Kompletný postup, ako položiť plávajúcu podlahu svojpomocne

  • 05.07.2023

Plávajúce podlahy sa v moderných interiéroch tešia veľkej obľube. Nielenže sú elegantné a dostupné v rôznych farbách či vzoroch, no zároveň sa aj celkom jednoducho inštalujú a potešia tiež priaznivou cenou. Ak máte deň voľna a základné manuálne zručnosti, nemusíte si nutne volať profesionálov, ktorí vám ich namontujú. Poradíme vám, ako položiť plávajúcu podlahu svojpomocne, na čo nezabúdať a čomu venovať pozornosť.  

ako položiť plávajúcu podlahu svojpomocne
Zdroj: iStock

Čo je to plávajúca podlaha?

Názov „plávajúca podlaha“ je odvodený od spôsobu inštalácie. Tento druh podlahy totiž nie je k podkladu primontovaný pomocou klincov alebo lepidla, ale voľne na ňom „pláva“. Samozrejme, celý systém je navrhnutý tak, aby sa lamely citeľne nepohybovali v priečnom alebo pozdĺžnom smere.

Plávajúce podlahy môžu byť vyrobené z rôznych materiálov. Najväčšej obľube sa tešia laminátové, avšak stretnúť sa viete aj s drevenými, vinylovými či špeciálnymi kompozitnými lamelami.

Výhody plávajúcich podláh

Hlavnou výhodou plávajúcej podlahy je rýchlosť a jednoduchosť jej montáže. Jednotlivé lamely sa do seba ľahko zakliknú, takže aj položenie podlahy do väčšej izby zvládnete v priebehu jedného dňa. Benefitom je tiež dostupná cena samotných lamiel.

Keďže medzi plávajúcou podlahou a stenami sú dilatačné škáry, lamely sa môžu bezpečne rozpínať a nedochádza k vzniku zvukových mostov. V praxi to znamená, že vám podlaha nebude vŕzgať pod nohami. Navyše, vďaka možnosti rozpínania nie je tak citlivá na zmeny vlhkosti či teploty v miestnosti.

Vedeli ste, že:

Plávajúca podlaha je jedným z najekologickejších druhov podláh? A to aj vďaka tomu, že pri jej inštalácii sa nemusia používať lepidlá s obsahom prchavých chemických látok.

Ako položiť plávajúcu podlahu svojpomocne 

Správne položenie plávajúcej podlahy je mimoriadne dôležité. Ak sú lamely nainštalované nesprávne, skôr či neskôr sa môžu začať objavovať rôzne problémy. Vzniknú medzi nimi veľké medzery, dôjde k nadvihovaniu jednotlivých častí podlahy, v horšom prípade sa dokonca začnú lámať spoje. Aby ste sa týmto ťažkostiam vyhli, pri montáži treba brať ohľad na niekoľko dôležitých detailov. Prinášame vám kompletný návod, ako postupovať.

Vhodný podklad na inštaláciu plávajúcej podlahy

Plávajúca podlaha sa dá inštalovať na viacero rôznych podkladov. Základná podmienka je, že povrch by mal byť čo najrovnejší. V opačnom prípade bude dochádzať k nadmernému zaťažovaniu spojov medzi lamelami, kvôli čomu sa môžu zlomiť.

Podlahu viete položiť na anhydritový, horečnatý alebo cementový poter, liaty asfalt, minerálnu nivelačnú hmotu aj na drevené a drevotrieskové dosky, lepené PVC či keramickú dlažbu. Ideálne je, ak sa na povrchu podkladu nenachádzajú väčšie výstupky a tvarové nedokonalosti.

Naša rada:

Plávajúcu podlahu neinštalujte na staré koberce, plstené podložky alebo nevhodné potery na kameni či dreve, ktoré často obsahujú vysoký podiel vlhkosti.

Aké materiály a nástroje budete potrebovať?

Na základe podlahovej plochy miestnosti si zakúpte dostatok lamiel. Keďže niektoré lamely bude nutné skrátiť, počítajte s určitým odpadom. Radšej si ich preto zaobstarajte viac. Potrebovať budete tiež nasledovný materiál:

  • penetračný náter na podklad
  • samonivelačnú stierku
  • podkladovú penovú fóliu
  • akrylový tmel
  • opravný tmel vo farbe podlahy
  • prechodové a lemovacie lišty
  • skrutky
  • kliny

Pri inštalácii sa nezaobídete bez niektorých základných nástrojov. Aby montáž prebehla čo najhladšie a najrýchlejšie, vo vašej výbave by ste mali mať:

  • ručnú pílku
  • nôž
  • skrutkovač
  • kladivo
  • doťahovací hák na lamely
  • stierku
  • montážne kliny
  • ceruzku a uholník
  • meter a posuvné meradlo
  • kotúčovú alebo priamočiaru pílu
  • vykružovací vrták
  • pokosnicu

Príprava podkladu

Na podklad naneste penetračný náter a podľa pokynov výrobcu ho nechajte vyschnúť. Následne pomocou samonivelačnej stierky vyrovnajte tvarové nedokonalosti. Snažte sa odstrániť všetky nerovnosti, ktoré majú výšku alebo hĺbku viac ako 3 mm na meter. Po vyschnutí nivelačnej stierky povysávajte podlahu, aby na nej neostali žiadne kamienky či iné nežiadúce čiastočky.

Vedeli ste, že:

Predtým, ako začnete pokladať lamely, je dobré ich nechať aspoň 24 hodín v miestnosti, kde budú inštalované? Budete tak mať istotu, že nie sú v dôsledku nízkej teploty rozmerovo stiahnuté a podlahu namontujete presnejšie.
Príprava podkladu pre laminátovú podlahu
Zdroj: iStock

Kladenie podkladovej fólie

Podkladovú penovú fóliu rozložte po celej ploche miestnosti. Jednotlivé pásy klaďte vedľa seba bez prekrývania.

Niektorí výrobcovia plávajúcich podláh odporúčajú použiť špeciálne parotesné alebo izolačné podložky, ktoré sa ukladajú s presahom a prelepujú pomocou tesniacej lepiacej pásky. Pred inštaláciou podlahy si preto preverte, či výrobca náhodou nemá nejaké špeciálne požiadavky.

Položenie lamiel

Pri pokladaní plávajúcej podlahy sa obvykle postupuje smerom od ľavej steny miestnosti k pravej. Prvú lamelu položte približne 7 až 10 mm od steny – na vymedzenie priestoru vám poslúžia malé kliny. Následne kratšou stranou priložte druhú lamelu, mierne ju nadvihnite, nasaďte do zámku a položte. V prípade potreby ju môžete jemne doklepnúť pomocou kladivka. Takýmto spôsobom vytvorte prvý rad.

Poslednú lamelu v rade je obvykle potrebné skrátiť. Priložte ju na požadované miesto a pomocou uholníka si zakreslite, kde ju treba odpíliť. Samozrejme, počítajte s medzerou 7 až 10 mm od steny. Na presné odpílenie použite kotúčovú alebo priamočiaru pílu. Skrátenú lamelu zacvaknite na miesto a pevne dotiahnite pomocou doťahovacieho háka na lamely.

pokládka plávajúcej podlahy
Zdroj: iStock

Ako položiť plávajúcu podlahu svojpomocne podľa 3 rôznych postupov

  • Systém „fold-down“ spočíva v tom, že lamelu druhého radu zakliknete najprv dlhšou stranou k predchádzajúcemu radu pod uhlom približne 20 stupňov a následne ju kratšou stranou zakliknete k predchádzajúcej lamele v danom rade.
  • Systém „snap“ je založený na tom, že prvú lamelu v druhom rade zakliknete k predchádzajúcemu radu dlhšou stranou, ďalšie lamely kratšou stranou zakliknete k predchádzajúcej lamele v danom rade a položíte.
  • Systém „angle-angle“ docielite tak, že najprv vytvoríte celý rad zakliknutím jednotlivým lamiel kratšou stranou k sebe, následne celý rad zdvihnete a zakliknete do predchádzajúceho radu dlhšou stranou.

Praktický tip: Podlahu môžete skladať schodovito, vďaka čomu budete vedieť efektívnejšie zrezať lamely na dokončenie radov a nevznikne vám tak veľa odpadu.

pokládka podlahy fold-down
Zdroj: iStock

Zúženie posledného radu

Lamely posledného radu je zvyčajne potrebné zúžiť. Myslite na to, že steny miestnosti obvykle nie sú úplne rovné, takže niektoré lamely bude treba zúžiť viac, iné menej. Najviac práce budete mať s poslednou lamelou, ktorá si vyžaduje zúženie aj skrátenie.

Vyrezanie špecifických tvarov

Ak z podlahy vychádzajú rúrky kúrenia, v lamele si naznačte ich osi a vyvŕtajte diery s čo najpresnejším priemerom. Od dier vyrežte časť lamely, aby mal výrez lichobežníkový tvar. Lamelu následne nasuňte na miesto a vráťte lichobežníkový výrez. Škáry vyplňte tmelom vo farbe podlahy.

Inštalácia líšt a prechodov

Lišty pripevnite k stene pomocou skrutiek alebo úchytov, ktoré sú súčasťou balenia. V prípade potreby ich skráťte na požadovanú dĺžku. Rohové lišty odrežte pod uhlom 45°, aby do seba presne zapadli a vznikol plynulý prechod. V dôsledku nerovností a krivosti sa stáva, že medzi lištami a stenou niekedy vzniknú medzery. Vyplňte ich pomocou akrylového tmelu.

Na zakrytie prechodov medzi plávajúcou podlahou a dlažbou slúžia kovové prechodové lišty, ktoré je obvykle taktiež potrebné skrátiť. Rohové lišty zrežte pod uhlom 45°. Na pripevnenie sa zvyčajne používajú skrutky.

Ako odstrániť medzery v plávajúcej podlahe?

V dôsledku dilatačných škár sa môže stať, že keď si podlaha sadne, uprostred miestnosti zrazu vznikne škára medzi lamelami, ktorá vám bude doslova biť do očí. No žiadny strach. Na to, aby ste sa jej zbavili, nemusíte odstraňovať nábytok a prácne rozoberať polovicu podlahy. Stačí vyskúšať jednoduchý trik.

Náš tip:

Vezmite si drevený hranol a zo spodnej strany na neho prilepte odolnú obojstrannú lepiacu pásku. Tento hranol nalepte na lamelu a pomocou dreveného kladivka búchajte po jeho bočnej strane, kým lamelu nezacvaknete na jej miesto. Medzera následne vznikne medzi ďalšími dvoma lamelami. Postup opakujte aj pri ostatných lamelách, až kým medzeru nedostanete na okraj miestnosti, kde zmizne za lištou.

P.S. – Vedeli ste, že originálne nápady na projekt domu či rady do domácnosti nájdete aj u našich susedov? Navštívte našu českú Modrú střechu.

Autor článku: Dominik Parajka, dominiccars.sk

Zastrešil: Copywriting – Patrik Putera (Profil na Modrej streche – @patrik_putera)

Zdroj foto: iStock

Diskusie na tému článku