Čím kŕmiť a nekŕmiť psa? Prvá pomoc pri otrave potravinami

  • 25.08.2024

Čím kŕmiť psa? Je vhodná domáca strava, granuly alebo konzervy? Záleží len na vás, akú formu krmiva zvolíte pre svojho domáceho miláčika. Vždy by ste však mali dbať na kvalitu a vyváženosť výživy. Dôležité je tiež vedieť, že niektoré potraviny do tlamy vášho psa jednoducho nepatria. Tráviaci trakt zvieraťa im nie je prispôsobený a v dobrom úmysle mu môžete dokonca spôsobiť otravu. Ktorým potravinám by sa mal pes vyhýbať a ako mu pomôcť v prípade otravy jedlom?

čím kŕmiť psa
Zdroj: iStock

Čím kŕmiť psa

Výber formy kŕmenia psa vždy záleží na majiteľovi a na jeho ochote investovať čas do prípravy stravy. Pes si postupne vytvorí návyk na istý spôsob kŕmenia a následne ho preferuje. Zvoliť môžete:

  • klasickú varenú stravu pre psa (varené mäso a prílohy)
  • domácu surovú, tzv. barf stravu pre psa
  • mokré krmivo pre psa – psie konzervy (často sa používajú ako doplnok k domácej strave)
  • suché krmivo pre psa – granule

Domáca strava pre psa

Chovatelia, ktorí majú na starostlivosť o psa dostatok času, volia väčšinou domácu stravu. Pri klasickej varenej strave sa kombinuje mäso a príloha (ryža, ovsené vločky a pod.) v pomere 2:1. Vhodné je obohatenie o vajcia, tvaroh, rozmixovanú surovú zeleninu a vitamínové doplnky. Dôležitá je kvalita, rozmanitosť a vyváženosť potravín, ako aj samotná príprava bez použitia soli a korenín.

Ďalšou možnosťou je kŕmenie doma pripravenou surovou stravou, tzv, BARF, ktorá imituje výživu divoko žijúcich psovitých šeliem. Používajú sa prevažne mäsité kosti, menší podiel čistej svaloviny, ale tiež vnútornosti, vajcia, vhodné mliečne výrobky, zelenina a ovocie.

Rodézsky ridgeback konzumuje BARF stravu pre psy
Zdroj: iStock

Mokré krmivo pre psa

Mokré krmivo je psami dobre stráviteľné a keďže ho stačí len vyklopiť z konzervy, je tiež nenáročné na prípravu. Pri voľbe kvalitnej značky poskytuje pomerne vyváženú výživu. Nevýhodou je vyššia finančná náročnosť, takže mnohí majitelia volia mokré krmivo len ako doplnok ku klasickej strave.

Suché krmivo pre psa

Časovo vyťažení chovatelia väčšinou siahajú po suchom krmive, teda po psích granulách. Sú nenáročné na skladovanie, finančne pomerne dobre dostupné a pri výbere kvalitnej značky poskytujú aj dobrú výživu. Niekedy však psom nechutia, pretože sú suché a málo vábivé. Majitelia zvyknú tento problém riešiť primiešaním malej dávky mäsovej konzervy alebo nesoleného mäsového vývaru.

granuly pre psy
Zdroj: iStock

Čo môže pes jesť

Čím kŕmiť psa tak, aby sme mu neublížili? Ak chcete svojho psa potešiť nejakou tou domácou dobrotou, rozhodne by ste mali dokonale poznať zoznam „dovolených“ potravín.

Aké mäso môže pes?

Ako dobrý a ľahko stráviteľný zdroj živočíšnych bielkovín slúži najmä hydina, ale svojho psa môžete potešiť aj lososom. Bravčové mäso a divina sa odporúčajú podávať varené. Veľmi hodnotnú výživu poskytuje psom pečeň, ktorá sa tiež odporúča vo varenom stave kvôli ohrozeniu hypervitaminózou A.

Akú zeleninu môže pes?

Svojmu psovi môžete do stravy pridať:

  • zrelé paradajky
  • šalát
  • špenát
  • kapustu
  • kel
  • mrkvu
  • paštrnák
  • repu
  • batáty

Bezpečná je tiež tekvica, brokolica, karfiol, hrášok, zelené fazuľky či kukurica. Zelenina je v strave psa podobne dôležitá ako v tej našej. Je vzácnym zdrojom potrebných vitamínov a minerálnych látok. Na druhej strane môže byť ťažšie stráviteľná, preto je vhodné ju podávať rozmixovanú alebo uvarenú.

čím kŕmiť psa, ak má rád zeleninu
Zdroj: iStock

Aké ovocie môže pes?

Čím kŕmiť psa, ak je váš štvornohý miláčik milovníkom ovocia? Jedálniček svojho psa môžete obohatiť o:

  • čučoriedky
  • jahody
  • hrušky
  • jablká
  • žltý a červený melón
  • kiwi
  • broskyne
  • brusnice
  • ananás

Dávajte však veľký pozor na jadierka a kôstky, ktoré nie sú pre psy vhodné. Preto je dobré ich vopred povyberať.

Čo nemôže jesť pes – pozor na zvyšky zo stola!

Ako sme už uvádzali vyššie, tráviace ústrojenstvo psa nie je plne prispôsobené na ľudskú potravu. Preto sa vo všeobecnosti neodporúča podávať psovi zvyšky z vášho stola. Okrem niektorých potravín mu môže spôsobiť ťažkosti aj soľ a koreniny.

Akú zeleninu nemôže pes

Pes by sa mal oblúkom vyhýbať najmä cibuli, cesnaku, ale aj póru či pažítke. Cesnak môže spôsobiť silný anemický stav, ktorý v závažných prípadoch vedie až k celkovému kolapsu. Cibuľa zas spôsobuje psom tráviace ťažkosti, hnačky, zvracanie a závraty. Zo zeleniny sú rizikové aj nezrelé paradajky. Obsahujú solanín, ktorý je pre psov jedovatý. Taktiež sa neodporúča kŕmiť psy hubami a surovými zemiakmi.

Aké ovocie nemôže pes

Okrem toho, že pri podávaní ovocia by ste mali dať pozor na kôstky a jadierka, sa vyhýbajte tiež kŕmeniu avokádom, ktoré obsahuje persín. Psovi môže vyvolať hnačku a zvracanie. Nevhodným ovocím sú tiež čerešne, ktorých kôstky obsahujú kyanid. U psa sa môže otrava prejaviť sťaženým dýchaním a začervenaním ďasien. Psy tiež nesmú konzumovať hrozno vrátane sušených hrozienok, ktoré sú toxické pre ich obličky.

Aké mäso nemôže pes

Neodporúča sa kŕmenie psa surovým bravčovým mäsom, surovou divinou a tepelne nespracovanou pečeňou. V prvých dvoch prípadoch hrozí nákaza Aujezského chorobou, ktorá postihuje nervový a dýchací systém. V prípade konzumácie surovej pečene je pes ohrozený hypervitaminózou A.

Ďalšie toxické potraviny pre psa

Z iných druhov potravín sa treba vyvarovať čokoláde, kysnutému cestu, spomínanej soli, koreninám a samozrejme alkoholu. Pre psa je tiež ťažšie stráviteľné kravské mlieko, vhodnejšie sú kyslomliečne výrobky.

Náš tip: Ak si stále nie ste istí, čím kŕmiť psa, skôr, ako mu niečo ponúknete, opýtajte sa vášho veterinára, prípadne sa poraďte v našom Fóre v sekcii „Domáce zvieratá“.

Otrava psa potravinami

Potravinová otrava môže mať u psa celý rad rôznych príznakov, ktoré spravidla nastupujú veľmi rýchlo a nečakane. Ako prvú môžete spozorovať zmenu aktivity a chuti do jedla. Pes býva apatický, pasívny a odmieta potravu. Môžu nastúpiť ďalšie prejavy tráviacich ťažkostí ako hnačka, zvracanie alebo kŕče. Objavuje sa aj krv v stolici alebo v moči. Prejavom otravy potravinami môžu byť aj rozšírené zreničky, prípadne začervenané alebo naopak bledé ďasná. Ochabnutie svalov môže viesť k ťažkostiam s pohybom a objavuje sa aj ťažké dýchanie.

Prvá pomoc pre psa

Ak spozorujete zmeny zdravotného stavu psa, ktoré by mohli byť vyvolané nevhodnými potravinami, ideálne je okamžite kontaktovať veterinára. Usmerní vás pri ďalšom postupe. Zväčša sa odporúča do cca dvoch hodín skúsiť vyvolať zvracanie. Pomôže vám v tom trojpercentný roztok peroxidu vodíka, ktorý zmiešate s vodou a nalejete psovi priamo do tlamy. Použiť môžete aj roztok sódy bikarbóny, kuchynskej soli alebo horčicu zmiešanú s vodou. Ak do 10 minút nenastane zvracanie, skúste aplikáciu roztoku zopakovať. Následne býva odporúčaná diéta, prípadne podávanie probiotík pre psov. Návštevu veterinára však neodkladajte.

P.S. – Vedeli ste, že originálne inšpirácie do záhrady, nápady na projekt domu či rady do domácnosti nájdete aj u našich susedov? Navštívte našu českú Modrú střechu.

Autor: Martina Dudová

Zastrešil: Copywriting – Patrik Putera (Profil na Modrej streche – @patrik_putera)

Zdroj foto: iStock

Diskusie na tému článku