Ako vyčistiť krbové sklo bez chémie a zadarmo
Pravidelným, ale aj občasným kúrením sa sklo zadymí a je čierne. Krbové sklo slúži ako ochrana pred dymom a požiarom. Vďaka nemu si môžeme užívať pohľad na plápolajúci oheň a praskajúce drevo. To je okrem vykurovania, častým dôvodom, prečo po krbe túžime. Aby sme si túto idylku užívali, po vykurovacej sezóne je čas poriadne vyčistiť krb a najmä krbové sklo. Ako vyčistiť krbové sklo? Máme pre vás tip, ako to urobiť bez chémie a ešte k tomu zadarmo.
Viacerí vlastníci krbu čistia krbové sklo klasickým prostriedkom na umývanie riadu. V súčasnosti nie je problém zohnať špeciálne čistiace prostriedky na krbové sklo. Načo však míňať peniaze, ak sa dá vyčistiť ekologicky a zadarmo? Na vyčistenie krbového skla nám postačí obyčajný popol.
Tip na diskusiu vo Fóre!
Prečo mi černie sklo na krbovej vložke a ako ho čistiť?
Ako vyčistiť krbové sklo popolom?
Predtým, ako sa pustíme do čistenia, je potrebné, aby bolo sklo úplne vychladnuté. Najlepšie je počkať približne 24 hodín od posledného kúrenia v krbe. Zvyšky popola, ktoré nám ostali v krbe, naberieme do menšej misky. Vyberáme jemnejší popol bez väčších kúskov, do ktorého dáme trochu vody a miešaním vytvoríme hustú zmes. Hotovú pastu nanesieme na vlhkú špongiu na riad a krúživými pohybmi ňou postupne čistíme vnútornú stranu krbového skla.
Zvyšky popolu zotrieme vlhkou špongiou a nakoniec utrieme čistou suchou handrou, najlepšie z mikrovlákna. Pre ešte lepší výsledok môžeme krbové sklo doleštiť starými novinami alebo papierom. Popol vyčistí krbové sklo efektívne, ekologicky a šetrne. Nemusíme sa báť, že by došlo k poškriabaniu alebo inému znehodnoteniu krbového skla. Čistenie je síce o trochu dlhšie ako v prípade použitia špeciálnych čistiacich prostriedkov na krbové sklo, ale výsledok rozhodne stojí za to.
Ako predísť zadymeniu krbového skla?
Zadymenie krbového skla je spôsobené viacerými faktormi, ktoré môžeme aspoň čiastočne eliminovať. Veľmi dôležité je kúriť kvalitným a hlavne suchým drevom. Rôzne zvyšky, ako sú napríklad úlomky paliet a podobne, nie sú na kúrenie v krbe najvhodnejšie. Do krbu nepatria ani plasty alebo lakované zvyšky dreva. Mokré drevo horí slabo a tvorí zbytočne veľa dymu.
Odporúčame:
Nemenej dôležité je správne rozloženie ohňa v krbe. Na spodnú časť dáme najprv hrubšie kusy dreva. Na ne uložíme tenšie kusy dreva, na ktoré umiestnime podpaľač. Na vrchnú časť dáme triesky. Externý prívod vzduchu na krbovej vložke otvoríme a zapálime oheň na vrchnej časti. Nakoniec zatvoríme výsuvný systém krbovej vložky nadol. Častou chybou je opačný postup pri založení ohňa v krbe, ktorý nemalým spôsobom prispieva k zadymeniu skla.
Dôležitá je aj pravidelná údržba a čistenie komína, aby mal dostatočný ťah a správny únik spalín. Ideálne je čistiť komín pred začatím každej vykurovacej sezóny bez ohľadu na to, či si vyberieme profesionála alebo sa do čistenia pustíme svojpomocne.
Autor článku: Dana Račko
Zdroj foto: iStock
Dobrý deň. Chcel by som sa opýtať ako vyčistiť červené škvrny na krbových dvierk…