Ako triediť odpad: Praktické tipy a užitočné rady pre efektívnejšiu recykláciu
Vedeli ste, že naozaj každý z nás má možnosť prispieť k ochrane životného prostredia? Stačí správne triediť a recyklovať odpad. Ako triediť odpad, čo kam patrí a ako čo najlepšie minimalizovať objem vyprodukovaného odpadu sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.
Kompostujte biologický odpad
Do biologického odpadu patria rôzne organické zvyšky jedla, šupky z ovocia a zeleniny, kávové usadeniny, ale aj odpad zo záhrady. Je dôležité, aby ste tento druh odpadu od ostatných oddelili, pretože biologický odpad nemusí skončiť na skládke. Môžete ho kompostovať.
Proces kompostovania je v podstate veľmi jednoduchý. Biologický odpad sa rozloží na kompost a stane sa výborným prirodzeným hnojivom. Kompostovať môžete dokonca aj v byte. Nikdy to nebolo jednoduchšie ako teraz. Domáci kompostér zredukuje odpad vo vašej domácnosti až o 30 percent.
Ako triediť kuchynský odpad
Od 1. januára 2021 sa väčšina domácností na Slovensku postupne pridávala k povinnému triedeniu kuchynského odpadu.
Martina Gaislová, odborníčka na komunálny odpad z portálu menejodpadu.sk hovorí: „Naše fyzické analýzy odpadov potvrdili, že 40 až 60 percent z obsahu nádob na zmesový komunálny odpad tvorí bioodpad. Ak ho dokážeme vytriediť a zrecyklovať, môžeme sa oveľa rýchlejšie priblížiť k európskym záväzkom a najmä výrazne prispieť k lepšiemu životnému prostrediu.“
Ako triediť odpad ohľaduplne
Veľmi dobre sa dajú recyklovať rôzne druhy papiera, či už sú to noviny, časopisy, krabice, obaly, papierové tašky a podobne. Nádoby, do ktorých patrí papier a kartón, sa však zvyknú veľmi rýchlo zaplniť. Preto odporúčame, aby ste kartónové krabice rozrezávali na menšie kusy. Alebo po nich aspoň poskáčte.
Myslite aj na ostatných, aby aj oni mali priestor na vyhodenie kartónu určeného na recykláciu. Rovnako nezabúdajte na to, aby ste papier a kartóny skladovali oddelene od ostatných druhov odpadu. Je dôležité, aby kartón, ktorý je určený na recykláciu, bol suchý a nebol zašpinený.
Čo s plastovými viečkami
Plastové viečko, napríklad na sklenenom pohári od kávy, patrí do iného kontajnera ako samotný pohár. Rovnako by ste mali z tohto skleného pohára odstrániť aj etiketu, pretože tá je papierová a recykluje sa iným spôsobom ako sklenený pohár.
Kam patrí olej z vyprážania
Nikdy nevylievajte olej do kanalizácie alebo umývadla. Znečistíte potrubie i vodu. Ak je to možné, olej používajte opakovane. Potom ho odložte do uzavretej nádoby. Môžete použiť starú fľašu alebo vedro s vekom. Keď nádobu zaplníte, vyhľadajte zberné miesto na recykláciu oleja z vyprážania. Tu môžete olej bezpečne odovzdať.
Recyklovaný odpad by mal byť čistý
Čo to v praxi znamená? Ak napríklad odhadzujete rôzne obaly od potravín alebo plastové nádoby, napríklad z obedov, ktoré vám doniesla donáška, mali by ste ich očistiť. Zvyšky jedla patria do iného kontajnera. Ak do kontajnera na plast vhodíte znečistený plastový obal, tento materiál už nebude môcť byť ďalej recyklovaný a navyše, znehodnotí aj ostatné obaly.
Ako likvidovať pneumatiky z áut
Pneumatiky z áut určite nelikvidujte s bežným odpadom. Obsahujú materiály, ktoré môžu byť pre životné prostredie nebezpečné. Mali by ste ich odniesť na špeciálne miesto určené na ich recykláciu alebo likvidáciu. Prípadne ich nechajte vo vašom autoservise. Kvalitné autoservisy pneumatiky zlikvidujú za vás. Môžete ich však zlikvidovať aj po vlastnej osi a staré pneumatiky odniesť na miesto, kde budú s nimi ďalej zodpovedne nakladať. Zlikvidujú ich alebo zrecyklujú. V žiadnom prípade však nepatria do prírody.
Ako triediť odpad, ak sa klasifikuje ako nebezpečný
Medzi nebezpečný odpad patria napríklad aj staré batérie, rôzne farby, pesticídy a lieky. Nemali by ste ich vyhadzovať do koša s bežným odpadom. V mnohých obchodoch sa nachádzajú malé kontajnery na staré batérie. Využite túto možnosť. Lieky zas vráťte do lekárne.
Zopakujme si základné pravidlá, ako triediť odpad
V prvom rade si zistite, ako sa nakladá s odpadom vo vašej obci alebo vašom meste, pretože každá obec má vlastný spôsob triedenia odpadu i recyklácie.
Vo všeobecnosti však platí, že biologický odpad by ste mali oddeliť. Môžete ho kompostovať alebo vyhodiť do koša určeného na bioodpad. Ten je najčastejšie hnedej alebo červenej farby a patria sem zvyšky jedla, kávové usadeniny, záhradný odpad a podobne. Potraviny by určite nemali byť zabalené vo vrecúškach.
Do modrého kontajnera vyhradeného pre papierový odpad patria noviny, časopisy, kartónové krabice, kancelársky papier a iný suchý papier. Do zeleného vyhoďte sklenené obaly. Sklo očistite od zvyškov potravín. Do žltého patria plastové obaly, plastové fľaše od nápojov a iné recyklovateľné plasty. V niektorých regiónoch sa spolu s plastami recyklujú aj kovové obaly, napríklad plechovky od nápojov. Rovnako však môže byť na kovový odpad určený aj samostatný kontajner.
Na elektronický odpad, nebezpečný odpad, pneumatiky alebo objemný odpad existujú špeciálne miesta na zber a spracovanie. Informujte sa preto o konkrétnych pravidlách a smerniciach platných v oblasti, v ktorej žijete. Na jar napríklad môžete takto vyviesť aj záhradný odpad, napríklad spílené konáre stromov. Na jeseň to zas môže byť lístie alebo odpad zo záhrady.
P.S. – Vedeli ste, že originálne inšpirácie do záhrady, nápady na projekt domu či rady do domácnosti nájdete aj u našich susedov? Navštívte našu českú Modrou střechu.
Autor: Denisa Hajdúková – Nájomný spisovateľ
Zdroj foto: iStock
Čaute... Potreboval by som poradiť, ako vyriešiť takto urobené rozvody odpadu. N…