Boj proti prehrievaniu sa začal. A bude horšie.

  • 30.07.2024

Posledné roky vrátane tohtoročného sú, nielen u nás, charakteristické extrémnymi horúčavami a výkyvmi počasia. Rekordné teploty atakujú hranicu 40 °C, tropické teploty cez 30 °C sú úplne bežné. Mestá aj domy sa menia na saunu, ktorej sa snažíme vyhnúť útekom do prírody. Dovolenka je ale rýchlo preč, zatiaľ čo problém prehrievania je tu stále a ohrozuje naše zdravie. Je na čase začať dbať na komfortnú teplotu v interiéri.

Boj proti prehrievaniu sa začal. A bude horšie.
Zdroj: Canva

Prečo sa domy prehrievajú

Nie všetko dokážeme bezprostredne ovplyvniť. Napríklad zmena klímy, vďaka ktorej sú roky stále teplejšie a dlhšie, je beh na dlhú trať. Pomaly sa môžeme rozlúčiť s chladnými nocami, počas ktorých sme vyvetrali a ochladili byt či dom. Dvojnásobne to platí v meste. V husto obývaných mestách s minimom zelene budovy a ulice pohlcujú viac tepla ako na vidieku. Existuje pre to už aj špeciálny výraz: „efekt tepelných ostrovov“.

Niečo ale ovplyvniť môžeme. Napríklad voliť iné, ako síce atraktívne, ale z hľadiska prehrievania nevhodné tmavé rolety, žalúzie a strechy, vďaka ktorým domy absorbujú podstatne viac tepla, než pri použití svetlých prvkov. Ani moderné stavebné normy predpisujúce vyššiu mieru izolácie, nie sú samospásne. Lepšia izolácia síce udržuje chladný vzduch vo vnútri, ale zároveň bráni prirodzenej výmene vzduchu.

Prečo sa domy prehrievajú
Zdroje tepla v dome – Zdroj: Zehnder

Ako prehrievaniu zabrániť

Na tepelný komfort treba myslieť už pri plánovaní nehnuteľnosti. Tam, kde slnko dosiahne najvyšší bod, je jeho sila najväčšia. Riziko prehrievania môžete eliminovať znížením počtu okien na južnej a západnej strane domu, utesnením okien, ochranou proti slnku materiálovo a farebne vhodnými žalúziami, markízami alebo vhodným výberom zelene v okolí domu.

Utesnenie okien je dôležitou súčasťou izolácie domu – Zdroj: Zehnder

Izolácia domu, na ktorú sa spoliehame najčastejšie, je skvelým riešením, pretože dokáže v noci vychladený vzduch udržať vo vnútri domu. Na zaistenie čerstvého vzduchu so zdravým podielom CO2 ale nestačí. Jediným spoľahlivým riešením je zaobstarať si nielen dobu izoláciu, ale aj kvalitný systém vetrania.

Ochrana riadeným vetraním

Proti prehrievaniu je možné interiér najúčinnejšie brániť pomocou rovnotlakého vetracieho systému. Ten pomáha rozvádzať čerstvý vzduch do jednotlivých miestností, zatiaľ čo tepelný výmenník ochladzuje privádzaný vzduch. Tento proces sa nazýva rekuperácia chladu.

„Rekuperačné vetranie je doteraz nedocenený spôsob, ako udržať komfortnú teplotu v dome aj počas sparných letných dní,“ myslí si Bc. Pavel Vořech, odborník na riadené vetranie firmy Zehnder, ktorá je európskou jednotkou na trhu rekuperačného vetrania. V dobre izolovanom dome dokáže kvalitná vetracia jednotka s protiprúdovým rekuperačným výmenníkom tepla zaistiť komfortnú teplotu v interiéri nielen v zime, ale aj v lete, a to bez ohľadu na letné horúčavy. Rekuperačný výmenník totiž v lete vracia do interiéru chlad s rovnakou účinnosťou ako v zime teplo. V dobre izolovanom dome dokážu kvalitné vetracie jednotky s protiprúdovým rekuperačným výmenníkom zabraňujúcim výmene tepla medzi privádzaným a odvádzaným vzduchom zaistiť komfortnú teplotu v interiéri bez ohľadu na letné horúčavy. Kvalitná rekuperačná jednotka zaručuje udržateľný komfort bývania aj v letnom období aj do budúcnosti.

V prehrievaní hrá úlohu aj vlhkosť

V horúcich letných dňoch máme často pocit, že je teplý a vlhký vzduch ešte teplejší, než v skutočnosti je. To spôsobuje potenie, pocit podráždenia, únavy a diskomfortu. Relatívna vlhkosť, pri ktorej sa človek cíti príjemne, by sa mala pohybovať v rozmedzí 40 % až 60 %. Problém v obydlí predstavuje nielen vyššiu vlhkosť, ale aj suchý vzduch. Aj na suchý vzduch ale systémy komfortného vetrania pamätajú. Voliteľne je možné do jednotky zahrnúť aj tzv. entalpický výmenník, ktorý spoľahlivo zaistí rekuperáciu tepla a vlhkosti, a tým aj ideálnu vlhkosť vzduchu.

„Komfortné systémy vetrania s entalpickým výmenníkom získavajú späť až 94 % tepla a až 73 % vlhkosti“, upresňuje Bc. Pavol Vořech z firmy Zehnder, a dodáva: „Entalpický výmenník v lete odvádza teplo a vlhkosť z privádzaného vzduchu skôr, než sa dostane do interiéru. Tým prispieva k udržiavaniu komfortnej teploty aj vlhkosti.“ Entalpické výmenníky Zehnder sú vybavené unikátnou patentovanou membránou, ktorá bráni prenosu nečistôt a pachov z odvádzaného (odpadného) do privádzaného (čerstvého) vzduchu, a tým zaisťuje hygienickú výmenu vzduchu a udržuje zdravú úroveň relatívnej vlhkosti v interiéru.

„Klimatizácia“ bez klimatizácie

Systémy riadeného vetrania s vetracou jednotkou Zehnder ComfoAir Q majú navyše ešte ďalšiu výhodu v boji proti prehrievaniu: je možné ich dovybaviť unikátnym klimatickým modulom, ktorý v lete dochladzuje privádzaný vzduch, takže do interiéru prúdi chladnejší vzduch s komfortnou teplotou. Kontinuálny prívod čerstvého chladného vzduchu je tichší, energeticky úspornejší a príjemnejší variant než nárazové ochladzovanie vzduchu klimatizáciou na neprirodzene nízku teplotu.

Vetracia jednotka Zehnder s klimatickým modulom na dochladzovanie a odvlhčovanie vzduchu v letnej horúčave
Vetracia jednotka Zehnder s klimatickým modulom na dochladzovanie a odvlhčovanie vzduchu v letnej horúčave – Zdroj: Zehnder

V krajinách EÚ v súčasnosti nájdeme 38 miliónov klimatizačných zariadení, pričom do roku 2030 sa očakáva každoročný nárast o cca 4 %. Klimatizácia je stále najrozšírenejším spôsobom ochladzovania interiérového vzduchu. Je to ale ekologicky aj zdravotne neudržateľná alternatíva – energeticky náročná, nákladná, vďaka vysokej spotrebe energie za sebou necháva prílišnú uhlíkovú stopu. Navyše nevymieňa vnútorný vzduch – ten iba cirkuluje v uzavretom priestore. Značné je riziko prechladnutia, pri nedostatočnej údržbe klimatizácie tiež riziko zápachu, šírenia baktérií a spór plesní. Klimatizácia síce ponúka ochladenie, ale zdravý vzduch nezaistí. Aj preto je tichý, úsporný a výkonný klimatický modul v rámci systému riadeného vetrania revolučným riešením.

Prehrievanie je problém aj do budúcnosti

Že je lacnejšie a jednoduchšie dom vykúriť, než ochladiť, je známy fakt. So zhoršujúcimi sa vplyvmi klimatickej krízy sa bude zvyšovať už teraz značný legislatívny tlak na energeticky úsporné riešenia vykurovania aj vetrania. Preto je dobré voliť kvalitné systémy, ktoré v tejto situácii obstoja. Komfortné vetracie systémy Zehnder už teraz spĺňajú náročné budúce požiadavky na zdravie, užívateľské pohodlie aj energetickú účinnosť. Konzultujte vhodné riešenie s montážnou firmou alebo autorizovanými partnermi Zehnder. Zahrnutie opatrení proti prehrievaniu už do projektu a využitie odbornej firmy na inštaláciu vetrania výrazne zlepší výsledok. Aj tak ale nezabúdajte na ostatné opatrenia, ktoré zvýšia ochranu vášho domova, ako výsadba stromov a kríkov, stavba strešných presahov, zatienenie vhodne zvolenými žalúziami alebo markízami, zredukovanie plochy okien a množstvo skla a kovu na fasáde a pod.

Klimatológovia majú jasno: bude to stále viac potrebné.

PR článok + zdroj foto: Zehnder

Diskusie na tému článku