Ako si vyrobiť kŕmidlo pre vtáky na dvor či balkón
Chceli by ste na vašom dvore alebo balkóne kŕmiť vtáčikov, ale neviete ako na to? Kŕmidlo si môžete kúpiť alebo vyrobiť. To vlastnoručne vyrobené vám samozrejme prirastie k srdcu viac. Máme preto pre vás niekoľko kreatívnych tipov a nápadov, ako vyrobiť kŕmidlo pre vtáky. Rovnako vám odpovieme na otázky, kde kŕmidlo alebo búdku umiestniť, aby prilákalo čo najviac vtáčikov a čo do neho dať, aby ste okrídleným stravníkom neublížili.
Z čoho vyrobiť krmítko pre vtáky
Využite starú palubovku, dosky alebo konáre. Zaujímavé a efektívne môže byť aj kŕmidlo z plastu. Ako materiál poslúžia plastové fľašky alebo iné plastové nádoby. Plastové kŕmidlo dolaďte prírodnými materiálmi, ako sú napríklad slama, konope či vŕba.
Kŕmidlo pre vtáky z recyklovateľných materiálov
Na výrobu kŕmidla alebo búdky pre vtáky môžete použiť aj recyklovateľné materiály. Z plastových fliaš vytvoríte otvorené kŕmidlo, do ktorého veľmi jednoducho nasypete vhodnú potravu. Môžete rozobrať staré drevené palety a vytvoriť z nich jednoduché búdky rôznych tvarov. Krásne kŕmidlo vznikne aj s použitím konárov a vetvičiek. Recyklovať na tento účel môžete aj plechovky.
Ako vyrobiť kŕmidlo či búdku
Najjednoduchší spôsob, ako vytvoriť krmítko pre vtáky na dvor či balkón je urobiť ho z plastovej fľaše. Jednoducho odrežte hornú časť fľašky. Vznikne vám otvorená nádoba, do ktorej umiestnite semená. Na spodnej časti fľašky je potrebné urobiť otvor, cez ktorý budú mať vtáčiky prístup k dobrotám. Potom na vrch fľašky pripojte lanká, drôtiky alebo iný spôsob uchytenia a umiestnite na balkón alebo na strom.
Klasikou ostávajú drevené búdky pre vtáčikov. Pre menšie vtáčiky odporúčame rozmery 15x15x30 cm. Dizajn nemusí byť vôbec komplikovaný. Dôležité ale je na prednú stranu búdky umiestniť dostatočne veľký otvor.
Pripravte si potrebné dosky. Povrch dreva ohobľujte, aby bol hladký. Na pripevnenie jednotlivých stien búdky použite hrebíky, skrutky alebo klince. Upevnite spodnú dosku búdky a zabezpečte, aby sa dno nehýbalo. Pridajte strechu zo šikmých drevených dosiek. Hrany prebrúste a rovnako aj povrch dreva. Môžete pridať aj ochranný náter alebo farbu na drevo, ktorá búdku ochráni pred poveternostnými vplyvmi. Pripojte na vrchnú časť búdky malú retiazku alebo lanko, aby ste ju mohli zavesiť na vhodnom mieste. Nezabudnite na bidielko.
Kam? Na dvor či na balkón?
Kŕmidlo by ste mali umiestniť dostatočne ďaleko od okien a dverí, aby sa vtáčiky necítili ohrozené. Zaveste ho na viditeľnom mieste, aby si ho jeho budúci obyvatelia rýchlo všimli. Vtáčiky však zároveň z neho potrebujú sledovať okolie a prípadné nebezpečenstvo. Myslite na to.
Keďže sa potrebujú rýchlo schovať, mali by byť v blízkosti ich dočasného domova aj nejaké stromy. Nedávajte však kŕmidlo na vetvy, ktoré sú až príliš nízko nad zemou, pretože by sa k nim mohli vyšplhať predátori.
Čo patrí a čo nepatrí do vtáčieho bruška
Do kŕmidla pre vtáky patrí len potrava, ktorá je pre vtáčiky bezpečná a prospešná. Odporúčame napríklad:
- slnečnicové semená
- rôzne druhy orechov
- ovocie a bobule
- ovsené vločky
- med
- suché pečivo
Dávajte si však pozor, aby bolo bez soli a korenia, pretože nadmerná konzumácia soli je pre vtáčiky veľmi nebezpečná. Rovnako aj koreniny, smažené jedlá, oleje, masť a solené potraviny môžu byť pre vtáčiky jedom.
Ako sa starať o kŕmidlo a búdku
Do kŕmidla a búdky by ste mali pridávať potravu pravidelne, aby mali vtáčiky neustály prístup k jedlu. Okolie kŕmidla kontrolujte. Ak máte podozrenie, že sú vtáčiky v nebezpečenstve a striehne na nich predátor, kŕmidlo presuňte.
Mali by ste ho aj pravidelne čistiť. Či to budete robiť raz za týždeň, alebo raz za mesiac, závisí od počtu vtáčikov, ktoré do neho chodia. Pravidelne ho ale zbavujte starých zvyškov potravy a tiež rôznych nečistôt. Uistite sa, že plody a semená v kŕmidle nie sú zatuchnuté, pokazené ani plesnivé. Kŕmidlo môžete aj vydezinfikovať, aby ste tak predišli šíreniu baktérií a chorôb. Použite však len bezpečné dezinfekčné prostriedky alebo ocot. Kontrolujte konštrukciu kŕmidla a ak nájdete poškodené alebo opotrebované časti, tak ich vymeňte.
P.S. – Vedeli ste, že originálne inšpirácie do záhrady, nápady na projekt domu či rady do domácnosti nájdete aj u našich susedov? Navštívte našu českú Modrou střechu.
Autor: Denisa Hajdúková – Nájomný spisovateľ
Zdroj foto: iStock
Zdravim vsetkych. Pred hodinou sa mi stala smutna udalost, zomrel mi v naruci vt…