Ako zachrániť orchideu: Najčastejšie problémy pestovateľov a najefektívnejšie riešenia

  • 09.07.2024

Orchidey sú azda tie najkrajšie izbové rastliny. Vďaka nádherným kvetom skrášlia každý interiér. Sú síce citlivé na podmienky prostredia, v ktorých rastú, ale ich krása a rozmanitosť stoja za tú námahu. A ak sa vám predsa len niečo nepodarilo a neprosperujú tak, ako by ste si predstavovali, poradíme vám, ako zachrániť orchideu. 

fialová orchidea v črepníku
Zdroj: iStock

Ako zachrániť orchideu po preliatí

Prelievanie je jedným z najčastejších problémov, s ktorými sa pestovatelia orchideí stretávajú. Preliať orchideu totiž nie je vôbec ťažké. Dôsledkom nadmernej vlhkosti a preliatia je žltnutie listov. Stratia vitalitu a zmäknú. Rovnako sa začnú správať aj korene, ktoré zhnednú a začnú hniť. Ak korene zapáchajú hnilobou, tak je načase orchideu zachraňovať. Preliata totiž nebude rásť ani vyháňať nové listy, a už vôbec nebude kvitnúť.

Naučte sa orchideu zalievať správne

Tieto rastliny z pralesa vôbec nepotrebujú častú zálievku. Substrát by mal pred zalievaním úplne preschnúť. Frekvencia zavlažovania sa však môže líšiť podľa typu orchidey, ale aj prostredia, v ktorom rastie. Súvisí aj s ročným obdobím. Vo všeobecnosti však odporúčame orchideu polievať maximálne raz za týždeň, ideálne raz za 2 týždne. 

Orchideu by ste mali asi na 10 až 15 minút ponoriť do vody a potom nechať dôkladne odkvapkať. Takto zabezpečíte, že korene dostanú dostatok vody, ale substrát nebude príliš mokrý. Orchidey v žiadnom prípade nepolievame do črepníka. Voda by sa okolo koreňov nemala hromadiť.

Ak sa predsa len stalo, že ste orchideu preliali, listy zhnedli a korene splesniveli, môžete ju zachrániť kúrou zo škorice.

zalievanie orchidey
Zdroj: iStock

Škoricová kúra na záchranu orchidey

Vyberte orchideu z črepníka a usušte ju. Opatrne korene zbavte zvyškov substrátu tak, aby sa nepoškodili. Hnijúce korene odstrihnite. Nožnice by ste po každom prestrihnutí hnijúceho korienku mali vydezinfikovať. Rez posypte škoricou. Nič nepokazíte, ak všetky korene škoricou proste posypete. Rovnako môže poslúžiť aj čierne uhlie rozdrvené a nasypané na zvyšné zdravé korene. Zabezpečíte tak, že pleseň sa nebude ďalej rozširovať. 

Problémom môže byť aj nedostatočná drenáž a nevhodný substrát

Je veľmi dôležité, aby mohla prebytočná voda z kvetináča odtekať. Je to prevencia proti preliatiu a hnilobe koreňov. Orchidey potrebujú prostredie, v ktorom môžu ich korene dýchať a prijímať živiny. Bez dobrej drenáže pokazíte aj kvalitný substrát, pretože ten nasiakne veľa vody a môže začať hniť.

Vždy by ste sa mali uistiť, že kvetináč na orchideu má dostatočné drenážne otvory na dne. Odporúčame používať kvetináč z materiálov, ktoré podporujú cirkuláciu vzduchu. Vhodné sú terakotové i plastové kvetináče s otvormi. Substrát používajte špeciálne navrhnutý pre orchidey. V prípade potreby si môžete substrát vytvoriť aj sami.

Ako pripraviť dokonalý substrát pre orchideu

Zmiešajte kúsky kôry a rašeliny, perlit a ďalšie priepustné materiály podľa typu orchidey. Nezabudnite, že substrát by mal byť ľahký a veľmi dobre priepustný.

Ako zachrániť orchideu, presádzanie orchidey
Zdroj: iStock

Potreby orchideí vzhľadom na svetlo

Orchidey majú na svetlo veľmi špecifické požiadavky. Väčšina orchideí preferuje jasné, ale nie priame svetlo. Existujú však aj výnimky. Cattleya napríklad potrebuje svetla oveľa viac ako Phalaenopsis

Ak neviete presne, aký druh orchidey máte, pozorujte jej listy, rast a spôsob kvitnutia, aby ste odhalili, aké sú jej potreby na svetlo:

  • Ak má orchidea svetla málo, tak listy majú tmavozelenú farbu, rastie veľmi pomaly, nekvitne alebo má veľmi malé a krehké kvety. 
  • Naopak, ak má orchidea svetla prebytok, listy budú žlté až spálené.

Kam umiestniť orchideu, aby krásne kvitla

Orchideu umiestnite na miesto s jasným a nepriamym svetlom. Odporúčame východné alebo západné okno. Je dôležité, aby z každej strany dostávala rovnaké množstvo svetla, preto ju pravidelne otáčajte. Bude rásť rovnomerne.

orchidea na okne
Zdroj: iStock

Ako zachrániť orchideu pred škodcami

Medzi najbežnejších škodcov, ktorí by mohli napadnúť vašu orchideu, patria roztoče, vošky alebo strapky. Orchidea môže začať vysychať, listy žltnúť alebo sa na nich objavia striebristé škvrny. Ak spozorujete stopy po samotných škodcoch, napríklad jemné pavučinky na spodnej strane listov alebo vošky na stonkách, je načase konať:

  • Najprv orchideu zbavte škodcov. Môžete tak urobiť pomocou vatového tampónu namočeného v mydlovej vode alebo alkohole. 
  • Ak sa rozhodnete použiť insekticíd proti voškám, pavúčikom alebo strapkám, vždy dodržiavajte pokyny na etikete a dbajte na bezpečnosť. 
  • Napadnutú rastlinu by ste mali oddeliť od ostatných, kým si nebudete istí, že je už v poriadku. 
  • Snažte sa o orchideu starať s čo najväčšou láskou a doprajte jej optimálnu zálievku i dostatok svetla. 
  • Pravidelne listy kontrolujte, zbavujte ich prachu a hľadajte príznaky škodcov.

Tip na udržiavanie zdravých orchideí

Na výživu koreňov si môžete pripraviť domáce čajové hnojivo. Zalejte vrecko čierneho čaju vriacou vodou a nechajte vychladnúť. Potom ho použite na zaliatie rastliny. Čaj dodá orchideám výživu a povzbudí ich k rastu. Začnú tvoriť nové korene, listy i výhonky kvetov.

P.S. – Vedeli ste, že originálne inšpirácie do záhrady, nápady na projekt domu či rady do domácnosti nájdete aj u našich susedov? Navštívte našu českú Modrou střechu.

Autor: Denisa Hajdúková – Nájomný spisovateľ

Zdroj foto: iStock

Diskusie na tému článku