Aký je minimálny odstup stavby od hranice pozemku?
Každý, kto stavia dom, chce čo najefektívnejšie využiť každý centimeter svojho pozemku. Pri umiestňovaní stavby na pozemok je však potrebné rešpektovať obmedzenia vyplývajúce zo všeobecne záväzných predpisov a územného plánu obce alebo územného plánu zóny. Umiestnenie stavby na parcele určuje Vyhláška č. 532/2002 Z.z. Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky. Aký je podľa nej minimálny odstup stavby od hranice pozemku?
V prvom rade je potrebné uviesť, že váš budúci domov nesmie byť umiestnený tak, aby ohrozoval bezpečnosť a plynulosť prevádzky na priľahlých pozemných komunikáciách. Z tohto dôvodu musia vzájomné odstupy stavieb spĺňať viaceré podmienky. Obzvlášť dôležité sú požiadavky, ktoré sa týkajú zachovania pohody bývania. Ide najmä o požiadavku na denné osvetlenie či možnosť na údržbu stavby.
Aká vzdialenosť musí byť medzi dvoma domami?
- Pokiaľ rodinné domy vytvárajú medzi sebou voľný priestor, v tom prípade vzdialenosť medzi nimi nesmie byť menšia ako 7 m.
- Minimálny odstup stavby od hranice pozemku nesmie byť menší ako 2 m.
- Stavbu je napriek tomu možné umiestniť aj na hranici pozemku, ale len ak jej umiestnenie nebude trvalo obmedzovať plnohodnotné užívanie susedného pozemku.
V stiesnených územných podmienkach je možné vzdialenosť medzi stavbami znížiť na 4 m, ale iba v prípade, ak v žiadnej protiľahlej časti stien nie sú okná obytných miestností. Za obytnú miestnosť sa považuje miestnosť, ktorá má minimálne 8 m2. Ďalej disponuje priamym osvetlením, možnosťou vetrania a vykurovania. Medzi obytné miestnosti nepatrí chodba, kúpeľňa, šatník, komora, schodisko a kuchyňa s výmerou do 12 m2.
Pri umiestňovaní domu netreba zabúdať ani na vzdialenosť priečelia budov, v ktorých sú okná obytných miestností. Tá musí byť najmenej 3 m od okraja pozemnej komunikácie.
Odporúčame:
Zapoj sa do diskusie a opýtaj sa používateľov (Strecháčov) na skúsenosti v sekcii „Pozemok“ v našom Fóre.
Ako merať odstupy medzi stavbami
Vzájomné odstupy a vzdialenosti medzi domami treba merať na najkratších spojniciach medzi vonkajšími povrchmi obvodových stien. Ďalej od hraníc pozemkov a okrajov pozemnej komunikácie. Vystupujúca časť domu sa zohľadňuje, ak vystupuje viac ako 1,50 m od steny.
Vzdialenosť drobnej stavby od hranice susedného pozemku
Veľmi často dochádza k mylnému presvedčeniu, že vzdialenosť aspoň 2 m medzi hranicou pozemku a stavbou platí aj pre drobné stavby. Tá má doplnkovú funkciu a stavebným zákonom stanovenú výmeru do 25 m2. Garáž či záhradný domček vášho suseda môže stáť aj na hranici pozemku.
A to za predpokladu, že nebude obmedzené užívanie vášho pozemku alebo prípadná škoda. To znamená, že na váš pozemok nesmie zo susedovej stavby stekať dažďová voda alebo z nej padať kusy snehu. Rovnako treba rátať aj s tým, aby bol priestor dostatočne veľký na prípadné opravy drobnej stavby.
Autorka článku: Dana Račko
Zdroj foto: iStock
Susedný pozemok je stále ako orná pôda aj teraz platí , že nemôžeme ísť so stavb…