža svetlo, vďaka čomu je priestor kuchyne opticky väčší, vzdušnejší a prejasnený. Práve preto je lesklá kuchynská linka dobrou voľbou do menších kuchýň, najmä do bytov či garsónok. Kuchyňa nepôsobí stiesnene a navyše, lesklý povrch jej dodáva punc elegancie a luxusu.
Ďalšou výhodou kuchynskej linky s lesklým povrchom je, že sa dobre kombinuje s rôznymi materiálmi – kameň, drevo, keramika, sklo. Vďaka tomu sa interiér kuchyne vyberá o niečo ľahšie tým, ktorí sú nerozhodní alebo nemajú dostatočné estetické cítenie či predstavivosť.
Prečítaj si tiež:
Riešiš návrh kuchyne? Toto je 10 najčastejších otázok z nášho fóra
Majitelia lesklých kuchynských liniek sa jednoznačne zhodujú, že hoci sa zašpiní viac a častejšie, jej čistenie je v porovnaní s matnou linkou rýchlejšie a jednoduchšie. Na jej umytie vám postačí obyčajná voda a utierka z mikrovlákna. V prípade väčších nečistôt postačí voda s prostriedkom na umývanie riadu. Ak sa rozhodnete pre lesklú kuchynskú linku, rátajte s tým, že v prípade čiernej alebo tmavej farby budú odtlačky prstov a nečistoty viditeľnejšie, ako na bielej kuchynskej linke.
Nevýhody lesklej kuchynskej linky
Pravdou je, že aktuálne trendy v bývaní preferujú skôr matnú kuchynskú linku. Jedným z dôvodov je obľúbený provensálsky alebo industriálny štýl, pre ktoré je typickým znakom práve matný povrch. Samozrejme, nech sú trendy akékoľvek, pri zariaďovaní kuchyne musí byť prvoradá praktickosť a vkus jej majiteľov. Trendy v bývaní sa neustále menia, preto určite zvoľte materiál, ktorý ladí vášmu oku najviac.
Lesklá kuchynská linka je náchylnejšia na škrabance. Malé domáce nehody sa na nej odrazia skôr, ako na matnej kuchynskej linke. Najmä ak máte malé deti alebo domáce zvieratá, môže byť riziko manuálneho poškodenia lesklej úpravy väčšie.
Lesklý materiál odráža farby v kuchyni. V dôsledku toho môže lesklý povrch kuchynskej linky opticky trochu zmeniť farbu, resp. farebný odtieň. Môže sa tak stať, že zo snehobielej kuchynskej linky budete mať napríklad slonovinovú. Starostlivo preto dbajte aj na výber odtieňa, ktorý ladí k vášmu interiéru.
Jednou z nevýhod lesklej kuchynskej linky je, že sa nej rozhodne usádza prach viac, ako na matnej verzii. Táto drobnosť nemusí zavážiť pri výbere povrchovej úpravy, ale puntičkárom zrejme nebude ľahostajná.
Tip od Modrej strechy:
Povrchovú úpravu kuchynskej linky vyberajte aj podľa jej umiestnenia. Ak bude na mieste, kde dopadá viac prirodzeného svetla, budú na nej odtlačky prstov a nečistoty viditeľnejšie viac. Naopak, na mieste, kde nie je toľko svetla, si nečistoty všimnete menej
Výhody matnej kuchynskej linky
Jednou z najväčších výhod matnej kuchynskej linky je, že sa vyrába aj z takzvaných bezodtlačkových materiálov. Umožňuje to systém Evermatt s časticami nano striebra, ktorého finálna úprava zabezpečuje vysokú odolnosť voči odtlačkom prstov. V porovnaní s klasickými matnými materiálmi dosahuje niekoľkonásobne vyššiu odolnosť. Pokiaľ vám to peňaženka dovolí, uprednostnite ho pred štandardnými materiálmi.
Matný povrch kuchynskej linky je o niečo menej náchylný na povrchové poškodenia a rôzne škrabance. Tento argument môže zavážiť v domácnosti s malými deťmi či aktívnym domácim miláčikom.
Pedantov iste poteší, že na matnej kuchynskej linke sa prach neusádza v takej miere, ako na lesklej. Je síce viditeľný, ale určite nie tak veľmi, ako na lesklej kuchynskej linke.
Prečítaj si tiež:
Nevýhody matnej kuchynskej linky
Z matnej kuchynskej linky sa ťažšie odstraňujú mastné olejové škvrny alebo stopy od krému na ruky. Na umytie týchto nečistôt nepostačí obyčajná voda, občas ani prostriedok na umývanie riadu. Pri skúšaní prostriedkov na odstránenie takýchto nečistôt buďte preto opatrní a najprv ich vyskúšajte na odrezku. V opačnom prípade by ste si mohli znehodnotiť kuchynskú linku.
Keďže matný povrch neodráža svetlo, opticky zmenšuje priestor. Matná kuchynská linka sa hodí do menších kuchýň o niečo menej. Ak sa aj napriek tomu rozhodnete pre matnú verziu, zvoľte svetlé farby. Antracitová alebo šedá farba by celý priestor zbytočne zmenšila a kuchyňa by dostala ponurý stiesnený ráz.
Ako vyčistiť mastné fľaky na matnej kuchynskej linke?
Na navlhčenú semišovú handru – takzvanú jelenicu, naneste mydlo na pranie. Umyte ňou mastné fľaky na linke a utrite suchou handrou.
Lesklá alebo matná kuchynská linka? Zvoľte pololesk
Dobrým kompromisom pre nerozhodných môže byť pololesklá kuchynská linka. Tento typ materiálu má v sebe výhody aj nevýhody lesklej a matnej povrchovej úpravy.
Autorka článku: Dana Račko
Zdroj foto: iStock
ahojte chcela by som sa vás spýtať čo je lepšie vysoký lesk alebo matná kuchynsk…