Ako vyčistiť zámkovú dlažbu od oleja a mastných škvŕn: Účinné riešenia a tipy
Zámková dlažba ponúka množstvo výhod. Okrem trvácnosti a elegantného vzhľadu sa vyznačuje aj jednoduchou údržbou. Časom však môže strácať svoj šmrnc, farbu, zarastať burinou alebo sa objavia fľaky. Máte doma zámkovú dlažbu a potrebujete odstrániť olejovú škvrnu? Hľadáte účinný spôsob, ako vyčistiť zámkovú dlažbu od oleja, mastnoty a iných nečistôt? Poradíme vám, ako na to.
Osvedčené tipy a triky, ako vyčistiť zámkovú dlažbu
Najjednoduchší spôsob, ako vyčistiť zámkovú dlažbu, je škvrnu od oleja opláchnuť prostriedkom na odstránenie mastnoty. Môžete použiť odmasťovač motorového priestoru alebo odmasťovač na sporák a rúru. Existujú aj špeciálne odstraňovače olejových škvŕn.
Ak nechcete používať žiadne kupované čistiace prostriedky, tak vsaďte na postrek z octu a vody. Ocot zmiešajte s vodou v pomere 1:2 a dajte roztok do rozprašovača. Dlažbu ním postriekajte z bezprostrednej blízkosti. Dávajte však pozor, aby ste nezasiahli aj trávu či iné rastliny v okolí. Ak sa však chcete zbaviť buriny a rastlín, ktoré vyrastajú spomedzi škár, roztok bude účinný.
Dôležitá je prevencia, preto použite impregnačný prostriedok
Pri použití octu pri čistení zámkovej dlažby sa môže stať, že zámková dlažba stratí pôvodnú farbu. Dôvodom je príliš silná koncentrácia octu v roztoku. Tomuto ale môžete zabrániť, ak ešte pri pokládke zámkovú dlažbu naimpregnujete. Dlažba sa impregnuje ešte predtým, ako sa špáruje pieskom. Ochranná impregnačná vrstva ochráni dlažbu nielen pred poveternostnými podmienkami a vplyvom zlého počasia, ale zabráni aj rastu mikroorganizmov, tvorbe machov a udržiava farbu zámkovej dlažby stále živú. Trvácnosť takéhoto ošetrenia je niekoľko rokov.
Ako vyčistiť zámkovú dlažbu: Vysokotlakový čistič alebo chemické čistenie zámkovej dlažby?
Najjednoduchším a zároveň aj ekologickým spôsobom, ako vyčistiť zámkovú dlažbu od oleja a mastnoty, je použitie vysokotlakového čističa. Ak si takýto prístroj zaobstaráte aj domov, môžete ho využiť na rôzne úkony a o zámkovú dlažbu sa starať pravidelne.
Ďalším, často využívaným spôsobom čistenia zámkovej dlažby, je chemické čistenie. Použitie chemických prípravkov na odstraňovanie škvŕn má výhody aj nevýhody. Často sa však používajú aj v kombinácii s vysokotlakovým čističom. Je ich totiž vhodné potom silným prúdom vody opláchnuť.
Ekologické odmasťovače
Ak si neviete so škvrnou poradiť, nepomohol citrón a nemáte vysokotlakový čistič, ale nechcete použiť žiadnu chémiu, vyskúšajte ekologické odmasťovače. Škvrny odstránia, ale neobsahujú žiadne drsné chemikálie ani abrazíva. Nalejte ich na škvrnu priamo z fľaše alebo zrieďte s vodou. V prípade potreby škvrnu vydrhnite kefou a zvyšky čistiaceho prostriedku dôkladne umyte vodou. Nezľaknite sa, ak budete musieť postup opakovať niekoľkokrát za sebou.
Prečítajte si tiež:
Mlatový chodník ako funkčný a obľúbený prvok záhradnej architektúry
Kedy zavolať na čistenie zámkovej dlažby profesionála?
Ak chcete, aby vaša zámková dlažba bola znovu ako nová, tak by ste si mali na pomoc zavolať profesionála. Pomôže vám dostať dlažbu do pôvodného stavu. Najprv dlažbu nahrubo vyčistí vysokotlakovým čističom, potom použije chemické ošetrenie a napokon aplikuje impregnačnú vrstvu. Profesionáli si vedia veľmi rýchlo poradiť aj s tými najodolnejšími škvrnami od oleja a mastnoty či iným znečistením. Rovnako odstránia aj mach, rastliny alebo iné nánosy špiny.
Rýchly tip na odstránenie olejovej škvrny
Majte na pamäti, že čím dlhšie škvrnu necháte bez povšimnutia, tým ťažšie ju bude odstrániť. Ak sa na vašu zámkovú dlažbu niečo vyleje alebo si všimnete nepeknú mastnú škvrnu na chodníku či príjazdovej ceste, okamžite zasypte škvrnu ílom. Rozotrite ho metličkou po celej ploche škvrny v hrúbke približne 2 centimetrov. Íl je nasiakavý materiál, ktorý vstrebáva mastnotu, a následne ho jednoducho pozametáte. Tento postup však nepomôže na staré a zaschnuté olejové škvrny.
P.S. – Vedeli ste, že originálne inšpirácie do záhrady, nápady na projekt domu či rady do domácnosti nájdete aj u našich susedov? Navštívte našu českú Modrou střechu.
Autor: Denisa Hajdúková – Nájomný spisovateľ
Zdroj foto: iStock
Dobrý deň zaujíma ma kedy najskôr môžem klásť zámkovu dlažbu podklad je priprave…