Chcete mať krásny trávnik? Poznáme riešenie na najčastejšie ochorenia trávnika

  • 27.06.2024

Poznáte príslovie, že tráva je zelenšia na druhej strane plota? Možno je na tom niečo pravdy, pretože váš trávnik môže trpieť rôznymi chorobami. Choroby trávnika sa prejavujú stratou farebnosti, odumieraním častí alebo oslabeným rastom. Rozpoznať ochorenia trávnika môže byť náročné. Niektoré z nich sú infekčné, a preto je kľúčové liečiť trávnik čo najskôr. Pozrime sa na najčastejšie choroby trávnika a na to, ako mu znovu vrátiť zdravie.

najčastejšie ochorenia trávnika
Zdroj: iStock

Zbystrite pozornosť, ak na steblách trávy vidíte žltooranžové alebo červenohnedé bodky

Takéto zafarbenie listov spôsobuje hrdza trávová (Puccinia graminis) alebo hrdza korunková (Puccinia coronata Corda). Obe dostali pomenovanie podľa toho, že listy a steblá trávy ako keby hrdzaveli. Bez vašej pomoci si trávnik s hrdzou neporadí.

Hrdze sa zbavíte odstránením všetkých napadnutých častí trávnika a postrekom. Je však veľmi dôležité, aby ste konali hneď pri prvých príznakoch ochorenia, pretože hrdza sa môže šíriť veľmi rýchlo. Poznať najčastejšie ochorenia trávnika je teda prínosné aj z toho dôvodu, že ich môžete zastaviť už pri prvých príznakoch. V prípade hrdze by ste mali vedieť, že je dôležité najmä primerané zavlažovanie. Trávnik polievajte v skorých ranných hodinách. Nezabudnite ho pravidelne kosiť, prerezávať, prevzdušňovať a v prípade potreby aj hnojiť.

hrdza trávová (Puccinia graminis) alebo hrdza korunková (Puccinia coronata Corda)
Zdroj: iStock

Medzi najčastejšie ochorenia trávnika patrí snežná pleseň 

Snežná pleseň (Monographell nivalis) je na Slovensku jedným z najbežnejších ochorení trávnika. Snežná sa nazýva preto, že sa objavuje hneď na jar a spôsobuje ju výdatná snehová nádielka. Ak sa teda na jar na vašom trávniku objavia biele plochy a šedobiely plesňový povlak, napadnutý trávnik by ste mali odstrániť a preventívne ho aj chemicky ošetriť, pretože pleseň sa dokáže šíriť veľmi rýchlo. Našťastie, tento druh plesne môžete spozorovať na vašom trávniku už počas prvého štádia. Ak spozorujete malé žlté krúžky v niektorých častiach trávnika, ktoré sa budú zväčšovať až pribudne šedobiely okraj, máte dočinenie s plesňou snežnou.

Čarovné kruhy v tráve ako z rozprávky

Mnohí z nás si veľmi radi pochutnajú na rôznych druhoch húb. Vyprážaná bedľa je úžasnou delikatesou, ale na trávniku huby nechce nikto. 

Ak sa na vašom trávniku objavia huby, mali by ste ich aj spolu s podhubím čo najskôr odstrániť. Vysoké huby, ako napríklad špička a bedľa, vytvárajú v trávniku podhubie v tvare kruhu. Tráva sa postupne začne na týchto miestach klaňať k zemi a veľmi rýchlo budete mať po peknom trávniku. Ako všetkým hubám, aj týmto sa darí hlavne po daždi.

huby v trávniku
Zdroj: iStock

Nie je huba ako huba

Huby na trávniku mnohým nevadia, pretože sú prirodzenou súčasťou ekosystému a tráve zvyčajne neškodia. Avšak hubovité ochorenia môžu trávnik vážne poškodiť a dokonca spôsobiť úplné odumretie koreňov.

Hubovité ochorenie s názvom pythiová škvrnitosť (Pythium) postihuje hlavne čerstvo vysiatu trávu. Ak zbadáte, že trsy vysiatej trávy klíčia horšie, ako ste zvyknutí, a začnú sa na trávniku postupne vytvárať šedé až hnedé kruhy, veľmi pravdepodobne ho napadlo hubovité ochorenie. Napadnutý trávnik treba čím skôr vyrezať a odstrániť, pretože choroba sa šíri veľmi rýchlo.

Ak je trávnik u suseda zelenší, neveští to nič dobré

Ak máte pocit, že susedov trávnik je krásne zelený a vaše steblá trávy sú zažltnuté, pravdepodobne máte problém s antraknózou trávnika. Ak nezasiahnete, postupne sa v tráve začnú objavovať holé miesta, ktoré budete musieť dosiať. Túto chorobu spôsobuje sucho, ale aj nadmerná vlhkosť. Najúčinnejšou prevenciou je pravidelné kosenie a prevzdušňovanie trávnika. Ošetrenie vhodným fungicídom tiež pomôže udržať váš trávnik zdravý.

Čo spôsobuje najčastejšie ochorenia trávnika

Ak chcete úspešne trávnik vyliečiť, je potrebné nielen vyriešiť symptómy choroby, ale predovšetkým zistiť príčinu. Problémom môže byť napríklad aj váš štvornohý miláčik, ktorý si pravidelne chodí uľavovať na to isté miesto. Netrestajte ho však prirýchlo, možno ste trávniku ublížili vy a ani o tom neviete. Mohli ste trávnik spáliť hnojivom alebo mu spôsobiť problémy nesprávnym kosením. Nože kosačky musia byť vždy ostré a kosiť by ste mali len maximálne do 1/3 výšky trávy. 

A čo zalievanie? Ak budete zalievať málo, tráva bude mať krátke korene. Ak to však s vodou preženiete, môže začať plesnivieť. Odporúčame teda zavlažovať skoro ráno, a to tak, aby sa pôda namočila do hĺbky asi 10 až 15 cm.

Najčastejšie ochorenia trávnika a ako s nimi bojovať

Najúčinnejšia je, samozrejme, prevencia. Vždy po letnej sezóne trávnik pokoste a v ideálnom prípade ho aj prevzdušnite. Na jeseň pravidelne odpratávajte lístie. Trávnik by ste mali pred zimou zbaviť prebytočnej vlhkosti. Inak sa veľmi rýchlo môže stať, že na jar vás privíta hniloba alebo pleseň.

P.S. – Vedeli ste, že originálne inšpirácie do záhrady, nápady na projekt domu či rady do domácnosti nájdete aj u našich susedov? Navštívte našu českú Modrou střechu.

Autor: Denisa Hajdúková – Nájomný spisovateľ

Zdroj foto: iStock

Diskusie na tému článku