Betónový plot – spoznajte jeho výhody a nevýhody
V posledných rokoch betónový plot čoraz častejšie nahrádza klasický plot z pletiva. Takýto typ oplotenia je príznačný najmä pre pozemky v satelitných obciach v blízkosti väčších miest. Správny výber oplotenia je dôležitý z viacerých dôvodov. Chráni váš pozemok a je rozhodnutím, ktoré ovplyvní komfort vášho bývania v najbližších rokoch. Predtým, než sa rozhodnete, či je betónový plot vhodným oplotením vášho pozemku, spoznajte jeho výhody i nevýhody.
Výhody betónového plota
• chráni pred prachom a nečistotami z okolitého prostredia – tento benefit oceníte najmä vtedy, ak bývate v rozostavanej časti. S výstavbou je spojená vyššia prašnosť a práve bariéra betónového plota ho dokáže sčasti eliminovať.
• čiastočne chráni pred silným vetrom – pokiaľ bývate v rovinatých oblastiach, kde zvykne fúkať silnejší vietor, oceníte betónový plot najmä počas pobytu v záhrade. Samozrejme, že betónový plot nedokáže úplne zabrániť nepriazni veterného počasia, ale určite ho dokáže znížiť. Ocenia ho aj záhradkári. Je totiž skvelou ochranou pre rastliny, ktorým vyhovuje závetrie.
• chráni pred hlukom – ak bývate v rušnej časti alebo v blízkosti frekventovanej cesty, betónový plot prispeje k odhlučneniu vášho bývania.
• poskytuje súkromie – ohraničenie pozemku bez zvedavých očí okolia je jednoznačne hlavnou výhodou plota. Zároveň patrí medzi najčastejšie dôvody, prečo si vybrať práve toto oplotenie.
• dlhšia životnosť – priemerná životnosť betónového plota je približne 30 rokov
• vyššia odolnosť – v porovnaní s pletivom je pevnejší a odolnejší voči rôznych mechanickým poškodeniam a tiež silnému vetru a dažďu.
Prečítajte si tiež:
Skrášlite betónový plot
• závesné kvetináče na plot – jednou z možností, ako sa vysporiadať napríklad s malým pozemkom alebo ako zútulniť betónové oplotenie, sú kvetináče. Milovníci byliniek naň môžu osadiť rámy z drevených paliet, na ktorých môžu byť kvetináče s bylinkami. Na betónový plot môžete zavesiť aj kvetináče s popínavými jahodami. Je to ideálna voľba, ak chcete pestovať jahody, ale máte malý pozemok.
• tabuľa na kreslenie pre deti – veselé detské obrázky prinesú farby na fádny betónový plot. Na betónový plot môžu deti kresliť a písať kriedami bez toho, aby ho znehodnotili. Kriedu stačí opláchnuť vodou a razom je znova plot čistý.
• domáci miláčik vám neutečie – práve betónový plot je efektívnym riešením, ak máte doma psa, ktorý zvykne preskočiť alebo podhrabať plot
• zvyšuje cenu nehnuteľnosti – keďže investícia do betónového plota je vyššia, zároveň ňou zvýšite aj cenu svojej nehnuteľnosti. V prípade predaja máte o argument viac, prečo je nehnuteľnosť, ktorú predávate, hodná vyššej ceny.
• nevyžaduje údržbu – netreba ho opravovať, plátať diery v pletive, natierať farbou stĺpiky, ktoré časom podľahli hrdze. Stojí pevne a nie je potrebné mu venovať žiadny ďalší čas, prácu a peniaze. Samozrejme za predpokladu, že bol osadený správne.
• rýchla montáž – osadenie betónového plota je časovo nenáročné. Šikovní odborníci vám oplotia pozemok za pár dní.
Odporúčame diskusiu vo Fóre:
Betónový plot na veľmi veternom mieste
Nevýhody betónového plota
• vyššia cena – vzhľadom na použité materiály a prácu je cena za betónový plot vyššia, ale adekvátna za to, čo ponúka. Pri realizácii treba rátať s úpravami terénu, stavbou základov, čo cenu pochopiteľne navýši.
• opticky zmenšuje pozemok – netrasparentné ohraničenie pozemku (najmä menšieho), môže opticky zmenšiť pozemok alebo pôsobiť stiesnene
• menej ekologický – výroba a likvidácia je menej ekologická ako pri plote z pletiva. Betónový plot sa vyrába z cementu, kameňa a piesku. Pri získavaní týchto surovín dochádza k znehodnocovaniu prírodných zdrojov, k veľkej spotrebe elektrickej energie a vody. Rozklad zvyškov z betónového plota sa odhaduje na približne 50 rokov.
• menej kontaktov s okolím a susedmi – toto môže byť výhoda aj nevýhoda, záleží na vás. Pokiaľ máte radšej súkromie a neradi sa zoznamujete so susedmi, bude pre vás výhodou. Naopak, ak patríte medzi extrovertov, ktorí si radi rozšíria kontakty so susedstvom, tento plot zrejme nebude nič pre vás.
• je náročné ho premiestniť – ak raz postavíte tento plot, je to zrejme natrvalo. V prípade, ak by sa objavili nezrovnalosti s hranicou vášho pozemku a podobne, bude oveľa náročnejšie jeho posunutie. Dôvod je ten, že betónový plot je stavbou, ktorá má pevné základy. Nie je ľahké ho premiestniť ako stĺpiky plota s pletivom.
• pôsobí menej esteticky – niekomu môžu prísť betónové panely neútulné a škaredé. V súčasnosti sú na trhu dostupné rôzne vzory a farby, ktoré urobia z betónovej steny estetické oplotenie. Stromy, kríky a kvety v blízkosti plota urobia tiež svoje a príjemne zakryjú časť plota.
• je potrebné ohlásenie drobnej stavby – stavbu betónového plota treba ohlásiť na príslušnom stavebnom alebo obecnom úrade. S jeho stavbou môžete začať až po vydaní rozhodnutia od úradu.
Tip od Modrej strechy
Zakryte betónový plot krásnou zeleňou. Vhodnými rastlinami k betónovému plotu sú brečtan, pavinič alebo trúbkovec.
Je potrebné stavebné povolenie na betónový plot?
Ak má betónový plot výšku do 2 metrov, k jeho stavbe nepotrebujete vybaviť stavebné povolenie, stačí ohlásenie drobnej stavby. V prípade, že je plot vyšší ako 2 metre, môže sa stať, že po ohlásení drobnej stavby vás úrad vyzve k vybaveniu stavebného povolenia. Stavebné povolenie na betónový plot budete potrebovať aj v prípade, ak je stavba plánovaná v pamiatkovej zóne alebo ochrannom pásme.
Autor článku: Dana Račko
Zdroj foto: iStock
Ahojte, mame betonovy plot a chceli by sme ho natriet, tak aby posobil 3D dojmom…