Jedovaté pavúky na Slovensku: Ktoré druhy sa môžu dostať do vášho domu?

  • 13.06.2024

Veľa ľudí sa pavúkov bojí. Arachnofóbia je jednou z najrozšírenejších fóbií vôbec. Už samotná prítomnosť pavúka môže byť pre niekoho strašidelná. Na Slovensku navyše existuje aj niekoľko druhov jedovatých pavúkov, ktoré sa môžu dostať aj do vašich domovov. Existuje však dôvod, prečo by ste sa ich mali naozaj báť? Sú jedovaté pavúky na Slovensku naozaj nebezpečné?

jedovaté pavúky na Slovensku
Zdroj: iStock

Jedovaté pavúky na Slovensku nájdete v zemi, tráve i vo vašich obydliach

Do našich domovov sa môže dostať mnoho nepozvaných hostí. Medzi nimi aj jedovaté pavúky.

Strehúň škrvnitý (Lycosa singoriensis)

Ak sa bojíte pavúkov, tak strehúň škvrnitý (Lycosa singoriensis), najväčší pavúk na Slovensku, vás asi veľmi nepoteší. Rozpätie jeho nôh môže dosahovať až 7 centimetrov. Vyskytuje sa predovšetkým na území Podunajskej nížiny. Vyhovujú mu tu klimatické podmienky. Má totiž rád teplé stanovištia na slnku a obnaženú pôdu bez vegetácie. V pôde si totiž vytvára chodbičky. 

Pavúk je pre človeka neškodný a neútočí. Ak pohryzie, urobí tak v sebaobrane, napríklad ak by ste ho chceli chytiť holou rukou. Môže vám však vliezť do topánky. Uhryznutie strehúňom síce bolí a dá sa prirovnať k bodnutiu včely, ale určite nie je nebezpečné.

Strehúň škrvnitý (Lycosa singoriensis)
Zdroj: iStock
ako vyzerá strehúň pavúk
Zdroj: iStock

Kútnik domový (Tegenaria domestica)

Jedným z najväčších a najznámejších pavúkov na Slovensku je kútnik domový. Pavučiny kútnika majú tváre lievika. Umiestňuje ich najčastejšie do kútov, vďaka čomu získal aj svoje meno. Vyhovujú mu mokré a špinavé miesta. 

Na ľudí kútnik sám od seba neútočí. Aj keď jeho jed obvykle pre ľudí nie je nebezpečný, u citlivejších jedincov by mohol spôsobiť miernu alergickú reakciu a lokálne červené opuchy v mieste uhryznutia.

Kútnik domový (Tegenaria domestica)
Zdroj: iStock

Križiak obyčajný (Araneus diadematus)

Druhým najväčším pavúkom na Slovensku je križiak obyčajný. Vyskytuje sa u nás celkom často. Vytvára okrúhle siete na kríkoch, stromoch a medzi vyššími bylinami. 

Podobne ako pri kútnikovi, aj jeho jed je pre ľudí zvyčajne neškodný. Dávku toxínu v jede križiak navyše reguluje tak, aby korisť nezabil, ale len omráčil. 

Križiak obyčajný (Araneus diadematus)
Zdroj: iStock

Snovačka jedovatá (Latrodectus mactans)

Výskyt najznámejšieho jedovatého pavúka na svete – čiernej vdovy, resp. snovačky jedovatej, je na Slovensku veľmi vzácny, ale nie je úplne vylúčený. Keďže jej jed obsahuje neurotoxíny, uhryznutie môže spôsobiť vážne zdravotné komplikácie. 

Na čiernu vdovu si dajte pozor v Španielsku, Portugalsku alebo aj v Grécku, či v Chorvátsku. Ak vás pohryzie čierna vdova, umyte si ranu vodou a mydlom, vydezinfikujte ju a vyhľadajte lekársku pomoc.

Snovačka jedovatá (Latrodectus mactans)
Zdroj: iStock

Pradiarka pestrá (Cheiracanthium punctorium) 

Najjedovatejším pavúkom žijúcim na Slovensku je pradiarka pestrá. Jej jed spôsobuje veľmi ostrú bolesť, migrénu, tŕpnutie rúk a nevoľnosť. Zvyčajne sa však vyskytuje len vo voľnej prírode. Číha na vás hlavne v lete vo vysokej tráve, kde spriada siete. Budovám sa kvôli zlým životným podmienkam vyhýba. Po jej uhryznutí však určite vyhľadajte lekársku pomoc.

Pradiarka pestrá (Cheiracanthium punctorium) 
Zdroj: iStock

Jedovaté pavúky na Slovensku sú skôr raritou, ale…

Vedeli ste, že na Slovensku sa vyskytuje takmer 950 druhov pavúkov? Vo veľkej väčšine neútočia na človeka a ak áno, tak len v sebaobrane. Niektoré pavúky však môžu spôsobiť v mieste uhryznutia nekrózu kože. Iné sú zas nebezpečné kvôli chĺpkom, ktoré môžu vyvolať alergickú reakciu alebo zaniesť na kožu človeka inú infekciu.

Čo robiť, ak vás uhryzne pavúk?

Ak vás uhryzne pavúk, nájdete si 2 bodky vzdialené 1 až 10 milimetrov od seba. Samozrejme, závisí to od veľkosti pavúka. Pavúk hryzie len raz, viacnásobné uhryznutia sú naozaj veľkou raritou. 

Keď vás pavúk uhryzne, dezinfikujte si miesto uhryznutia a kontaktujte lekára, ktorý vám poradí, ako potlačiť bolesť, svrbenie či prípadný zápal v mieste uhryznutia. Protipavúčie séra síce existujú, ale na Slovensku sú nedostupné, nakoľko sa tu nenachádzajú prudko jedovaté pavúky. Výnimkou je pradiarka pestrá. Jej výskyt je však zriedkavý.

Tipy a triky, ako sa doma zbaviť pavúkov

Ak máte doma pavúky, akékoľvek, nielen tie jedovaté, určite vás zaujíma, ako by ste sa ich vedeli zbaviť. 

Zaručeným spôsobom, ako sa doma vyhnúť premnoženiu pavúkov, je pravidelné udržiavanie čistoty hlavne tam, kde by sa pavúky mohli zdržiavať. Milujú tmavé rohy a kúty. Ak ste zistili, že vám po byte lezie viac pavúkov, ako ste schopní zniesť, môžete využiť napríklad esenciálne oleje. Odpudiť pavúkov pomôže mätový, škoricový, klinčekový, levanduľový a eukalyptový olej. Stačí pokvapkať vatový tampón olejom, pretrieť ním okná, dvere a schovať do najtmavších častí domu, kde predpokladáte, že by sa pavúky mohli ukrývať.

Pavúky neznášajú vôňu škorice. Kúpte si teda škoricové tyčinky a postupujte podobne, ako pri vatovom tampóne napustenom esenciálnym olejom. Nezabudnite, že škorica časom stráca svoju intenzívnu vôňu, a preto ju pravidelne vymieňajte za čerstvú. Rovnako vám môže poslúžiť ako prírodný odpudzovač pavúkov aj citrón. Vytlačenou šťavou z citróna potrite okná, dvere, prípadne šťavu nastriekajte do rohov. Na jeseň môžete na okno do prúteného košíka vložiť aj pár gaštanov. Vôňa gaštanov tiež nie je pre pavúkov veľmi vábivá.

A čo vy? Bojíte sa pavúkov? 

P.S. – Vedeli ste, že originálne inšpirácie do záhrady, nápady na projekt domu či rady do domácnosti nájdete aj u našich susedov? Navštívte našu českú Modrou střechu.

Autor: Denisa Hajdúková – Nájomný spisovateľ

Zdroj foto: iStock

Diskusie na tému článku