Japandi: Unikátne prepojenie Ázie a škandinávskeho štýlu
Ak si myslíte, že spojiť dve rôzne kultúry pochádzajúce z opačných strán zemegule je nemožné, ste na obrovskom omyle. Presvedčí vás o tom pôsobivé prepojenie niečoho na prvý pohľad nespojiteľného – štýl s názvom Japandi.
Keď sa spojí Hygge s minimalistickým japonským štýlom
Japandi je spôsob zariaďovania interiérov, ktorý si za poslednú dobu získal srdce nejedného milovníka dizajnu. Ide o spojenie škandinávskeho štýlu vychádzajúceho z filozofie Hygge s minimalistickým japonským štýlom oslavujúcim krásu nedokonalosti (podľa filozofie Wabi-Sabi). Oba štýly spája pozitívny vzťah k funkčnosti, jednoduchosti, prírodným materiálom, čím vzniká perfektná harmónia.
Svetlé farby a čisté línie sú základ. V Škandinávii sa používajú biele steny za účelom dosiahnutia efektu presvetleného interiéru. Japonci ich do priestoru volia predovšetkým ako podklad pre množstvo drevených obkladov či v súčasnosti veľmi populárnych lamiel. Japandi kladie do popredia steny namaľované bielou farbou, pričom sa odporúča voliť teplé tóny, aby celý priestor nepôsobil príliš sterilne.
Hľadáte fotografie reálnych interiérov v Japandi štýle? Opýtajte sa v našom Fóre.
Hlavným materiálom Japandi štýlu je drevo
Menej časté, ale nie nevídané sú tmavšie steny v zemitých farbách. Treba s nimi narábať veľmi opatrne, doplniť priestor svetlými prvkami a mäkkými materiálmi. Podobne ako pri stenách, na doplnkoch a dekoráciách sa vyskytujú prevažne teplé tóny neutrálnych farieb kombinované s tmavšími zemitými. Vždy zvoľte maximálne štyri farby, ktorých odtiene budete opakovať v celom interiéri.
Hlavný materiál je drevo tvoriace značnú časť nábytku, dekorácií, deliacich panelov či najrôznejších obkladov. Ak chcete dosiahnuť viac škandinávsky štýl, je vhodné siahnuť po bledom dreve. Naopak, ak sa plánujete priblížiť japonskému štýlu, určite zvoľte stredne tmavé alebo tmavé drevo. Mali by ste sa riadiť odporúčaním kombinovať v celom interiéri maximálne tri druhy dreva. Inak sa môže stať, že sa bude priestor javiť ako disharmonický.
Nedokonalosti sú priam žiadané
Nábytok bez nožičiek umiestnený priamo na zemi má veľmi elegantný čistý vzhľad a je pre štýl Japandi ako stvorený. Napr. v obývacích izbách pozorujeme kávové stolíky vyrobené z masívnych kusov dreva, položené na veľkých tkaných kobercoch. Na nábytku sa vynímajú minimalistické dekorácie najrôznejšich tvarov.
Podľa filozofie Wabi-Sabi, ktorej elementy sa nachádzajú v štýle Japandi, sú nedokonalosti na nábytku či dekoráciách priam žiadané. Vhodné umiestnenie prasknutej vázy, kvetináča alebo nerovnomerný povrch dreva vytvorí vkusný detail v akomkoľvek priestore. Veľmi vítanými sú papierové a ratanové tienidlá, množstvo vankúšov, ľanové deky alebo terakotové kvetináče. O dodanie akcentu sa postarajú minimalistické doplnky v čiernej farbe. Netreba to s nimi prehnať, čierna je veľmi dominantná a výrazná.
Odporúčame: Objavte kolekcie, v ktorých si naši používatelia (strecháči) ukladajú inšpirácie a obľúbené fotoalbumy.
Veľmi žiadúce je plynulé prepojenie interiéru s exteriérom, napr. pomocou veľkých francúzskych okien. Budete tak neustále v kontakte s prírodou, ako je zvykom v oboch spomínaných kultúrach. Je v poriadku, ak nemáte dostupnú exteriérovú plochu. V tomto prípade by ste mali rastliny integrovať do interiéru. Robte to však s citom, stačí jedna veľká rastlina na miestnosť.
Japandi sa riadi pravidlom kvalita nad kvantitu, preto nie je vhodný pre osoby, ktoré hromadia množstvo nepotrebných vecí. Neznamená to ale žiť v prázdnom dome. Naopak, tento štýl hovorí o tom, aby ste si ponechali len tie najpotrebnejšie veci. Ideálne by mali byť funkčné a zároveň estetické. Následne ich v domácnosti dômyselne usporiadajte. Svojich milovníkov si v súčasnej dobe túžiacej po udržateľnosti a minimalizme určite nájde viac než dosť.
Autorka článku: Laura Ožvaldová
Zdroj foto: iStock
Dobry den,vedeli by ste odporucit spolahlivu firmu na plot z pohladoveho betonu?…