Ideálna kúpeľňa pre päťdesiatnikov: komfort na prvom mieste

  • 13.08.2024

Pokiaľ sa pozriete do katalógov alebo internetových poradcov, ako zariadiť kúpeľňu, obvykle na fotografiách uvidíte mladé páry a rodiny. Dôraz sa bude klásť na moderné poňatie a štýlovosť. Už menej sa hovorí o tom, ako by mala vyzerať kúpeľňa pre ľudí narodených v 70. rokoch alebo ešte skôr.

Zdroj: Shutterstock

Nie, že by sme chceli dnešným päťdesiatnikom pri zariaďovaní interiéru upierať svieži moderný vzhľad. Jedno storočie späť bol päťdesiatnik už vnímaný ako starec, ale dnes je všetko inak. Ľudia v tomto veku aktívne športujú, môžu mať ešte stále malé deti a samozrejme sú pracovne vyťažení. Takzvaná jeseň života je ešte ďaleko.

Ale päťdesiatnik, ktorý pripravuje rekonštrukciu kúpeľne, musí vedieť, že táto kúpeľňa mu bude slúžiť až do staroby. Nikto po vás nechce, aby ste už teraz inštalovali do kúpeľne bezbariérové ​​prvky, ale dôležité je klásť dôraz na komfort. Aby bola kúpeľňa príjemným miestom na pobyt nielen pre päťdesiatnika, ale aj sedemdesiatnika.

Protišmyková podlaha
Zdroj: Shutterstock

Protišmyková podlaha

Začnime hneď od podlahy. Mala by byť protišmyková, aby ste znížili riziko pádov. Lepšie ako klasická dlažba, sú podlahy z PVC alebo liata podlaha. Protišmykové vlastnosti sa označujú písmenom R a číslom. Vaša podlaha by mala spĺňať vlastnosti R10 alebo ešte vyššie.

Do sprchy pokojne sprchovú vaničku, ale nízkoprofilovú

Čím ste starší, tým viac oceňujete výhody sprchy oproti vani. Ľahšie sa do nej vstupuje, nemusíte pritom zdvíhať vysoko nohy. Dnes sú veľmi moderné sprchy bez vaničky, riešené vyspádovaním a následným obložením. Odtok vody rieši odtokový žľab. Podľa nás ale sprchové vaničky stále majú čo povedať. Ľahko sa inštalujú a keď zvolíte správny materiál, sú absolútne protišmykové. Navyše máte väčšiu kontrolu nad vodou vo vnútri sprchového kúta. Vanička má zdvihnutý okraj, takže žiadna voda neunikne von. Čo by sme odporučili, to je sprchová vanička nízkoprofilová alebo zapustená, kde si môžete užívať jednoduchý vstup aj výstup zo sprchy.

Do sprchy starší ľudia ocenia sedadlo, a to buď sklopné alebo stabilne namontované. Osobám so zníženou pohyblivosťou tiež pomôže držadlo.

Vaňa by mala mať ergonomický vnútorný tvar

Ležanie vo vani je veľmi príjemné, ale s pribúdajúcimi rokmi predsa len budete radšej dávať prednosť sprche. Ak má ale v kúpeľni päťdesiatnika byť vaňa, odporúčame vybrať takú, ktorá má vnútorný ergonomický tvar a skôr nižší okraj. Čo myslíme tým vnútorným ergonomickým tvarom? Tam, kde bude spočívať horná polovica tela, by mala vaňa byť zaoblená. Vhod prídu podporné opierky pre ruky. Výška dna by sa nemala dramaticky líšiť od výšky podlahy. To napomáha lepšej koordinácii pohybov pri vstupe aj výstupe. A opäť pripomíname prínos držadiel a sedadiel.

termostatická hlavica
Zdroj: Sanitino

Okolo umývadla musí byť dosť miesta

Pokiaľ ste niekedy videli umývadlá pre invalidov, napríklad v nemocnici, určite ste si všimli špeciálne vykrojenie. Vďaka nemu môže osoba zájsť s vozíkom pod umývadlo a potom pohodlne manipulovať s umývadlovou batériou. Aj zdravá osoba si pri takomto umývadle pohodlne vyčistí zuby, takže jediný dôvod, prečo také nie sú všetky umývadlá, je aspekt priestoru.

V kúpeľni päťdesiatnikov ale naozaj odporúčame dbať na to, aby pri všetkých prvkoch (umývadlá nevynímajúc) bolo dosť miesta. Ak je tá možnosť, rozšírte kúpeľňu o nejaký ten meter štvorcový, pretože v kúpeľni o výmere 6 m2 (alebo ešte menšej) starnúca osoba len trpí.

Výška spodnej hrany umývadla by mala byť aspoň 70 cm, v okolí umývadla by potom mal byť priestor aspoň meter. Na dôležité veci by pri umývadle mali byť zavedené poličky a háčiky.

Toaleta aj s bidetom

Toaleta by mala byť vyvýšená, náhradným riešením je zvýšená WC doska. A čo chceme obzvlášť odporučiť, to je bidet. Pokiaľ ste ho nikdy nepoužívali, vieme, že je ťažké si na túto novinku zvyknúť. Ale nie je náhoda, že bidet je dnes čím ďalej bežnejším vybavením domácnosti a v niektorých krajinách je bidet úplným štandardom. Bidet umožňuje starať sa o intímnu hygienu, je skvelým pomocníkom pri liečbe sedavých partií alebo pri ochorení močového mechúra, črevnej či obličkovej kolike a ďalších. S bidetom tiež znižujete riziko hemoroidov.

Bidet je možné zaobstarať ako voľne stojaci, ktorý môže stáť vedľa vašej toalety. Pokiaľ sa ale nedostáva miesta, existuje riešenie – bidetová doska alebo bidetová spŕška. Intímnu hygienu môžete vykonať bez toho, aby ste vstali zo záchodovej misy.

Ďalšie tipy

Radi by sme vyzdvihli termostatické batérie, ktoré udržujú konštantnú teplotu vody. Takéto batérie je možné zaobstarať pre umývadlo, sprchu aj vaňu. Ďalším výborným riešením sú nástenné vykurovacie rebríky, kam môžete vždy po sprche alebo po kúpeli odložiť uterák. Za pár hodín je krásne suchý.

PR článok: Sanitino

Zdroj foto: Sanitino + Shutterstock

Diskusie na tému článku