Dom pre mladú rodinu ponúka dokonalý výhľad. Majitelia čoskoro ocenia jeho prevádzkové náklady.

  • 10.12.2024

Úspešnosť realizácie rodinného domu je takmer vždy otázkou šťastia. Niektoré veci sa jednoducho musia podariť. V prípade pána Michala a jeho rodiny sa podarila kúpa takmer ideálneho pozemku. Pri návrhu a realizácii vysnívaného domu sa však sympatický mladý muž na šťastenu nespoliehal – naopak, pre neho boli kľúčové referencie a fakty.

Dom pre mladú rodinu ponúka dokonalý výhľad. Majitelia čoskoro ocenia jeho prevádzkové náklady.
Zdroj: HELUZ

Rodinný dom mladej rodiny sa nachádza v obci Ločenice neďaleko Českých Budějovíc, na hranici Novohradských hôr. Pozemok v okrajovej časti obce ponúkol istotu pokoja bez ďalšej zástavby, no predovšetkým majiteľom poskytol nádherný výhľad na prírodnú scenériu. „Ten výhľad je na nezaplatenie. Navyše, hneď vedľa bývajú moji rodičia, vyrastal som tu. Rodina je spolu a zároveň máme každý svoje súkromie,“ dodáva Michal s tým, že tieto výhody bohato vyvážili fakt, že stavebný pozemok je o niečo menší, než pôvodne zamýšľali. Návrh domu mohol začať…

Majitelia si želali dom primeranej veľkosti, ktorý im poskytne potrebné zázemie, no zároveň ich nebude zväzovať náročnou prevádzkou ani vysokými nákladmi. Zároveň pre nich bolo dôležité zaistiť si čo najlepší výhľad do prekrásneho okolia. Výsledkom je nadčasová dvojpodlažná stavba z jednovrstvového muriva HELUZ s nízkou valbovou strechou. Pán Michal s manželkou zámerne nešli cestou klasického podkrovia, ale zvolili plnohodnotné poschodie. „Priestor v poschodí nezaberajú strešné šikminy, čo je praktické pri zariaďovaní aj pri následnej prevádzke,“ vysvetľuje majiteľ.

dvojpodlažná stavba z jednovrstvového muriva HELUZ
Zdroj: HELUZ

Centrum domu predstavuje priestranná obývacia izba s kuchyňou a jedálňou na prízemí. „Chceli sme, aby hlavný obytný priestor bol čo najviac orientovaný do záhrady,“ vysvetľuje základnú dispozičnú myšlienku pán Michal. A zatiaľ čo si pôvodne predstavovali väčší pozemok, dom mal byť naopak menší…

Čo vás viedlo k zmene rozhodnutia o veľkosti domu?

Pôvodne mal byť menší, uvažovali sme o 150 m². Nakoniec má približne 200 m². Zvýšenie vzniklo hlavne tým, že sme chceli na prízemí ešte jednu samostatnú izbu. Môže slúžiť ako pracovňa, izba pre hostí, alebo napríklad ako zázemie, ak by bolo potrebné postarať sa o niektorého člena širšej rodiny. Podľa nás je to rozumné riešenie. Navyše nedochádza ku kríženiu prevádzok a poschodie určené na spanie je vďaka tomu vyslovene pokojné a súkromné.

Výber materiálu a technológie prešiel nejakým vývojom, alebo ste mali jasno hneď?

Jasno sme mali veľmi skoro, po konzultácii s naším staviteľom. Rozhodli sme sa pre technológiu jednovrstvového muriva HELUZ, konkrétne brúsené tehly HELUZ Family 44 lepené na PUR penu.

brúsené tehly HELUZ Family 44 lepené na PUR penu
Zdroj: HELUZ

Čo pre vás bolo zásadným kritériom voľby?

Po prvé ide o českého výrobcu s dlhoročnou tradíciou. Vďaka tomu sme mali množstvo pozitívnych referencií, čo sa týka kvality výrobkov aj služieb. Druhým kritériom bola rozumná cena materiálu, respektíve veľmi priaznivý pomer cena/výkon. A tretím zásadným faktorom bola trvalá udržateľnosť – myslím tým jednak prevádzkovú ekonomiku stavby, ale aj jej odolnosť v čase. Chceli sme kvalitnú hrubú stavbu s dlhou životnosťou, bez zateplenia.

Prečo ste nechceli zateplovať?

Tehla má prirodzene veľmi dobré difúzne parametre, nechceli sme ich potlačiť tým, že obalíme dom polystyrénom. Navyše s jednovrstvovým murivom dokážete dosiahnuť skvelé tepelnoizolačné parametre bez potreby zateplenej fasády. Energetická úspornosť pre nás bola kľúčová. Diskutovali sme o nej od začiatku s naším staviteľom a jednovrstvové tehlové murivo sa ukázalo ako vhodné technologické riešenie.

Akú ďalšiu výhodu vám jednovrstvová konštrukcia prináša?

Určite mechanickú odolnosť fasády. Máme dve malé deti, nechceli sme riešiť, že napríklad narazia do steny bicyklom a poškodí sa zateplenie. Takto sme pokojní a nemusíme sa obávať ani toho, že by sa v minerálnej vate usadili vtáky.

Akú ďalšiu výhodu vám jednovrstvová konštrukcia prináša
Zdroj: HELUZ

Okrem obvodového muriva je v dome využitý ďalší sortiment HELUZ, aký presne?

Áno, z ponuky sme zvolili aj vnútorné nosné murivo a priečky, konkrétne brúsené tehly HELUZ Family 30, HELUZ P15 30, HELUZ 14, HELUZ 8 a tiež stropy Miako. V hre bola železobetónová doska, ale nakoniec sme sa rozhodli pre systémové riešenie práve pomocou nosníkov s vložkami Miako.

Čo vás presvedčilo?

Jednak strop jednoducho v module nadväzuje na zvislú nosnú konštrukciu, navyše poskytuje oveľa väčšiu variabilitu. Veľmi jednoducho a technologicky čisto sme s technológiou Miako stropov vyriešili prestupy pre technické zariadenia, ale aj pre svetlovody, ktoré privádzajú denné svetlo do kúpeľne na prízemí.

Vďaka využitiu sortimentu HELUZ a dodržaniu technických predpisov výrobcu získala vaša stavba doživotnú záruku na hrubú stavbu…

Je to tak. Hrubá stavba bola realizovaná podľa technickej a realizačnej príručky a montážnych návodov HELUZ, takže sme získali certifikát garantujúci, že použité materiály plne využívajú svoj potenciál a bolo s nimi pracované správne.

Dom realizujete svojpomocne, alebo ste stavbu zverili firme?

Pôvodne sme chceli dom stavať svojpomocne, ale bolo by to časovo nereálne. Nakoniec sme zvolili firmu z okolia.

Využili ste nejaké poradenské alebo doplnkové služby spoločnosti HELUZ?

Konzultovali sme založenie prvej rady tehál, ďalšie veci sme riešili podľa technologických postupov a návodov. Hovorím, že stavba domu z tohto systému je v podstate také lego.

V akej fáze sa stavba nachádza? Prebieha realizácia bez problémov a podľa pôvodných plánov?

Podľa pôvodných časových plánov úplne nie, došlo k oneskoreniu napríklad kvôli rokovaniam so správcami sietí. Ale to sú veci, ktoré ovplyvniť v podstate nemôžeme. V súčasnosti je dokončená hrubá stavba, osádzajú sa okná a dvere. Cieľom je dom na zimu uzavrieť a využiť čas na ďalšie práce v interiéri.

Cieľom je dom na zimu uzavrieť a využiť čas na ďalšie práce v interiéri.
Zdroj: HELUZ

Zažili ste pri stavbe vyslovene príjemné prekvapenie?

V prvom rade to, že sa nám v prípade hrubej stavby podarilo pomerne dobre udržať rozpočet. A určite bola príjemným prekvapením rýchlosť výstavby – hrubá stavba postupovala nad očakávania rýchlo.

A z druhej strany nejaká nepríjemná skúsenosť?

(Premýšľa) Určite nás nejaké čakajú, to sa pri stavbe musí očakávať… Ako som spomínal na začiatku, došlo k niekoľkým posunom čiastkových termínov, čo ovplyvnilo celkový termín. Povedal by som, že nevýhodou skôr vo všeobecnej rovine je nedostupnosť remeselníkov a ich časové kapacity. Ak chcete človeka s dobrými referenciami, tak logicky aj cena jeho práce, o ktorej sa veľmi vyjednávať nedá. Z pohľadu toho má podľa mňa moderná technológia murovania veľkú výhodu v jednoduchosti realizácie a tiež v bezpečnosti realizácie vďaka širokému sortimentu doplnkových prvkov. Nechcem tým povedať, že murovanie nevyžaduje odbornosť, ale pri dodržaní technologických postupov nekladie neúmerne vysoké nároky na to, aby ste sa dopracovali ku kvalitnej hrubej stavbe. Vďaka tomu sa rozširuje okruh remeselníkov, ktorí môžu s materiálom bezpečne pracovať, a stavebníkovi to vo finále ušetrí čas, nervy aj peniaze.

PR článok + foto: HELUZ

Diskusie na tému článku