Ako zazimovať trávnik a kedy naplánovať posledné kosenie pred zimou
Príprava trávnika na zimné obdobie je jeden z kľúčových krokov, vďaka ktorým bude zdravý a svieži aj na ďalšiu jar. Na prvý pohľad sa môže zdať, že počas zimy spí a oddychuje. Na tento spánok ho však treba poriadne pripraviť, a to je vaša úloha. Sám to nezvládne. Mrazy ho môžu poškodiť a nebezpečné sú aj rôzne choroby či plesne. Dnes vám preto poskytneme komplexný návod, ako zazimovať trávnik.
Kedy začať s prípravou trávnika na zimu?
Zazimovanie trávnika začína dôkladným odstránením listov a akéhokoľvek ďalšieho organického odpadu. Do práce v záhrade sa pustite na konci septembra. Zazimovanie sa však môže natiahnuť až do polovice novembra. Záleží to, samozrejme, od denných i nočných teplôt, ale aj množstva jesenných zrážok.
Základné pravidlo, ktorého by ste sa mali držať je, že tráva prestáva rásť, keď teploty trvalo klesnú pod 10 °C. Hranica, ktorá by mala byť pre vás neprekročiteľná, sú 4 °C. V chladnejších severných regiónoch tak môže začať zazimovanie oveľa skôr ako napríklad v teplejších južnejších oblastiach a nížinách.
Kedy naplánovať posledné kosenie pred zimou?
Posledné kosenie by ste si mali naplánovať na obdobie tesne pred príchodom prvých silných mrazov. Rast trávy by mal byť už spomalený.
Ak chcete trávnik ochrániť pred mrazom, tak jeho výšku by ste mali udržiavať niekde medzi 5 až 7 centimetrami. Takto pokosený najlepšie odolá mrazom. Správnou výškou stebiel minimalizujete rozvinutie plesní alebo akýchkoľvek iných chorôb počas zimy.
Ako zazimovať trávnik? Začnite vertikuláciou
Nenechávajte si prevzdušnenie trávnika na neskorú jeseň. Po vertikulácii je totiž dôležité, aby vaša záhrada dostala ešte niekoľko týždňov na úplnú regeneráciu. Naplánujte si preto tento krok v dostatočnom predstihu pred príchodom prvých mrazov. Vďaka vertikulácii bude trávnik lepšie dýchať. Ale nielen to. Očistíte ho aj od machu, čo je vo vlhkých oblastiach častý problém, podporíte silnejší a zdravší rast trávy a zároveň znížite riziko vzniku plesní a iných chorôb.
Ako správne pred zimou trávnik hnojiť a polievať?
Na jeseň by ste mali trávnik pohnojiť. Pripravíte ho tak na zimný odpočinok a vytvoríte mu zásoby energie, z ktorých môže čerpať dlhé mesiace. Na jar vás potom príjemne prekvapí krásna zelená tráva. Trávnik hnojenie na jeseň potrebuje aj preto, aby sa zotavil po horúčavách počas leta. Na posilnenie pred zimou sa používajú jesenné hnojivá s vyšším obsahom draslíka. Obsahujú však znížený obsah dusíka.
Tip od Modrej strechy
Ak ste sa rozhodli trávu dosiať, na jeseň je tá správna chvíľa. Dosiatie načasujte po vertikulácií a hnojení. Hnojivo dodá pôde potrebné živiny a osivo sa tak lepšie uchytí. Rast podporíte správnym zavlažovaním.
Keďže na jeseň sa vyskytuje viac zrážok a teploty sú nižšie, záhrada nepotrebuje takú intenzívnu zálievku ako v lete. Polievanie mierne obmedzte tak, aby pôda nezostávala zbytočne premočená.
Premočený trávnik je náchylnejší na vznik plesní a hubových ochorení a zároveň sa zvyšuje aj riziko zamrznutia vody v pôde a poškodenia koreňov. Nesmie teda zostať úplne suchý, ale ani premočený. Jediný spôsob, ako to dosiahnuť, je svedomito sledovať predpoveď počasia a prispôsobiť zálievku prirodzeným zrážkam.
Prečítajte si tiež:
Niekoľko rád, ako zazimovať trávnik na poslednú chvíľu
Veríme, že vďaka našim praktickým radám vás tento rok zima neprekvapí, ale aj keby áno a nestihnete trávnik pokosiť, určite ho nikdy nekoste zamrznutý. Aj keď teploty klesnú pod bod mrazu, cez deň sa ešte zvyknú vyšplhať vyššie a často príde aj oteplenie. Preto počkajte, kým sa námraza roztopí, a keď tráva vyschne, potom sa pustite do kosenia.
P.S. – Vedeli ste, že originálne inšpirácie do záhrady, nápady na projekt domu či rady do domácnosti nájdete aj u našich susedov? Navštívte našu českú Modrou střechu.
Autor: Denisa Hajdúková – Nájomný spisovateľ
Zdroj foto: iStock
Dobrý deň. Koncom minulého roka som si vyrovnal plochu s piesočnatou pôdou ktorú…