Ako sa zbaviť švábov: Veľký prehľad možností

  • 11.08.2023

Hoci pre ľudí sú odpudivým škodcom, v prírode majú svoj význam. Slúžia ako potrava pre mnohé druhy živočíchov, ako sú vtáky či hady. Ich prítomnosť prispieva k rozkladu organických materiálov v prírodných ekosystémoch. Sú rozmanitým a fascinujúcim radom hmyzu s významným vplyvom na ekológiu a ľudskú spoločnosť.

Na všetko z toho sa dokážeme pozerať pozitívne, pokiaľ ich nenájdeme v našej domácnosti. Šváby sú známe tým, že kontaminujú potravu a šíria mnohé choroby. V ich tráviacom trakte môžu byť prítomné patogény, ktoré sa prenášajú na potravu alebo plody, s ktorými prichádzajú do kontakty. To je hlavný dôvod, prečo ich doma skrátka nechceme. Ako sa zbaviť švábov raz a navždy? Prinášame vám prehľad možností v boji proti tomuto vytrvalému škodcovi.

ako sa zbaviť švábov
Zdroj: iStock

Šváby sa najčastejšie zdržiavajú v teplejších, vlhkých a tmavých priestoroch. Môžeme ich nájsť v toalete, pod nábytkom či v elektrospotrebičoch.

Šváby ako ich nepoznáme

Šváby (odborný názov Blattodea) sú rad hmyzu, ktorý zahŕňa viac ako 4500 druhov. Väčšina z nich žije v teplých tropických a subtropických oblastiach. Patria medzi staré a odolné organizmy, ktoré sa vyvinuli pred viac 300 miliónmi rokov. Sú to nočné tvory so schopnosťou prispôsobiť sa rôznym prostrediam, vrátane ľudských obydlí.

Odolný chitínový pancier ich chráni pred vonkajším prostredím. Majú antény, ktoré fungujú ako radary na vyhľadávanie potravy. Väčšina švábov je saprofágna. To znamená, že sa živia rozkladajúcimi sa živočíšnymi a rastlinnými organizmami, dokonca aj mŕtvymi zvieratami. Niektoré druhy švábov sa živia výlučne rastlinnou potravou, iné môžu parazitovať na organizmoch.

Disponujú neuveriteľne rýchlou schopnosťou rozmnožovania. Prevažná časť z nich kladie vajíčka, ktoré sa líšia veľkosťou a farbou v závislosti od druhu. Niektoré druhy sa vyliahnu za pár dní, iné niekoľko týždňov na mladé nymfy, z ktorých postupne vyrastú dospelé jedince.

Prevencia pred švábmi v domácnosti

Čistota nadovšetko – to je najúčinnejšia prevencia pred švábmi. V nasledujúcich bodoch si ju rozoberieme na drobné:

  • Pravidelné upratovanie a udržiavanie poriadku je kľúčové. Keďže šváby lákajú zvyšky potravy a organický odpad, najväčším lákadlom pre ne sú kuchyňa a komora. Generálne upratovanie v komore a kuchynskej linke je alfou a omegou, ak nechceme doma týchto nevítaných hostí. Dôležité je nielen pravidelné upratovanie týchto priestorov, ale aj triedenie a vyhodenie potravín po záruke. Pri čistení políc v komore môžeme použiť ocot, ktorý podporí dezinfekciu a odstráni zápach.
  • Dôkladné uskladnenie potravín je ďalší spôsob, ako predísť švábom. Všetky trvanlivé potraviny je lepšie skladovať v hermeticky uzatvárateľných nádobách, nie v papierových alebo pôvodných obaloch výrobkov. Tým zamedzíme prístupu švábov k potravinám.
  • Rýchle odstránenie a separovanie odpadu – zvyšky jedla je dobré vyhadzovať do zatvárateľných smetných nádob. Ešte lepším riešením je separovať ich do kuchynského BIO odpadu. Nezabudnime ani na pravidelné umývanie odpadkových košov a nádob na biologický odpad.
  • Oprava škár je ďalšou účinnou prevenciou. Šváby sa môžu dostať do domácnosti cez malé otvory, škáry a trhliny v oblasti stien, exteriérových dverí a okien.
  • Pravidelné umývanie riadu – špinavý riad patrí čo najskôr do umývačky alebo je dobré ho čím skôr umyť. Čím dlhšie ostáva neumytý riad na kuchynskej linke, tým väčšia je pravdepodobnosť, že si ho šváby všimnú.
  • Kontrola vlhkosti – šváby vyhľadávajú vlhké prostredie. Preto na nich môžeme naraziť aj v kúpeľni. Nepodceňujme pravidelné vetranie v domácnosti a v prípade potreby riešme vlhké múry v miestnostiach.
Ako sa dostanú šváby do domácnosti?
Zdroj: iStock

Šváby medzi sebou komunikujú pomocou chemických signálov. Vedci predpokladajú, že signály prenášajú slinami alebo uhľovodíkom na povrchu ich tiel.

Ako sa dostanú šváby do domácnosti?

Šváby nie sú len dôsledkom nedostatočnej hygieny v domácnosti. Poľahky sa k nám môžu dostať napríklad masívnym sťahovaním od susedov, cez vetracie otvory či trhliny v stene. Okrem toho si ich môžeme priniesť domov v nákupnej taške alebo k nám pricestujú v balíku s tovarom zo zahraničia. Niekedy sa stáva, že si ich prinesieme v batožine a oblečení po príchode z dovolenky. Práve takouto migráciou sa šváby postupne kolonizovali do všetkých kútov sveta.

Prírodné spôsoby, ako sa zbaviť švábov

Existuje niekoľko prírodných spôsobov, ako sa zbaviť švábov. Tieto metódy sú menej invazívne a šetrnejšie k životnému prostrediu. Niektoré z nich  môžu nahradiť dezinsekciu.

Borax sodný

Borax je minerál, ktorý pôsobí ako prírodný insekticíd. Môžeme ho použiť vo forme prášku a nasypať na miesta, kde sa zvyknú šváby zdržiavať – rohy, trhliny, zákutia. Šváb ostane po kontakte s boraxom paralyzovaný. Napriek tomu, že borax je prírodná soľ a je pre človeka relatívne bezpečná, pri používaní nadmerného množstva môže byť toxický. Preto je potrebné byť pri manipulácii s týmto prostriedkom obozretný.

Soľ

Kuchynská soľ je jednoduchý a cenovo dostupný spôsob, ako sa zbaviť švábov. Nasypeme ju na rovnaké typy miest, ako v prípade použitia boraxu. Šváby môže dehydratovať a znížiť tým ich populáciu.

Kapustové listy

Vôňa kapustových listov priláka šváby. Stačí, aby sme čerstvé listy kapusty naukladali na miesta, kde sa šváby nachádzajú. Po istom čase na ne vylezú a môžeme ich zneškodniť bez toho, aby sme vymýšľali špeciálnu pascu na šváby.

Prírodné spôsoby, ako sa zbaviť švábov
Zdroj: iStock

Éterické oleje

Vôňa levandule, eukalyptu, mäty alebo citróna je pre šváby veľmi nepríjemná. Zmiešajme niekoľko kvapiek niektorého z éterických olejov s vodou a nastriekajme na miesta, kde sme našli šváby. Sú pre šváby natoľko silné, že miesta, kde voňajú, opustia.

Tip od Modrej strechy:

Ak nemáme levanduľový éterický olej, vhodnou alternatívou môžu byť levanduľové vrecúška.

Kávová usadenina

Rozotrená kávová usadenina na miestach výskytu švábov je spôsob, ako odplašiť šváby. Káva patrí medzi ďalšie vône, ktoré švábom doslova nevoňajú.

Škorica

Výhoda mletej škorice je v tom, že ju môžeme použiť nielen ako prostriedok na odstránenie švábov, ale aj ako voňajú prevenciu. Jej aróma je príjemná a nie je nijako toxická.

Sóda bikarbóna a ricínový olej

Z týchto dvoch surovín vymiešame pasu a aplikujeme ju do rohov a škár. Šváby ju skonzumujú, čo im následne spôsobí uhynutie.

Šváby sa v niektorých kultúrach stali symbolom trvácnosti, odolnosti a obnovy. Sú považované za znamenie vytrvalosti v ťažkých podmienkach.

Chemické spôsoby, ako sa zbaviť švábov
Zdroj: iStock

Chemické spôsoby, ako sa zbaviť švábov

Ak nám nepomohli prírodné spôsoby proti švábom, môžeme vyskúšať chemické spôsoby. Niektoré z nich sú insekticídne, iné nie.

Insekticídne spreje

Šváby zabijú prakticky ihneď po kontakte s látkou. Väčšinou majú dlhodobý účinok, pokiaľ sa nasprejované miesto neumyje. Niektoré z prípravkov na šváby nemajú nepríjemné chemické vône, takže ich používanie je komfortné a rýchle. Po použití a vyhubení švábov je nutné miestnosť, v ktorej boli insekticídne spreje použité, poriadne vyvetrať.

Gél na šváby

Gély sú vyrobené z aktívnych živín a koloidných prvkov, ktorú sú zdrojom vody pre hmyz. Ich špeciálna konzistencia umožňuje rýchle a ľahké priľnutie ku všetkým druhom povrchov. Oproti sprejom majú výhodu, že sa dajú používať bez toho, aby sme museli miestnosť opustiť alebo vetrať. Vo väčšine prípadov sú účinné na všetky vývojové štádia švábov.

Ako sa zbaviť švábov bez chémie

Okrem prírodných a chemických tipov, sú na modernom trhu k dispozícii aj iné možnosti, ako zbaviť švábov.

Lepová pasca na šváby

Funguje na jednoduchom princípe lepidla, na ktoré sa šváby prilepia a nedokážu sa z pasce dospať preč. Schopnosť lepenia je až niekoľko mesiacov, zväčša bez zápachu. Lepové pasce na šváby nie sú toxické pre človeka ani domáce zvieratá.

Elektronický lapač švábov

O niečo drahšou investíciou do boja proti švábom patria elektronické lapače. Fungujú na princípe elektronických výbojov, ktoré šváby ihneď usmrtia. Sú opakovateľne využiteľné a majú nízku spotrebu elektrickej energie.

Ultrazvukový odpudzovač švábov

Ultrazvukové frekvenčné signály ovplyvňujú nervový systém švábov. Spôsobujú dezorientáciu v priestore, čo vedie k tomu, že šváby miestnosť opustia. Sú netoxické a dajú sa použiť všade, kde je prístup k elektrickej zásuvke. Zvukové vlny, ktorá vydávajú sú mimo rozsahu sluchu ľudí a väčšiny domácich domácich miláčikov.

Koľko stojí dezinsekcia?
Zdroj: iStock

Koľko stojí dezinsekcia?

Keď nepomôže nič z vyššie uvedených možností, je nevyhnutné zavolať si na pomoc profesionálov a vykonať dezinsekciu. Cena závisí od mnohých faktorov, ako je veľkosť objektu, stupeň zamorenia škodcami, množstva a typu použitého insekticídneho prípravku a tiež lokality. Vo všeobecnosti sa ceny za dezinsekciu švábov pohybujú približne v rozmedzí od 50 do 120 eur.

P.S. – Vedeli ste, že originálne inšpirácie do záhrady, nápady na projekt domu či rady do domácnosti nájdete aj u našich susedov? Navštívte našu českú Modrú střechu.

Autor: Dana Račko

Zdroj foto: iStock

Diskusie na tému článku