Čistenie gauča – praktické rady a tipy ako na to
Gauč patrí k prirodzeným súčastiam každej jednej obývačky. Je miestom stretnutí, rozhovorov, často i konzumovania rôznych potravín a pochutín, ale aj bláznenia detí. Gauč toho musí počas svojho „života“ zvládnuť teda naozaj veľa a je potrebné, aby sme mu poskytli adekvátnu starostlivosť. Ako na správne čistenie gauča? Ako sa oň starať? Prezradíme vám zopár našich tipov.
V prvom rade si musíme povedať, že nie je gauč ako gauč. Každý je z iného materiálu (látka, semiš, koža, ekokoža), má rôzne rozmery, tvar i vzory. Počet členov v domácnosti, prítomnosť detí a domácich miláčikov sú taktiež veľmi dôležitými faktormi, od ktorých sa odvíja vhodný spôsob údržby danej sedačky či sedacej súpravy.
Prečítajte si tiež:
Čistenie textilného gauča
Prvým krokom pri čistení by malo byť naparovanie. Ak máte doma naparovaciu žehličku alebo ručný naparovač, prejdite ním po celej pohovke tak, aby sa para dotkla látky a prenikla do nej. Zničí to povrchové roztoče.
Ak takúto možnosť nemáte, prejdite rovno k ďalšiemu kroku, ktorým je vysávanie. V dnešnej dobe má väčšina bežne dostupných vysávačov k dispozícii rôzne nástavce, vďaka ktorým efektívne povysávate nielen miesta sedenia, ale i tie najmenej dostupné škáry.
Na samotné čistenie použite prípravok určený na sedačky (vyberajte podľa druhu materiálu, z ktorého váš gauč je). Nezabudnite si prípravok pred prvým použitím najprv vyskúšať na nenápadnom mieste, aby ste vedeli, či bez problémov funguje. Vyhýbajte sa tvrdým kefám, aby nepoškodili povrch gauča a nepoužívajte prípravky s obsahom bielidiel (napríklad chlór). Na účely čistenia pohoviek je dnes na trhu k dispozícii mnoho prípravkov. Efektívne ale pôsobí aj obyčajný prací prášok zmiešaný so studenou vodou. Ak potrebujete vyčistiť iba jednu malú škvrnu, navlhčite ju teplou vodou, potrite žlčovým mydlom, nechajte niekoľko minút pôsobiť, opláchnite a osušte.
Čistenie koženého gauča
Pri koženej sedačke je nesmierne dôležitá impregnácia. Tú treba urobiť 2-3x ročne, aby bola zaručená ochrana povrchu (ochranný film bráni hlbšiemu preniknutiu nečistôt) a jeho ľahšie čistenie. Kožený gauč si vyžaduje adekvátnu starostlivosť, keďže materiál je citlivejší a náchylný na bežné znečistenia.
Odporúčame pri čistení používať výlučne bielu handričku (farebná môže pustiť farbu a gauč znehodnotiť). Takýto materiál je ideálne čistiť prípravkami, ktoré sú naň vyslovene určené. Pokiaľ ale nič podobné nemáte k dispozícii, postačiť by malo i jemné tekuté mydlo a voda. Nezabúdajte po vyčistení takejto sedačky ju následne ešte prejsť suchou handrou, aby ste odstránili prebytočnú vlhkosť. Gauč potom ešte nechajte úplne vyschnúť.
Ak je váš gauč z ekokože, znova siahnite len po mydle (ideálne veľmi jemnom, s nízkym pH) a čistej vode. Tento materiál je totiž citlivejší na čistiace prostriedky.
Užitočné tipy pre údržbu gauča
– na elimináciu pachu (zo zvierat, varenia, vlhkosti, atď.) môžete použiť bežne dostupné dezinfekčné aromatické spreje určené na textil (záclony, koberce, sedačky). Zápach sa však dá odstrániť aj rozsypaním sódy bikarbóny po celej pohovke.
– pri drobných omrvinkách alebo chlpoch od domácich zvierat je veľmi vhodné mať vždy po ruke valček na žmolky, ktorým drobné nečistoty rýchlo pozbierate z textilného gauča. Pri väčšom množstve môžete použiť ručný vysávač (ktorý je skvelým pomocníkom, keďže nemusíte kvôli niekoľkým nečistotám hneď vyťahovať veľký vysávač).
– ak je to možné, snažte sa gauč (a to z akéhokoľvek materiálu) nevystavovať priamemu slnečnému žiareniu. To môže spôsobiť vyblednutie farieb a časom i znehodnotenie povrchu materiálu. Rovnako dbajte na primeranú izbovú teplotu a vlhkosť.
– gauč pravidelne vysávajte – nech ide o akýkoľvek materiál (no hlavne tie textilné), je dôležité dôkladne povysávať škáry a nenápadné zákutia gauča, aby ste predišli dlhodobejšiemu usádzaniu nečistôt, zvyškov jedál, žmolkov či prachu. Nie iba alergikom môže zanedbaný povrch gauča nepríjemne prekážať a spôsobovať zdravotné ťažkosti. Kompletne ho preto vysávajte ideálne aspoň raz až 2x do týždňa.
– aby ste predišli zbytočným komplikáciám, odporúčame si na sedačku zaobstarať odnímateľný poťah alebo deku, či inú prikrývku, ktorou gauč pokryjete buď úplne celý alebo aspoň časť, kde sa ľudia usádzajú. Najmä pri mokrom čistení totiž treba brať ohľad na fakt, že ak fungujete bez pokrývky gauča, jeho vysušenie trvá až niekoľko hodín. Poťah alebo prikrývku iba strčíte do práčky, vyberiete, vysušíte a dáte späť na sedačku.
– na škvrny na gauči môžete použiť aj domáce „recepty“ ako sóda zmiešaná s vodou alebo aj octom.
– ak sa vám na gauč dostane žuvačka, skúste na ňu položiť kocku ľadu a počkať, kým stvrdne. Potom ju len jednoducho a opatrne odstránite druhou (nie ostrou) stranou nožíka.
Zdroj foto: iStock
Dobrý deň. Rada prijmem tipy, či je možné a finančne efektívne zrenovovať čaluní…