Ako vyčistiť vaňu rýchlo, efektívne a bez použitia chémie

  • 23.07.2024

Každý túži po krásnej snehobielej vani, ktorá vyžaruje čistotu. Avšak, používanie farebných šampónov, umývanie farbených vlasov a tvrdá voda môžu poškodiť povrch vane. Preto mnohí hľadajú účinné, rýchle a bezpečné spôsoby čistenia. Najmenší členovia rodiny často trávia čas vo vani, preto vám ponúkame tipy na prírodné čistiace prostriedky. Tieto prostriedky účinne odstránia nežiaduce sivé či žlté škvrny bez použitia chemikálií, čím zaručia bezpečné prostredie pre všetkých.

vaňa určená na relax
Zdroj: iStock

V prvej línii jedlá sóda a obyčajný ocot

Mnohé triky na čistenie sa opierajú o použitie jedlej sódy a octu. Nie je tomu inak ani pri čistení vane. Na handričku z mikrovlákna nasypte jedlú sódu a rozotrite ju po celej vani.

Ak máte vo vani fľaky alebo sa vám zdajú niektoré jej časti špinavšie, môžete pridať viac sódy. Potom jemnou kefkou krúživými pohybmi celú vaňu vydrhnite. Následne na handričku nastriekajte ocot zmiešaný s vodou a potrite týmto roztokom celú vaňu. Sóda bikarbóna s octom zreaguje a urobí zázraky. Nakoniec vaňu opláchnite teplou vodou a vysušte. Robte to predovšetkým vtedy, ak máte vaňu s lesklým povrchom, na ktorom ostanú všetky kvapky vody viditeľné.

jedlá sóda a ocot ako prípravky na čistenie, ako vyčistiť vaňu bez chémie
Zdroj: iStock

Ako vyčistiť vaňu od hrdze 

Ak vám doma tečie tvrdá voda bohatá na železo, pravdepodobne ste už museli riešiť problémy s hrdzou. Ak však chcete vyčistiť vaňu od hrdze, nemusíte používať žiadne agresívne chemické prostriedky. Bude vám stačiť len ocot a kuchynská soľ.

Do pohára si nalejte 100 ml octu a pridajte 2 čajové lyžičky kuchynskej soli. Zmes ohrejte v mikrovlnnej rúre. Stačí 10 sekúnd. Týmto roztokom potom umyte vaňu. Odporúčame nechať pôsobiť pol hodiny, odstrániť hrdzavé škvrny hubkou a potom povrch vane opláchnuť.

Čo robiť, ak sa neviete zbaviť vodného kameňa

Ak sa chcete zbaviť vodného kameňa, zmiešajte 3 polievkové lyžice jedlej sódy s teplou vodou. Vznikne vám hustá kašička, ktorú naneste na mokrý povrch vane. Potom si vytvorte čistiaci roztok zmiešaním 1 polievkovej lyžice kyseliny citrónovej s niekoľkými kvapkami teplej vody. Do tohto roztoku namočte hubku a celú vaňu očistite.

čistenie vane
Zdroj: iStock

Je rozdiel medzi čistením plastovej a smaltovanej vane? 

Pri čistení plastovej vane nepoužívajte drsné hubky ani drôtenky. Rovnako sa vyhnite prípravkom na báze alkoholu, koncentrovaných kyselín alebo chemikálií. Na čistenie plastovej vane použite skôr šetrnejšie prostriedky, ako napríklad ocot a kyselinu citrónovú. 

Pri čistení smaltovanej vane vám pomôže jedlá sóda zmiešaná s octom. Smaltovanú vaňu však môžete vyčistiť aj pomocou grepu a soli. Stačí grep rozpoliť, posypať hrubozrnnou soľou, ktorou nešetrite, ale posypte ňou aj dno vane. Grep vám poslúži ako hubka, nebojte sa ho poriadne stlačiť. Soľ priebežne dopĺňajte, spotrebujete možno aj pol šálky. Krúživými pohybmi čistite. Potom vaňu opláchnite teplou vodou. Určite vás prekvapí príjemná grepová vôňa. Lesknúca sa čistota bude pre vás už len čerešničkou na torte.

Ako vyčistiť vaňu z akrylátu a ocele

Akrylátová vaňa sa čistí veľmi jednoducho. Môžete použiť prostriedok na umývanie riadu. Ak preferujete skôr prírodné prostriedky, tak citrónová šťava je na akrylátové vane ideálna. Na oceľovú vaňu však budete potrebovať špeciálne čistiace prostriedky. Nesmú sa používať žiadne kyslé látky a drsné hubky. Ďalšou dôležitou radou je, že oceľové vane treba po použití vždy vysušiť.

oceľová vaňa, ako vyčistiť vaňu z ocele
Zdroj: iStock

Ako vyčistiť vaňu bez námahy a čo najrýchlejšie

Ak chcete vašej vani dopriať wellness a vyčistiť ju bez veľkej námahy, tak ju jednoducho naplňte teplou vodou a nechajte v nej rozpustiť vrecko s kyselinou citrónovou. Ak nemáte kyselinu citrónovú, môžete použiť aj pohár octu. Vodu nechajte postupne chladnúť. Asi po 3 hodinách ju vypustite a vaňu poutierajte mäkkou handričkou z mikrovlákna. Ak si nechcete míňať teplú vodu, môžete použiť spôsob, ktorý vyžaduje naplnenie vane vodou studenou. V tomto prípade však musíte použiť bielidlo, ktoré necháte pôsobiť vo vode cez noc. Dva poháre bielidla budú stačiť na to, aby ste ráno našli vaňu snehovobielu s dokonale dezinfikovaným povrchom.

Vaňu by ste mali čistiť po každom použití. V žiadnom prípade by v nej nemali zostať zvyšky sprchového gélu alebo šampónu a ideálne je vaňu aj usušiť. Predídete tak tvorbe plesní, vzniku škvŕn, hrdze alebo vodného kameňa. Nezabudnite však čistiť aj priestor okolo vane, napríklad obkladačky a vodovodné kohútiky.

P.S. – Vedeli ste, že originálne inšpirácie do záhrady, nápady na projekt domu či rady do domácnosti nájdete aj u našich susedov? Navštívte našu českú Modrou střechu.

Autor: Denisa Hajdúková – Nájomný spisovateľ

Zdroj foto: iStock

Diskusie na tému článku