Nebezpečná kokcidióza na vašom dvore: Príznaky, prevencia a liečba ochorenia, ktoré môže byť pre hydinu smrteľné
Kokcidióza patrí medzi najčastejšie a najzákernejšie ochorenia hydiny. Spôsobujú ju prvoky rodu Eimeria, mikroskopické parazity, ktoré napádajú tráviaci trakt vtákov. Ochorenie sa prejavuje hnačkou, nechutenstvom a v závažných prípadoch môže viesť až k úhynu hydiny. Príznaky môžu byť spočiatku nenápadné, no následky pre chov bývajú katastrofálne. Preto sme sa dnes rozhodli poskytnúť užitočné rady pre všetkých chovateľov, ako rozpoznať toto ochorenie čo najskôr, pretože jedine včasná diagnostika a dôkladná prevencia môžu zabrániť škodám.
Poznáte parazitárne ochorenie, ktoré môže ohroziť celý váš chov sliepok?
Jednobunkové parazity rodu Eimeria napádajú bunky črevného traktu vtákov, čo vedie k narušeniu vstrebávania živín, poškodeniu sliznice a v extrémnych prípadoch až k úmrtiu zvierat.
Kokcidióza postihuje najmä hydinu. K infekcii dochádza, keď vtáky prijmú vajíčka parazita z kontaminovanej potravy, vody alebo podstielky. Riziko výskytu kokcidiózy sa zvyšuje, ak sú vtáky vystavené zlým podmienkam. Medzi najvýznamnejšie rizikové faktory patria preplnené priestory kontaminované trusom, zlá hygiena a stres.
Kokcidióza hydiny je zákerné ochorenie, ktoré sa spočiatku prejavuje veľmi nenápadne
Ak sa kokcidióza nelieči, vedie k vážnym zdravotným problémom. Všímajte si preto najčastejšie príznaky:
- Infikované vtáky trpia vodnatou alebo slizovou hnačkou.
- Signálom závážnej kokcidiózy je aj prítomnosť krvi v truse.
- Hydina je apatická, letargická a málo aktívna.
- Následkom ochorenia sa znižuje produkcia vajec.
- U mladých jedincov si môžete všimnúť výrazné spomalenie rastu.
Odhaliť kokcidiózu môže byť pomerne náročné, pretože jej príznaky sa podobajú aj iným bakteriálnym infekciám alebo chorobám spôsobeným nevhodnou výživou. Kľúčové je však nájdenie krvavého trusu. Na definitívne potvrdenie diagnózy je potrebné laboratórne vyšetrenie.
Tip od Modrej strechy
Ak máte podozrenie na kokcidiózu, ihneď kontaktujte veterinára. Včasný zásah, správna liečba a zlepšenie hygienických podmienok môžu váš chov ešte zachrániť.
Ako sa kokciodióza lieči?
Existuje viacero možností, ako liečiť kokcidiózu. Správny postup, samozrejme, závisí od závažnosti ochorenia a podmienok chovu.
Najefektívnejšou metódou liečby sú lieky, ktoré buď zastavujú množenie parazitov, alebo ich priamo usmrcujú. Najčastejšie sa podávajú vo forme prášku, ktorý sa primiešava do vody alebo krmiva. Niektorí chovatelia však siahajú aj po alternatívnych a prírodných metódach. Byliny ako oregano a tymian majú prirodzené antibakteriálne a antiparazitárne účinky. Ich esenciálne oleje môžete pridávať do potravy alebo vody, čím posilníte imunitu vtákov. Pre podporu zdravého črevného mikrobiómu sa odporúča podávanie probiotík.
Tip od Modrej strechy
Mnohí chovatelia používajú jablčný ocot. Primiešavajú ho do pitnej vody, pretože je to prostriedok zlepšujúci trávenie a podporuje zdravie hydiny.
Prečítajte si tiež:
Najdôležitejšia je prevencia
Základným kameňom prevencie kokcidiózy je pravidelná hygiena. Dôkladné čistenie a odstraňovanie podstielky, dezinfikovanie priestorov, kŕmidiel a napájadiel a izolácia nových jedincov má v prevencii kokcidiózy veľmi veľký význam. Rovnako je však nevyhnutné posilniť imunitu hydiny, čo dosiahnete správnou a vyváženou stravou. Imunitný systém hydiny môže oslabovať aj stres. Preto je dôležité, aby mali vtáky na pohyb dostatok priestoru.
Kokcidióza u králikov
Kokcidióza je parazitárne ochorenie, ktoré sa okrem hydiny vyskytuje napríklad aj u králikov. Príznaky sú podobné, ale častejšie sa vyskytujú aj ďalšie závažné komplikácie, predovšetkým zápal pečene. Preto je včasná diagnostika a správny chov rozhodujúci pre ochranu králikov pred kokcidiózou.
P.S. – Vedeli ste, že originálne inšpirácie do záhrady, nápady na projekt domu či rady do domácnosti nájdete aj u našich susedov? Navštívte našu českú Modrou střechu.
Autor: Denisa Hajdúková – Nájomný spisovateľ
Zdroj foto: iStock
Dobrý deň , začíname chovať hydinu a podľa rôznych diskusii by maly mať naše 2 s…