Jesenná výsadba cesnaku: Kompletný návod aj pre začiatočníkov
Ak sa chcete tešiť z bohatej a zdravej úrody cesnaku, saďte ho na jeseň. Jesenná výsadba cesnaku má množstvo výhod. Vytvoríte mu na jarný rast optimálne podmienky, sadenice budú odolnejšie proti chorobám a vytvoria väčšie a pevnejšie strúčiky. Tešiť sa môžete aj na intenzívnejšiu chuť.
Výber správnej odrody je jedným z najdôležitejších krokov
Na Slovensku sa využívajú viaceré odrody cesnaku, ktoré sa prispôsobili našim klimatickým podmienkam. Pri ich výbere by ste mali zvážiť nielen chuťové preferencie, ale aj spôsob pestovania.
Cesnak sa delí na 2 hlavné typy: paličiak a nepaličiak. Každý z nich má svoje špecifiká:
- Paličiak má silnejšiu aromatickú chuť, strúčiky sa ľahko lúpu a keďže je mrazuvzdorný, pre jesennú výsadbu je naozaj ideálny. Medzi paličiaky patrí napríklad Dukát, Havran a Vekan.
- Nepaličiak je naopak vhodnejší pre pestovateľov, ktorí preferujú cesnak s jemnejšou chuťou. Hoci je menej odolný proti chladu, pri správnych podmienkach uskladnenia vydrží veľmi dlho bez straty kvality. Medzi nepaličiaky patrí napríklad Anton a Lukan.
Vo všeobecnosti platí, že paličiakom sa lepšie darí v chladnejších oblastiach a nepaličiaky sú zas skvelé pre záhradkárov, ktorí chcú cesnak s dlhšou trvanlivosťou.
Jesenná výsadba cesnaku začína prípravou pôdy
Cesnak je relatívne nenáročná rastlina, ale správnou pôdou môžete výrazne ovplyvniť veľkosť a kvalitu jednotlivých hlavičiek a strúčikov. Preto venujte veľkú pozornosť tomu, kde a do akej pôdy ho vysadíte. Potrebuje predovšetkým dostatok svetla a tepla a minimálne 6 hodín priameho slnečného žiarenia denne. Stanovište by malo byť zároveň chránené pred silným vetrom a vyvarujte sa miestam, kde sa zdržiava voda, pretože príliš vlhká pôda môže spôsobiť hnilobu.
Cesnaku vyhovuje priepustná a humózna pôda s mierne kyslým až neutrálnym pH. Aj ťažšia a málo priepustná, napríklad ílovitá, sa však dá vylepšiť pridaním organického materiálu. Kompost zlepší aj štruktúru pôdy a dodá jej základné živiny, čo je pre jesennú výsadbu cesnaku veľmi dôležité.
Jesenná výsadba cesnaku: Správna technika krok za krokom
Cesnak sadíme 4 až 6 týždňov pred príchodom prvých silnejších mrazov. Keďže to môže byť ťažké odhadnúť, pretože počasie je vrtkavé, odporúčame tak urobiť do polovice novembra. Samozrejme, závisí to od podmienok a aktuálneho počasia. Pôda by mala mať teplotu približne 10 až 15 °C. Zimných mrazov sa nemusíte báť, v skutočnosti cesnaku pomáhajú.
Cesnak je dôležité vysadiť do správnej hĺbky. Paličiaky sa sadia hlbšie ako nepaličiaky, zvyčajne do hĺbky 6 až 8 cm. Nepaličiaky sa sadia plytšie, do hĺbky 4 až 6 cm. V oboch prípadoch však platí jedno zásadné pravidlo: špička strúčika musí vždy smerovať nahor a koreňová časť nadol.
Dodržte dostatočný rozostup medzi jednotlivými rastlinami. Vzdialenosť medzi strúčikmi v riadku udržte 10 až 15 cm a vzdialenosť medzi jednotlivými riadkami 25 až 30 cm. Každý strúčik totiž potrebuje dostatok miesta na vytvorenie silných koreňov a vy budete potrebovať priestor na okopávanie a starostlivosť o záhon. Strúčiky jemne zasypte pôdou a opatrne pritlačte.
Pri výsadbe môžete záhon zamulčovať slamou, lístím alebo iným organickým materiálom. Nutné to nie je, ale mulč pomôže udržať pôdnu vlhkosť a izoluje cesnak pred prípadnými mrazmi, ktoré môžu prísť niekedy aj nečakane. Nutná je však závlaha čerstvého záhona. Len tak sa pôda dobre okolo strúčikov usadí. Na jeseň to však s polievaním nemusíte preháňať, pretože jesenné dažde zvyčajne zabezpečia dostatočnú vlhkosť.
Tipy a triky pri sadení cesnaku
- Na sadenie nikdy nepoužívajte cesnak zakúpený v bežných potravinách, ale kvalitný sadbový.
- Vyberajte si tie najväčšie strúčiky.
- Nesaďte príliš skoro, pretože cesnak potrebuje na zakorenenie skôr chladnejšie teploty. Stihnúť by ste to však mali do konca novembra a 4 až 6 týždňov pred mrazmi.
- Ak chcete stimulovať rýchlejšie zakorenenie, strúčiky môžete pred výsadbou namočiť do mierne slanej vody.
- Dôležité je, aby ste ich potom nezasadili príliš plytko alebo naopak hlboko.
- Okolo cesnaku pravidelne odstraňujte burinu, pretože potrebuje dostatok priestoru a živín pre svoj rast.
- So zalievaním to nepreháňajte, aby vám nezhnil.
Zabezpečte si zásobu zdravia z vlastnej záhrady
Cesnak je základom mnohých jedál a hoci ide o veľmi nenápadnú plodinu, v skutočnosti sa v ňom skrýva obrovský potenciál. Využijete ho nielen pri dochucovaní, ale aj v rôznych domácich receptoch, pretože je to prírodné antibiotikum. Pestovanie je pritom veľmi jednoduché. A práve teraz je ten správny čas pustiť sa do jesennej výsadby cesnaku. Veríme, že pri dodržaní všetkých našich rád sa budete na jar tešiť z bohatej úrody
P.S. – Vedeli ste, že originálne inšpirácie do záhrady, nápady na projekt domu či rady do domácnosti nájdete aj u našich susedov? Navštívte našu českú Modrou střechu.
Autor: Denisa Hajdúková – Nájomný spisovateľ
Zdroj foto: iStock
Ahojte, strecháči. :slight_smile: Viete, ako rozoznať medvedí cesnak 🧄 od konv…