Aký hasiaci prístroj by ste mali mať doma a ako sa v nich vyznať?
Máte doma hasiaci prístroj? Ak nie, určite by ste si mali jeden zakúpiť. Dnes vám poradíme, ako vybrať ten najvhodnejší hasiaci prístroj pre vaše potreby. Zároveň vás naučíme, ako ho používať a povieme si niečo aj o základoch správania sa pri požiari.
Hasiaci prístroj podľa triedy požiaru
Hasiace prístroje vyberáme podľa triedy požiaru, pre ktorý sú najefektívnejšie. Do triedy A patria pevné látky, ako napríklad drevo, papier a textílie. Do triedy B kvapaliny a plyny. Do triedy C radíme horľavé plyny, do triedy D ľahké kovy a do triedy K oleje a tuky rastlinného i živočíšneho pôvodu. Osobitnú kategóriu tvorí požiar elektrických zariadení.
Typy hasiacich prístrojov
Existuje množstvo typov hasiacich prístrojov, pričom ich účinnosť závisí od konkrétnej situácie:
- Práškové hasiace prístroje sú univerzálne a vhodné pre rôzne triedy požiaru. Sú vysoko účinné pri hasení horľavých kvapalín a plynov. Pri ich používaní si však dávajte pozor, pretože môžu znížiť viditeľnosť.
- Penové hasiace prístroje sa používajú na hasenie horľavých kvapalín.
- Vodný hasiaci prístroj hasí pevné látky triedy A. V žiadnom prípade s ním nehaste predmety pod elektrickým prúdom.
- Na hasenie elektrických zariadení a horľavých kvapalín sa používa snehový hasiaci prístroj.
Hasiaci prístroj do domu
Pri výbere hasiaceho prístroja do domu zvážte typy požiarov, ktoré by mohli u vás doma vzniknúť. Najčastejšie sa pre domáce použitie odporúčajú hasiace prístroje, ktoré sú schopné zvládnuť rôzne triedy požiaru. Práškové hasiace prístroje vhodné pre triedy A, B a C sú účinné pri hasení horľavých pevných látok, kvapalín i plynov a sú tak najlepším výberom pre domáce prostredie. Rovnako ich využijete aj vtedy, ak máte doma množstvo elektroniky a citlivých zariadení.
Hasiace prístroje umiestnite na strategické miesta v dome, ako sú napríklad kuchyňa, garáž alebo práčovňa. Myslite na to, aby ste mali hasiaci prístroj k dispozícii na každom poschodí domu a zabezpečte, aby boli ľahko prístupné aj v prípade núdze.
Hasiaci prístroj do auta
Pri výbere hasiaceho prístroja do auta zvážte okrem typu hasiaceho prístroja (práškový alebo snehový) aj iné dôležité faktory.
Hasiaci prístroj v aute by mal mať kompaktnú veľkosť, nezaberať veľa miesta a mal by sa ľahko prenášať. Umiestnite ho pod sedadlo alebo do batožinového priestoru. Zabezpečte, aby sa pri pohybe auta nepohyboval.
Vyberte si hasiaci prístroj, ktorý sa ovláda čo najjednoduchšie a ešte predtým, ako ho umiestnite do auta, prečítajte si a naštudujte, ako sa používa.
Ako používať hasiaci prístroj
Predtým, než sa rozhodnete hasiť požiar, zistite, či máte možnosť bezpečného úniku a uistite sa, že nie ste obklopení dymom, ktorý by vás mohol udusiť.
Hasiaci prístroj držte vzpriamene a obidvoma rukami. Postavte sa na bezpečnú vzdialenosť od ohňa. Odporúčaná vzdialenosť je približne 2 až 3 metre. Použite kľúčové slovo PASS:
- P – Pull (Potiahnuť): Vytiahnite poistku alebo potiahnite za odisťovaciu páku.
- A – Aim (Zamieriť): Namierte hadicu alebo trysku hasiaceho prístroja na základ ohňa, nie na plamene.
- S – Squeeze (Stlačiť): Stlačte rukoväť hasiaceho prístroja, aby sa uvoľnil hasiaci prostriedok.
- S – Sweep (Mávať): Pohybujte tryskou hasiaceho prístroja zo strany na stranu, aby ste pokryli celú plochu ohňa.
Predtým, než začnete akýkoľvek požiar hasiť sami, mali by ste vždy zavolať hasičov alebo inú profesionálnu pomoc.
Ako sa správať pri požiari
Dúfame, že nasledujúce rady nikdy nebudete musieť využiť, ale ako sa hovorí, radšej vedieť a nepotrebovať, ako potrebovať a nevedieť:
- Okamžite oznámte požiar a zavolajte hasičov.
- Ak je to možné a bezpečné, opustite ohrozené miesto a pokúste sa nedýchať dym. Môžete sa plaziť, pretože vzduch pri zemi je čistejší.
- Snažte sa upozorniť aj ostatných, ktorých by mohol požiar ohroziť.
- Ak ste v dome plnom dymu, komunikujte s hasičmi kríkom alebo tlieskaním, aby vás mohli nájsť. Mobil vám v tomto prípade nepomôže.
- Pri požiari v žiadnom prípade nepoužívajte výťah. Vždy choďte po schodoch.
- Nebojujte s požiarom, ak to nie je nutné. Malý požiar však uhasiť môžete, ale len v tom prípade, ak je to bezpečné a neohrozí to vás ani nikoho okolo.
Pamätajte, že bezpečnosť je prioritou. Ak situácia neumožňuje bezpečný útek alebo nie je možné kontaktovať hasičov, nájdite si čo najbezpečnejšie miesto a čakajte na pomoc.
P.S. – Vedeli ste, že originálne inšpirácie do záhrady, nápady na projekt domu či rady do domácnosti nájdete aj u našich susedov? Navštívte našu českú Modrou střechu.
Autor: Denisa Hajdúková – Nájomný spisovateľ
Zdroj foto: iStock
Ahojte stavbári/strechári. Poraďte prosím ako užitočne a najjednoduchšie by som…