Domáca knižnica: Takto vytvoríte raj pre knihomoľov
Knihy si aj v dnešnej dobe patriacej moderným technológiám stále nachádzajú milióny nadšencov po celom svete. Niet nad klasiku v podobe voňavých stránok, ktoré môžete držať v rukách a neničiť si pritom zrak pozeraním do obrazovky digitálneho zariadenia. Čo je však horšie – každý knihomoľ sa postupom času zobudí na zvonenie alarmu, ktorý na neho kričí, že zbierka kníh sa rozrástla do neúnosných rozmerov.
Potrebujete si aj vy zriadiť priestor pre knihy, no neviete ako na to? Prezradíme vám, ako by mala vyzerať domáca knižnica, podľa čoho vybrať a čo všetko je potrebné zvážiť.
Dobre zvážte priestorové možnosti
Priestor by mal byť základným faktorom ovplyvňujúcim výber vašej domácej knižnice. V prípade, že iba začínate zariaďovať nový dom či byt, je to celkom jednoduché – sami sa rozhodnete kde a ako knižnicu umiestniť a aká veľkosť či forma vám bude vyhovovať.
Ak ale patríte do druhej skupiny a knižnicu potrebujete zakomponovať do už hotového a zabývaného priestoru, je potrebné dobre zvážiť možnosti, ktoré priestor (obvykle obývacia miestnosť) poskytuje. Nie všade sa domáca knižnica vojde a nie všade sa hodí.
Voľte možnosti, ktoré ulahodia nie len oku, ale aj vašim potrebám. Knižnica by nemala byť príliš veľká. Pokiaľ je miestnosť menšia a zbytočne by vám to ubralo z miesta, ktorého je beztak dosť málo, siahnite po originálnom riešení, prípadne nábytku na mieru. Naopak, vo veľkých miestnostiach môžete zvoliť knižnicu, ktorá bude dominantou a svojou veľkosťou nebude zbytočne obmedzovať priestor.
Hľadáte inšpirácie?
Opýtajte sa v najväčšom diskusnom Fóre o bývaní v časti „Iné zariaďovanie“
Množstvo kníh je dôležité
Ďalšou dôležitou súčasťou zriaďovania vlastnej domácej knižnice je množstvo kníh, ktoré potrebujete uložiť. Pokiaľ ide len o niekoľko desiatok kníh, postačí aj policový regál, ktorý ľahko umiestnite do akejkoľvek miestnosti. No ak vám v rôznych častiach vášho bytu či domu zavadzajú a povaľujú sa vyššie čísla kníh – možno až stovky – uvažujte nad niečím väčším a priestrannejším. Vhodnou voľbou sú napríklad celé „knižné steny“. Takéto vstavané knižnice nájdete v niektorých e-shopoch a v predajniach s nábytkom, no zaručene si s nimi najlepšie poradí šikovný stolár, ktorý vám knižnicu navrhne a vyrobí presne podľa vašich predstáv a priestorových možností.
Pozri si tiež:
Reálne fotografie z interiérov členov Modrej strechy v časti „Inšpirácie“
Autor foto: Náš Profesionál La Ferra
Môže ísť o priečku vo voľnom priestore (týmto spôsobom môže domáca knižnica napríklad veľmi efektne oddeliť pracovný kútik pre home-office od obývačky), vyplnenie voľnej steny či napríklad priestoru vedľa schodiska alebo dotvorenie prázdneho priestoru v pracovni okolo stola. S priestorom sa však môžete pri výbere knižnice efektne pohrať a nechať si ju navrhnúť napríklad v rohu miestnosti alebo okolo okna v spálni či detskej izbe a doladiť ju pohodlným sedením s výhľadom. Ak vám to štýl zariadenia priestoru dovoľuje, zvoliť môžete aj vitrínu – teda knižnicu so sklenými dvierkami. Táto možnosť vás navyše čiastočne odbremení od nepríjemností s pravidelným utieraním prachu z kníh.
Nikdy nepodceňujte nosnosť
S množstvom kníh súvisí aj nosnosť políc, na ktorú je potrebné myslieť pri výbere správnej knižnice pre vašu domácnosť. Najčastejšie sa knižnice a regály na knihy vyrábajú s drevenými policami, pričom konštrukcia môže byť buď kovová (s touto možnosťou sa zvyčajne stretávame pri industriálnom štýle) alebo taktiež drevená.
Nosnosť býva pri rôznych druhoch použitého dreveného materiálu rôzna. Záleží aj od ostatných rozmerov jednotlivých políc. Hrúbka jednej police by obvykle mala byť aspoň 18 mm a hĺbka 17 (pre menšie knihy) až 30 cm (postačujúcich pre akékoľvek bežné knihy). Pri masívnejších knižniciach myslite aj na ich ukotvenie do steny. Bezpečnosť je pri takýchto veľkých konštrukciách veľmi dôležitá.
Autorka článku: Michaela Debnárová @its1mishell
Zdroj foto: Canva
Cauko, robil som mensiu upravu na plyne a chcel by som overit, ci nie je niekde…